Recenze: Knihy pro děti a mládež

První čtení o dějinách

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
dite

Většina dětí dějiny přímo nenávidí. Kdo by se také chtěl učit zpaměti letopočty, kdy byl vyhlášen který zákon, a seznam bitev, které svedl ten či onen panovník? S pomocí přichází Martin Pitro a jeho kniha Panovníci českých zemí.knihaPitro představuje životy vybraných panovníků především žákům 1. až 2. třídy ZŠ zajímavou formou, ve které najdou nové podrobnosti i starší žáci. Pokouší se co nejjasnějším způsobem objasnit jak život v prvním státním útvaru na území dnešní České republiky, tak za prvorepublikového prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Zkušenějším čtenářům by kniha Panovníci českých zemí mohla připomínat starší díla Martina Pitra, která vycházela v edici Děsivé české dějiny v nakladatelství Egmont. Tehdy se také věnoval převážně životům českých panovníků a snažil se je mladým čtenářům co nejvíce přiblížit. 

Poslední dílo vydané ve Fragmentu je ale v Pitrově tvorbě něco nového. Oproti Děsivým českým dějinám přidal více citací ze starobylých kronik, které se vzápětí snaží vysvětlit a přiblížit dětem události, které dávné autory mohly vést k sepsání letopisů a legend, ze kterých čerpají informace i dnešní odborníci.

Panovníci českých zemí jsou doplněni mnoha barevnými obrázky od Antonína Šplíchala, které přitáhnou i děti, jež ještě neumějí číst nebo jim čtení tolik nejde. Nakonec, ono to nijak nevadí, protože samostatné obrázky toho o dané době také řeknou požehnaně. A zvlášť když jsou pod nimi skoro nenápadné popisky vysvětlující, kterého panovníka mladí čtenáři právě pozorují.

Kniha je uvedená jako dílo pro děti kolem sedmi let, čemuž dokonale odpovídá forma zpracování jednotlivých údajů, kdy autor příliš nezatěžuje nepodstatnými letopočty a dalšími číselnými informacemi. Místo toho raději objasňuje mnohdy nepochopitelná přízviska jednotlivých vládců, snaží se je ukázat jako obyčejné lidi a ne jako osoby dosazené na trůn Bohem.

Ukázka z knihy:

Jiří se pokusil prolomit bariéru mezi Českým královstvím a ostatní Evropou. Proti tureckému nebezpečí a k zajištění míru navrhoval vytvořit společenství evropských křesťanských panovníků. Hlavními orgány měla být jakási „valná shromáždění“ delegátů všech zemí a mezinárodní soudní dvůr. Plán také ve skrytu předpokládal omezení svévolných zásahů papeže do vnitřních záležitostí jednotlivých států. Jiřího odvážný projekt ale nakonec neuspěl, přestože na jeho podporu vysílal k evropským panovnickým dvorům mnohá poselství.
Nový papež Pavel II. prohlásil Jiřího v roce 1466 za kacíře, zbavil ho trůnu a proti zemi vyhlásil křížovou výpravu. Do čela tažení proti „husitskému plevelu“ se o dva roky později postavil Jiřího bývalý zeť a spojenec, uherský král Matyáš Korvín.

(Pitro, M.: Panovníci českých zemí. Praha: Fragment 2011, s. 37.)

Knihu Panovníci českých zemí vydalo nakladatelství Fragment

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení