Recenze: Knihy pro děti a mládež

Pohádky faktu Míši Veteškové

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Míša Vetešková je reportérkou Českého rozhlasu. Proto se jí tu a tam stane, že nepřijde domů včas a děti ke spánku ukládá manžel. Jak se dětem omluvit? Jak jim vysvětlit, že na ně nezapomněla, ale… Míša na to přišla – místo omluvenky z rozhlasu začala nejdříve dceři a nyní i synovi vyprávět trošku jiné pohádky na dobrou noc. Jsou to spíše pohádkové reportáže. Dala tak i ostatním maminkám a tatínkům návod, jak se mají psát nebo vyprávět správné omluvenky za pozdní příchody domů.

 

knihaPrvní pohádky vyšly vloni v souboru Jak maminka vylezla na strom, letos k nim přibylo dalších jedenáct vyprávění o tom, Jak maminka vylezla na věž. O této události je hned první pohádka – odehrává se na hradě Křivoklátu a v hlavní roli je zvon Zikmund, který se bál znít do kraje. Pak se ještě maminka v Národním divadle podívá na jeviště i do tunelů pod ním, bude kormidlovat loď, vyrobí si vánoční ozdobu, na hrnčířském kruhu vytočí hrníček, a dokonce bude na půdě Národní knihovny chytat písmenka, která nezodpovědně utekla z knížek. A ještě se jí podaří potkat se slavíkem Karlem Gottem a proletět se s ním. V jednotlivých reportážích, které jsou postaveny na faktech, se maminka vždycky příhodně promění – tak už to dělala v první knize a tohle umění jí vydrželo i nadále.

Za jedenácti pohádkovými příběhy je Vysvětlovníček, který uvede na pravou míru některé vyfabulované události. To aby malí čtenáři pak někde netvrdili něco nepodloženého.

Veselé a chytré reportáže opět ilustrovala Lucie Seifertová. Na ilustracích je vidět, jak ji maminčina dobrodružství bavila. Lucie Seifertová se věnuje ve svých autorských knížkách pro děti historii, přibližuje ji tak, aby dějiny nebyly nuda. Současně se musí držet určitých faktografií – proto její obrázky jsou to pravé pro pohádkovou reportáž – na jasně vymezených a určených základech popouští uzdu vlastní fantazii ve stejném rozsahu, jako autorka textu. Výsledkem je půvabná knížka, kterou si přečtou malí i velcí s chutí.

Jak je vidět, autorky mají v zásobě příhod na tucty, takže můžeme čekat, že za rok maminka zase někam vyleze. Docela by mne zajímalo, kam to bude 

Knížky se naklonily a ukázaly ke stropu. Tam se na lustru pohupovalo písmeno U. V rohu na stěně poskakovalo K a kousek od něj syčelo S. Špička písmene A čouhala z krabičky na sušenky, kterou na polici zapomněl knihovník, a B se kolébalo na propisovací tužce ležící opodál.
„Měla by se zahnat zpátky, jinak jsou knížky k ničemu,“ podotkla jsem.
„Nejsem placený od chytání písmen. Mým úkolem je spřádat sítě,“ prohlásil tvůrce pavučin a chystal se odkráčet do rohu.
„Měl bys mi poct, jinak ti neposedná písmena potrhají sítě,“ upozornila jsem ho.
„Pchá!“ odpověděl.
„Máš dost očí, tak se dívej,“ a ukázala jsem na písmeno O, které se právě kutálelo přímo do třpytivé, lepkavé houpačky. Za ním běželo M a připravovalo se ke skoku mezi vlákna. Písmeno L si to mašírovalo k hedvábné nitce a chystalo se po ní vyšplhat na lustr za písmenem U.
„Zadrž je! Vždyť zničí mou celodenní práci,“ vypískl zděšeně pavouk.
„Pomůžu ti, ale pak se mnou pomůžeš knížkám!“ smlouvala jsem s ním. Chvíli koulel očima a pak přikývl. Uchopila jsem O a M mezi prsty, dřív než potrhaly pavučinu. Písmena se kroutila jako žížaly, ale do sítě jsem je nepustila. Došla jsem si i pro N a U a nevadilo mi, že se šklebí a kopou nožičkami.„Jsi hodná, novinářko,“ poděkoval osminohý tkadlec a vydal vysoký tón, jako když píšťalkou pískne. V ten okamžik ze všech škvír, děr mezírek a otvůrků vylezli jeho druhové. Na nic nečekali a během chvíle na půdě upředli tolik sítí, že rozjívená písmena neměla kudy uniknout.

(Vetešková, M.: Jak maminka vylezla na věž. Praha: Petr Prcha, 2012, s. 67–68.)

Knihu Jak maminka vylezla na věž vydalo nakladatelství Petr Prchal

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení