Recenze: Knihy pro děti a mládež

Roční období v zemi víl

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
detail

V nakladatelství Egmont vyšla pohádková kniha Roční období v zemi víl. Je dělena do čtyř dílů. První nese název Jarní úklid a napsala jej Gail Hermanová, druhý se jmenuje Táboření s vílami od Lary Bergerové, třetí Zvonilka a nepořádná záhada od Kimberly Morrisové a autorkou čtvrtého je opět Lara Bergenová a připraví pro nás Sněhové překvapení. Na okouzlujících ilustracích se podílel The Disney Storybook Artists.

Hlavní protagonistkou knihy je víla Zvonilka, která spolu s jejími kamarádkami zažije ve Hvězdné roklince dobrodružství od jara do zimy. Dozvíte se, co všechno se jim přihodilo při velkém jarním úklidu, jak vzrušující může být táboření víl v lese, společně se Zvonilkou rovněž vyřešíte nepořádnou záhadu a na závěr vás čeká sněhové překvapení. Poleťte s námi do kouzelného světa víl!

knihaKdyž Zvonilka dorazila do dílny, byla zděšená, jaký je všude nepořádek. A někdo si dokonce odnesl odměrkové lžíce, které tu měla na spravení. Pořád byla zaražená, kdo něco takového mohl udělat. Rozhodla se tedy, že se vydá do kuchyně a ostatní na to upozorní. Jakmile Zvonilka dorazila do kuchyně, našla tam Dulču a ostatní víly cukrářky v pěkném zmatku. Někdo totiž udělal hrozný nepořádek i tady. A zmizely i tři zázvorové placičky. Zvonilka se tedy šla s Julčou podívat i do čajového salonku. Tam se střetly s Prilou a Firou, jak vyděšeně hledí na hromadu nepořádku. I tady někdo řádil a zmizela dokonce stříbrná cukřenka! Zvonilka se s Prilou vydala po stopách rozsypaného cukru.

Došly až do větví Stromového domu k pokojíčku víly Beky. Beky byla jedna z nejlepších Zvonilčiných přítelkyň a měla talent na zvířata. Dveře do ložnice byly otevřené, a tak Prila se Zvonilkou nahlédly dovnitř. A ejhle! Našly tam jak odměrkové lžičky, tak i stříbrnou cukřenku. Zvonilka však věřila, že to Beky neudělala a šly pátrat dál. Zvonilka s Prilou letěly přes Hvězdnou roklinku, až narazily na Beky. Chovala se nějak podivně a vkradla se do výtvarné dílny víly Bes. Sotva vešly dovnitř, spatřily ten nepořádek! A zmizel koláč, který Bes malovala. Zvonilka s Prilou poté konečně objevily Beky v Lilyině zahrádce. Vysvětlily jí, že někdo udělal v celé Hvězdné roklince obrovský nepořádek a že všechny stopy směřují k ní. Beky byla překvapená a pak se rozesmála. Ona totiž sledovala tři malá ježčí mláďata. Beky si s nimi hrála na schovávanou a oni jí utekli. Honila je celé ráno. Víly se jen zeptaly, proč Beky nepožádala o pomoc. Myslela, že to zvládne sama.

Víly společnými silami postavily pro nezbedné ježky malou ohrádku. „Tady si budou pěkně hrát… a ty na mě můžeš dávat v klidu pozor,“ řekla Prila Beky. „Tak!“ spokojeně pronesla Zvonilka. „Vypadá to, že jsme tu nepořádnou záhadu rozluštily!“
(MORRISOVÁ, K: Roční období v zemi víl: Zvonilka a nepořádná záhada. Praha: Egmont, 2012.)

Děti se z reálného světa na chvíli přenesou do kouzelného světa víl. Zažijí s nimi nejedno dobrodružství po dobu všech čtyř ročních období. Od víl se mohou přiučit pomáhat ostatním. Naučí se milovat zvířata, ale i pěstovat květiny. Mohou se také naučit pořádku, i ve světě víl se přece uklízí. Od Dulči, víly s talentem na pečení, se dozví, že je pro ni důležité nosit s sebou věci na pečení, protože by si bez nich nemohla představit nový domov. A že se to při táboření bude hodit, není nejmenších pochyb. Při táboření nebude chybět ani trochu nebezpečí v podobě nejstrašidelnějších příběhů. Děti budou jistě v napětí s vílami, ale dobře vše dopadne. Dokonce víla větrnka Vidia, která neuznává jiné talenty než svůj vlastní, se v závěru knihy napraví. Ptáte se, jak to? Nechte se překvapit v knize Roční období v zemi víl. Děti jistě ocení i překrásné ilustrace od The Disney Storybook Artists, které se opravdu velice vyvedly. Nakladatelství Egmont si za tuto knihu zaslouží obrovskou pochvalu. Kniha nadchne jak malé předškoláky, tak i školáky a jejich rodiče.

Knihu Roční období v zemi víl vydalo nakladatelství Egmont

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení