Recenze: Knihy pro děti a mládež

Společenstvo klíčníků – skvělá knížka na prázdniny

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

Danielu Krolupperovou jsem si zaškatulkovala jako autorku knížek pro nejmenší čtenáře. Její příběhy pro první čtení jsou laskavá, děti je rády čtou – baví se jimi a dobře jim to jde. Daniela ráda dětem dělá radost. Na Světě knihy autorka představila svou novinku Společenstvo klíčníků. A vida, zrodila se nám spisovatelka dobrodružných románů pro náctileté. Napínavé čtení s vůní historie, řešení záhad, dešifrování, tajuplné výpravy, to všechno v knížce najdete. Milovníkům dobrodružství od deseti do sta let se dostává do rukou skvělý trhák!


knihaKniha má dvě linie. Současnou, v níž parta dětí, které se poznali o prázdninách, se snaží odhalit dávné tajemství. Jak brzy zjistí, jejich rodiny toto tajemství střeží po několik generací. Na nich je zjistit, o co vlastně jde a jak se k té záhadě prapředci dostali. Druhá linie – historická – nám ukazuje cestu velmi závažného dokumentu z Mexika šestnáctého století do Čech. V historických sondách vystupují jména nám známá z dějepisu a jejich krátké životní epizody vytvářejí příběh putování. Vypadá to ověřen, uvěřitelně, jak kdyby Daniela Krolupperová proseděla řadu let v archivech a hledala listinu s důkazy, jež nám zanechali staří Mayové. Proto pro jistotu na počátku uvedla:

Tento příběh je smyšlený. Žádná z postav děje, který se odehrává v současnosti, neexistuje. Jakákoliv podobnost se skutečnými lidmi je tedy čistě náhodná. Příběh, který se odehrává v minulosti, je vykonstruovaný. Při zkoušení a v písemných pracích z dějepisu se držte raději faktů uvedených v učebnici, nikoliv v této knize.

Ale kdo ví. Vše je tak krásně uvěřitelné, proto věřím, že letos o prázdninách se v nejednom našem městečku, nejedné obci budou hledat poklady, tajné zprávy a truhlice s tajuplným obsahem.
V příběhu ze současnosti se potkáváme s Martinem, který jede na prázdniny ke svému prastrýci do Rožmitálu. Mamka přivítala, když Martina prastrýc Došek pozval, nechtěla, aby seděl v Praze zavřený doma, když ona si musela přivydělávat na letních jazykových kurzech. Martin se bojí, aby se neukousal nudou, a na začátku to vypadá dost děsivě – v domku televize slouží jako podstavec pro rododendron, topí se tu v kamnech a o internetu prastrýc nemá ani zdání. Jedinou zábavou je večerní luštění křížovek a prastrýcovo vyprávění.
Brzo se ukáže, že tyhle prázdniny budou mít říz. Hned první večer totiž prastrýc předá Martinovi krabici, kterou mu poslal jeho bratr, Martinův dědeček, před svou smrtí. V ní Martin najde podivný klíč a nesrozumitelnou zprávu. Chlapci se podaří zprávu dešifrovat a napínavé pátrání může začít.

Společenstvo klíčníků se sejde v Březnici. O pouti v zámecké zahradě pod červeným dubem. Musí se sejít sedm klíčů. Všech sedm klíčů se musí otočit v zámku hned po sobě, jinak bude obsah truhlice s tajemstvím Božím zničen.

Daniela Krolupperová rozehrála skvělý napínavý příběh nabitý nečekanými událostmi a zvraty. Obě linie – současná i historická – propojují osudy několika lidí – historická dokonce na několika kontinentech a z několika zemí. Náznaky a nedořečené věty udržují čtenáře v napětí, po celou dobu nepolevují v tempu. Nic není navíc, nic nechybí. Čtenář touží znát tajemství, hltá stránky, sám dedukuje, odvozuje, rozčiluje se nad nezdary pátračů. A jen tak mimochodem se dozvídá spoustu zajímavostí z Rožmitálska. Myslím si, že nejeden čtenář se bude chtít přesvědčit, zda to v Březnici či Rožmitále opravdu vypadá tak, jak nám to Daniela Krolupperová líčí. A věřím, že letos o prázdninách přibude sběratelů starých klíčů. Řekněte sami, kdo by nechtěl objevit starý poklad? A k takovým pokladům musíme mít klíč.
Daniela Krolupperová napsala první knížku pro náctileté. Nutno potvrdit, že skvěle, promyšleně, s nadhledem a vtipem. Takže se těším, že nás jednou překvapí i příběhem pro dospělé. Ale to si asi ještě chvilku budeme muset počkat.

Knihu Společenstvo klíčníků vydalo nakladatelství Albatros

 

Komentáře   

 
ANA
0 Skvělá recenzeANA 2012-06-25 10:41
Tato recenze je moc dobře napsaná, nejenže upoutává na samotný příběh, ale i na místa, kam se můžeme podívat i v dnešní době.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení