Recenze: Knihy pro děti a mládež

Mobil nebo andulka?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ptak

Když se v edici Modrý slon, vycházející v Meandru, objevila knížka Natálčin andulák, napadlo mě, že jde o podivný název, pod kterým jsem si nedokázala nic představit. Chvilku to trvalo, než jsem se vpravila do příběhu od Ivony Březinové, ale za tu námahu to stálo.

 

 

knihaNatálka chce mobil. To není jenom tak být jako dospělá a povídat si s technickými výdobytky. Pokyvovat hlavou, vrtět hlavou, hlasitě se smát… Jenomže na něco takového je malá a maminka kategoricky odmítá o koupi mobilu jenom slyšet. A přitom – s kým si má chudák Natálka povídat, když táta je dlouho v práci a maminka nemá čas, protože telefonuje?! Řešení se nakonec objeví samo jednoho večera na okně Natálčina pokoje.

Hlavní hrdinkou je Natálka a její rodina, ke které ještě časem přibude žlutozelený Andy. U Natálky není úplně jasné, kolik let jí je, ale čtenář by mohl odhadovat maximálně 2. třídu ZŠ. U rodičů Březinová jejich popis příliš nerozvíjí, je to zkrátka maminka a tatínek. Nikde nepíše, kde pracují, a tak jediným vodítkem může být, že tatínek přichází z práce až pozdě v noci a maminka je skoro závislá na telefonování s kamarádkami. A pak je tu ještě Andy, který jednoho večera přiletěl na okenní parapet a od té doby žije spolu s Natálčinou rodinou. Proč by ne, tímhle nalezeným anduláčkem se splnil Natálčin sen o mobilu. Copak je možné nahradit telefon papouškem? Je a ani to není žádný velký problém – stačí, když se andulák naučí zpívat vyzváněcí melodii. Mnohdy taková dovednost způsobí vtipnou příhodu. A to není všechno, co takový oživlý mobil dokáže. Proč by třeba nemohl zachránit život svojí paničce?

Ivona Březinová se snaží svým čtenářům ukázat, že není nutné mít drahou techniku, ale je mnohem lepší vážit si přírody a najít si v ní nějakého kamaráda. S podobnou razancí zároveň apeluje na rodiče, aby si svých ratolestí více všímali. V obou záměrech autorce úspěšně pomáhá Lucie Dvořáková se svými ilustracemi. Jsou moderní, a přesto není těžké poznat, co by měly představovat.

Snad jedinou chybičkou jsou barevné rámečky s otázkou uprostřed textu, ale i to je celkem pochopitelné – příběh o mobilech byl zpracován proto, aby děti trochu vzdělával. Právě těchto několik otázek je důkazem toho, jak by se měl chovat slušný a vzdělaný člověk. Březinová na to jde šikovně, otázkami se nijak nevnucuje a přitom hravou formou dětského čtenáře vzdělává.

Ukázka z knihy:

„Andy!“ vykřikla Natálka pohněvaně. „Tohle je mámina melodie. Ty máš přece svoje rolničky. Přestaň.“
(…)
„Kdo to byl?“ volala maminka na Natálku z kuchyně.
„To byl Andy, mami.“
„Volal mi Andy? A co mi chtěl?“ zablekotala maminka zmateně.
„On ti nevolal. On jen zvonil jako tvůj mobilní telefon,“ rozhodila Natálka rukama na znamení, že si s tím vším nějak neví rady.
(…)
„Nikdy nevím, jestli mi zvoní mobil, nebo andulák,“ vyprávěla maminka do telefonu kamarádce.
(Březinová, I. Natálčin andulák. Praha: Meander 2012, s. 22.)

Knihu Natálčin andulák vydalo nakladatelství Meander

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení