Recenze: Knihy pro děti a mládež

Muminci pro nejmenší

1 1 1 1 1 (1 hlas)
muminek

Muminci jsou oblíbení po celém světě u čtenářů všech věkových kategorií a dá se říci, že jejich popularita stále roste. Světlo světa poprvé spatřili roku 1940, kdy Tove Janssonová poprvé přestavila svou postavičku muminka v časopisu Garm. U nás se čtenáři s meandrujícím světem muminů seznámili o něco později, a to i díky nakladatelství Argo, jež nedávno vydalo poslední část pentalogie Muminek, shrnující sérii stripů pro dospělé, a nyní vydalo i trojici knížek určených pro nejmenší čtenáře.První knížka nese název Muminek a sníh. V ní se dozvídáme, že do muminího údolí přichází zima, a tak se jeho obyvatelé musí připravit na dlouhý zimní spánek. Muminek se ale nerad loučí se svým kamarádem Šňupálkem, který v zimě musí údolí opustit a vydat se do teplých jižních krajin. Muminkův smutek však zažene dárek, který na něj čeká doma...

Knížka Muminek a narozeniny vypráví o tom, jaké dárečky dostane muminek ke svým narozeninám. Mezi nimi nalezne i krásný zlatý knoflík, který se skvěle hodí do jeho sbírky. Chce se s tímto dárkem pochlubit ostatním, a tak postupně navštěvuje Šňupálka, Čenicha či slečnu Ferku, nikdo ale na něj překvapivě nemá čas. Muminek je zklamaný; vůbec nechápe, proč ho ostatní ignorují. Nakonec se ale vše vysvětlí a na oslavence čeká krásné překvapení.

Třetí knížka nese název Muminek a noční dobrodružství. Vše začíná jednoho krásného dne, kdy se muminek rozhodne spolu se svou rodinou podniknout výpravu na Opuštěný ostrov. Po velikých přípravách, spočívajících ve výběru vhodného klobouku či pečení brusinkového koláče, se všichni vydají na plavbu za dobrodružstvím. A to skutečně zažijí, když náhle objeví poklad.

knihy

Z těchto stručných anotací je zřejmé, že jde o příběhy s poněkud jednodušším tématem a že se – na rozdíl do příběhů pro dospělé – nevyznačují takovou mírou melancholičnosti. Přesto se v nich muminci stále jeví jako snílci, kteří touží třeba po napínavé výpravě do neznáma. Na stránkách těchto tří půvabných knížek ožije imaginární svět podivných stvoření, která se v mnohém podobají nám lidem, avšak žijí úplně jiným životným stylem. Vyznávají jiné hodnoty než my, na předních místech je pro ně rodina a přátelství, nikoliv moc a peníze jako u většiny z nás. Je krásné se při čtení a prohlížení ilustrací zasnít a doufat, že i my jednou objevíme takový svět, v němž budeme s to radovat se nad maličkostmi a zahodit za hlavu všechny problémy.

Každá knížka obsahuje jeden příběh, který je uzpůsoben malému čtenáři. Z toho důvodu je v nich užito velké písmo ve spojení s celostránkovými obrázky, které zaujmou zejména děti. Příběhy nejsou příliš dlouhé, a tak pokud je budete svému potomkovi předčítat, vystačí vám s největší pravděpodobností na jeden večer. Naštěstí však jde o příběhy, ke kterým se budete vy i vaše děti určitě rádi vracet, a tak se vyplatí zakoupit si je, zvlášť pokud vaše rodina patří mezi milovníky muminích příběhů.

Ukázka z knihy Muminek a narozeniny:

Měsíc se schoval, vyšlo slunce a v muminím údolí se ukázalo ráno. Muminek, zachumlaný doma v posteli, se probudil.
Zazíval, dvakrát se protáhl a pak si vzpomněl...
„Juchúúú! Mám narozeniny!“
Maminka s tatínkem už v přízemí snídali. Oba zavolali:
„Všechno nejlepší k narozeninám!“
Na stole leželo přání s narozeninovou básničkou, kterou složil tatínek, a od maminky dostal muminek krásný zlatý knoflík do sbírky.
„Je moc krásný, a jak se leskne!“ radoval se. „Hned ho dojdu ukázat Šňupálkovi.“


Knihy Muminek a sníh, Muminek a narozeniny a Muminek a noční dobrodružství vydalo nakladatelství Argo

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení