Recenze: Knihy pro děti a mládež

Fyzika, nebo fantasy?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Mít kamaráda z minulosti? Proč ne. Ale bojovat s ním proti nepříteli, i když při tom půjde o život? O tom, že to není hračka, se přesvědčí hrdinové knihy Zloděj duší od Martina Bootha.knihaAčkoli jde o druhý díl příběhů dvojčat Pip a Tima a jejich kamaráda alchymisty Sebastiana, není nijak těžké zjistit, co se odehrálo v předchozím díle. Autor se sice několikrát zmíní o událostech z léta, ale netlačí na čtenáře, aby si přečetl předchozího Alchymistova syna.

Ze začátku děj vypadá nudně – dvojčata nastupují do nové školy a jako třídního učitele mají přísného chemikáře. I jejich spolužáci jsou naprosto obvyklí – někteří jsou spíše násilníci a zbytek ovečky, na které si mohou všichni bez problémů dovolovat. Takové postavy mezi svými spolužáky najde každé dítě, a tak pro ně není těžké rozeznat od prvních stránek jejich vlastnosti. Z vyprávění svých přátel Sebastian vyrozumí, že se jejich učitel chová zvláštně, dokonce v něm pozná odvěkého nepřítele svého otce. Začíná životu nebezpečné dobrodružství, do kterého jsou zataženi také ostatní nevinní žáci. Zlo musí být zastaveno co nejdříve.

V průběhu děje celá trojice postupně nachází kouzelklíče, drobné kovové předměty, které jsou zapotřebí k dokončení vyvolávání zla. Ať se je snaží jakkoli zničit, stále jich zbývá dost na to, aby se závěrečný rituál povedl.  Ale nikdo zatím přesně neví, co je jeho cílem.

Autor zajímavým způsobem přeskakuje ve vyprávění mezi přednáškami o anglických dějinách a o jaderné fyzice a mezi běžným životem skupiny puberťáků.  Občas přidá nějaký ten fantasy prvek, takže vznikne úžasné dobrodružné čtení pro děti, ve kterém se navíc dozví mnohé odobné informace.  Kniha je napsána tak, aby vyprávění, dokonce i odborné výklady, pochopil i největší nepřítel fyziky a dějin. Přesto je někdy trochu namáhavé představit si, jak vše vlastně funguje. Autorovi se přitom obdivuhodným způsobem daří udržet rovnováhu mezi jednotlivými částmi.

V závěru knihy se můžete těšit na napínavé čtení, kdy si budete klást řadu otázek, především tuto: Co když selže poslední naděje na záchranu hlavních hrdinů? Opravdu se jim povedlo zvítězit nad zlem? Než nastane čas k oslavám, Martin Booth ještě naposledy překvapí. Už to vypadá, že zlo jednou provždy ovládne Zemi. Povede se dvojčatům a Sebastianovi překonat i poslední nástrahu?

Ukázka z knihy:

„V tvých dobách bylo normální, že se člověk uprostřed noci vloudil do ložnice nějaké slečny?“ zahartusila. (…)
„Jest jitro,“ namítl Sebastian, „nikoli noční čas, avšak slušnost mi vskutku nedovoluje vlouditi se do tvé komnaty. Nicméně,“ dodal jako by nic, „považuji za svou povinnost střežiti tě v čase temnoty. Čas od času semo nahlédnu, abych se ujistil, že nejsi ohrožena.“
„Chceš tím říct, že sem chodíš, když spím?“ vyhrkla Pip, protože ta představa ji poněkud zaskočila.

(Martin Booth: Zloděj duší. Praha: Mladá fronta 2006, s. 9.)

Knihu Zloděj duší vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Komentáře   

 
šl
0 RE: Fyzika, nebo fantasy?šl 2011-10-19 10:45
Super, su příjemně naladěn, pln zvědavosti a očekávání. Teď jen najít kapičku času...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Palindrom

  Ode dneška soutěžíme o knihu Palindrom z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení