Recenze: Knihy pro děti a mládež

Fyzika, nebo fantasy?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Mít kamaráda z minulosti? Proč ne. Ale bojovat s ním proti nepříteli, i když při tom půjde o život? O tom, že to není hračka, se přesvědčí hrdinové knihy Zloděj duší od Martina Bootha.knihaAčkoli jde o druhý díl příběhů dvojčat Pip a Tima a jejich kamaráda alchymisty Sebastiana, není nijak těžké zjistit, co se odehrálo v předchozím díle. Autor se sice několikrát zmíní o událostech z léta, ale netlačí na čtenáře, aby si přečetl předchozího Alchymistova syna.

Ze začátku děj vypadá nudně – dvojčata nastupují do nové školy a jako třídního učitele mají přísného chemikáře. I jejich spolužáci jsou naprosto obvyklí – někteří jsou spíše násilníci a zbytek ovečky, na které si mohou všichni bez problémů dovolovat. Takové postavy mezi svými spolužáky najde každé dítě, a tak pro ně není těžké rozeznat od prvních stránek jejich vlastnosti. Z vyprávění svých přátel Sebastian vyrozumí, že se jejich učitel chová zvláštně, dokonce v něm pozná odvěkého nepřítele svého otce. Začíná životu nebezpečné dobrodružství, do kterého jsou zataženi také ostatní nevinní žáci. Zlo musí být zastaveno co nejdříve.

V průběhu děje celá trojice postupně nachází kouzelklíče, drobné kovové předměty, které jsou zapotřebí k dokončení vyvolávání zla. Ať se je snaží jakkoli zničit, stále jich zbývá dost na to, aby se závěrečný rituál povedl.  Ale nikdo zatím přesně neví, co je jeho cílem.

Autor zajímavým způsobem přeskakuje ve vyprávění mezi přednáškami o anglických dějinách a o jaderné fyzice a mezi běžným životem skupiny puberťáků.  Občas přidá nějaký ten fantasy prvek, takže vznikne úžasné dobrodružné čtení pro děti, ve kterém se navíc dozví mnohé odobné informace.  Kniha je napsána tak, aby vyprávění, dokonce i odborné výklady, pochopil i největší nepřítel fyziky a dějin. Přesto je někdy trochu namáhavé představit si, jak vše vlastně funguje. Autorovi se přitom obdivuhodným způsobem daří udržet rovnováhu mezi jednotlivými částmi.

V závěru knihy se můžete těšit na napínavé čtení, kdy si budete klást řadu otázek, především tuto: Co když selže poslední naděje na záchranu hlavních hrdinů? Opravdu se jim povedlo zvítězit nad zlem? Než nastane čas k oslavám, Martin Booth ještě naposledy překvapí. Už to vypadá, že zlo jednou provždy ovládne Zemi. Povede se dvojčatům a Sebastianovi překonat i poslední nástrahu?

Ukázka z knihy:

„V tvých dobách bylo normální, že se člověk uprostřed noci vloudil do ložnice nějaké slečny?“ zahartusila. (…)
„Jest jitro,“ namítl Sebastian, „nikoli noční čas, avšak slušnost mi vskutku nedovoluje vlouditi se do tvé komnaty. Nicméně,“ dodal jako by nic, „považuji za svou povinnost střežiti tě v čase temnoty. Čas od času semo nahlédnu, abych se ujistil, že nejsi ohrožena.“
„Chceš tím říct, že sem chodíš, když spím?“ vyhrkla Pip, protože ta představa ji poněkud zaskočila.

(Martin Booth: Zloděj duší. Praha: Mladá fronta 2006, s. 9.)

Knihu Zloděj duší vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Komentáře   

 
šl
0 RE: Fyzika, nebo fantasy?šl 2011-10-19 10:45
Super, su příjemně naladěn, pln zvědavosti a očekávání. Teď jen najít kapičku času...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení