Recenze: Knihy pro děti a mládež

Elfové jako spojenci lidí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
drak

Přijde mi, že fantasy literatury není nikdy dost a zvlášť dneska, kdy čte jenom málokdo. Toho si všimla také mladá úspěšná autorka Michaela Burdová a na svoje konto si připsala další edici – Křišťály moci. Ve Fragmentu nedávno vyšel poslední díl – Minotaurus, ale já jsem prozatím skončila u Hněvu Pána ohně, tedy druhého dílu.knihaNeilin je Vyvolená k tomu, aby získala všechny čtyři křišťály moci, a porazila tak temného elfa Isgraëla. Začíná válka, ve které lidé bojují po boku bílých elfů a snad by se k nim mohli přidat i bájní grafové. V téhle nebezpečné době má lidská dívka splnit svůj úkol, putuje zemí v doprovodu svých elfských ochránců… Na první pohled se zdá úkol takřka primitivní, zvlášť když ji křišťály k sobě volají, ale co má dělat, jestliže na ni útočí jeden z nejlepších Isgraëlových bojovníků s vycvičeným drakem?

Lidská dívka Neilin se ke svému úkolu dostala jako slepý k houslím. Nikdy vlastně nechtěla být Vyvolená a teď, když tahle situace nastala, se nedokáže se svým osudem vyrovnat. Není divu, když na začátku druhého dílu zjistí, že elf, kterého měla ráda, není tím, za koho se vydává, ale vlastně její nepřítel. Ve skutečnosti se jmenuje Awrixel, je vrah a syn Isgraëla. Copak by někdo takový pomáhal v boj proti svému otci? Neilin je na vážkách. Když se však setká s Awrixelovou sestrou, pochopí, že jí elf nelže. Neváhá vzít osud do svých rukou a spolu s přáteli se vydává za prvním křišťálem moci.

Hlavní hrdinové jsou takřka neustále na cestě. Nemohou se zastavit, ani kdyby chtěli, protože pak by se stali snadnou kořistí pro Isgraëlovo vojsko. To jim je sice stále v patách, ale útok lidského krále Edriana na Smaragditt nepřátele zdržuje. Vzhledem k tomu, že příběh je rozdělen podle toho, kde se která postava nachází, se čtenář přenáší z místa na místo. Za začátek by se dala označit bitva o Smaragditt, Neilin musí projít Temným hvozdem, kde je Awrixel, takže se nějakou dobu musí zdržet v hlavním městě bílých elfů. Pro Neilin je to jedna z nejdůležitějších zastávek, při níž se naučí ovládat svoji moc. Pak už je nezbytné vydat se na cestu. Nejprve vede do Třpytivého lesa, pak k jezeru, kde žije další strážce křišťálu.  Autorka používá množství místopisných názvů, takže čtenář má občas pocit, že netuší, která bije. Ale od toho je  hned na první stránce jednoduchá mapka.

Občas to vypadá, že se v ději neztrácí jenom čtenář, ale i sama Burdová. V jednu chvíli se zmíní, že za každého zabitého ibraxira nastoupili tři noví, a o pár stránek dál už to jsou jenom dva, v následující kapitole jeden jediný… Nebo to možná byl náznak, jak hrdinně obránci bojovali. Ale v takovém případě by si maličko protiřečila, protože popisuje, jak útočníci prolomili obranu a vnikli do města.

Když si odmyslím tyhle drobnosti, musím uznat, že jde vlastně o čtení plné lidských citů a Michaela Burdová má pro svoje čtenáře poselství okořeněné fantasy příběhem.

Ukázka z knihy:

Někdo zadul na poplašný roh. Městem se rozlil dunivý, hluboký, bublavý zvuk. Ten hrozný zvuk byl předzvěstí smrti.
Ale ne naší smrti, blesklo králi hlavou. Nepřipouštěl si, že jeho vlastní muži padají se zkrvavenými hrdly, s probodanými těly a useknutými hlavami.
My zvítězíme.
(Burdová, M.: Křišťály moci – Hněv Pána ohně. Praha: Fragment 2011, s. 13.)

Knihu Křišťály moci – Hněv Pána ohně vydalo nakladatelství Fragment

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení