Recenze: Knihy pro děti a mládež

Roční období v zemi víl

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
detail

V nakladatelství Egmont vyšla pohádková kniha Roční období v zemi víl. Je dělena do čtyř dílů. První nese název Jarní úklid a napsala jej Gail Hermanová, druhý se jmenuje Táboření s vílami od Lary Bergerové, třetí Zvonilka a nepořádná záhada od Kimberly Morrisové a autorkou čtvrtého je opět Lara Bergenová a připraví pro nás Sněhové překvapení. Na okouzlujících ilustracích se podílel The Disney Storybook Artists.

Hlavní protagonistkou knihy je víla Zvonilka, která spolu s jejími kamarádkami zažije ve Hvězdné roklince dobrodružství od jara do zimy. Dozvíte se, co všechno se jim přihodilo při velkém jarním úklidu, jak vzrušující může být táboření víl v lese, společně se Zvonilkou rovněž vyřešíte nepořádnou záhadu a na závěr vás čeká sněhové překvapení. Poleťte s námi do kouzelného světa víl!

knihaKdyž Zvonilka dorazila do dílny, byla zděšená, jaký je všude nepořádek. A někdo si dokonce odnesl odměrkové lžíce, které tu měla na spravení. Pořád byla zaražená, kdo něco takového mohl udělat. Rozhodla se tedy, že se vydá do kuchyně a ostatní na to upozorní. Jakmile Zvonilka dorazila do kuchyně, našla tam Dulču a ostatní víly cukrářky v pěkném zmatku. Někdo totiž udělal hrozný nepořádek i tady. A zmizely i tři zázvorové placičky. Zvonilka se tedy šla s Julčou podívat i do čajového salonku. Tam se střetly s Prilou a Firou, jak vyděšeně hledí na hromadu nepořádku. I tady někdo řádil a zmizela dokonce stříbrná cukřenka! Zvonilka se s Prilou vydala po stopách rozsypaného cukru.

Došly až do větví Stromového domu k pokojíčku víly Beky. Beky byla jedna z nejlepších Zvonilčiných přítelkyň a měla talent na zvířata. Dveře do ložnice byly otevřené, a tak Prila se Zvonilkou nahlédly dovnitř. A ejhle! Našly tam jak odměrkové lžičky, tak i stříbrnou cukřenku. Zvonilka však věřila, že to Beky neudělala a šly pátrat dál. Zvonilka s Prilou letěly přes Hvězdnou roklinku, až narazily na Beky. Chovala se nějak podivně a vkradla se do výtvarné dílny víly Bes. Sotva vešly dovnitř, spatřily ten nepořádek! A zmizel koláč, který Bes malovala. Zvonilka s Prilou poté konečně objevily Beky v Lilyině zahrádce. Vysvětlily jí, že někdo udělal v celé Hvězdné roklince obrovský nepořádek a že všechny stopy směřují k ní. Beky byla překvapená a pak se rozesmála. Ona totiž sledovala tři malá ježčí mláďata. Beky si s nimi hrála na schovávanou a oni jí utekli. Honila je celé ráno. Víly se jen zeptaly, proč Beky nepožádala o pomoc. Myslela, že to zvládne sama.

Víly společnými silami postavily pro nezbedné ježky malou ohrádku. „Tady si budou pěkně hrát… a ty na mě můžeš dávat v klidu pozor,“ řekla Prila Beky. „Tak!“ spokojeně pronesla Zvonilka. „Vypadá to, že jsme tu nepořádnou záhadu rozluštily!“
(MORRISOVÁ, K: Roční období v zemi víl: Zvonilka a nepořádná záhada. Praha: Egmont, 2012.)

Děti se z reálného světa na chvíli přenesou do kouzelného světa víl. Zažijí s nimi nejedno dobrodružství po dobu všech čtyř ročních období. Od víl se mohou přiučit pomáhat ostatním. Naučí se milovat zvířata, ale i pěstovat květiny. Mohou se také naučit pořádku, i ve světě víl se přece uklízí. Od Dulči, víly s talentem na pečení, se dozví, že je pro ni důležité nosit s sebou věci na pečení, protože by si bez nich nemohla představit nový domov. A že se to při táboření bude hodit, není nejmenších pochyb. Při táboření nebude chybět ani trochu nebezpečí v podobě nejstrašidelnějších příběhů. Děti budou jistě v napětí s vílami, ale dobře vše dopadne. Dokonce víla větrnka Vidia, která neuznává jiné talenty než svůj vlastní, se v závěru knihy napraví. Ptáte se, jak to? Nechte se překvapit v knize Roční období v zemi víl. Děti jistě ocení i překrásné ilustrace od The Disney Storybook Artists, které se opravdu velice vyvedly. Nakladatelství Egmont si za tuto knihu zaslouží obrovskou pochvalu. Kniha nadchne jak malé předškoláky, tak i školáky a jejich rodiče.

Knihu Roční období v zemi víl vydalo nakladatelství Egmont

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení