Recenze: Knihy pro děti a mládež

Podivný pán a mluvící zvířata

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abs

S edicí Klukům vstup zakázán! od Thomase C. Breziny jsem vlastně vyrostla. Příhody nevlastních sester, čarodějek Lissy a Tinky, jako by byly z běžného života školních dětí. Možná proto jsem se s očekáváním úžasného příběhu dala do čtení další edice od stejného autora, která na tu předchozí volně navazuje.knihaTrojice dívek si založí dívčí klub, ale po chvíli je přestane bavit. Vždyť vlastně nic pořádného nedělají – sejdou se a drbou a drbou… Jako na zavolanou přijde nabídka, že by se mohly starat o zvířata souseda jedné z nich, zatímco on odcestuje. Lákavá nabídka, ale už samo uvítání je podivné. Nakonec, ani ona zvířata nevypadají běžně – králík, který mluví, přerostlé slepice nosí kalhoty a kozel má čtyři rohy. Nebo se jim to všechno jenom zdá a vše je v nejlepším pořádku?

Autor celou dobu čtenáře udržuje v napětí, jak to vlastně je. V jednu chvíli přijde s takovým nápadem, že je přece nad Slunce jasnější, že to musí být realita, ale podruhé už to tak nevypadá… Že by nakonec živý sen?

Nutností u všech čarodějnických příběhů od Breziny jsou protivní sousedé. Dříve to byli (Ná)Fukovi, teď dívkám znepříjemňuje život sběratel motýlů Beck. Každý takového souseda má – jednou mu vadí, že se zvířata projevují moc hlasitě, podruhé si najde zase jiný důvod… A co teprve, když zajme králíka Houdiniho? Jeho osud je nejistý. Pomohou kouzla i tady?

Samozřejmě je důležité, aby dobro zvítězilo nad zlem a trojice mladých čarodějek napravila některé „zločiny“, které napáchala. Vždyť jedním z pravidel Klubu čarodějnic je nedělat nikomu nic zlého, jinak se to obrátí proti nim. Ale jak to dívky mohly vědět? Tady na pomoc opět přispěchají zkušenější sestry…

Majitel podivných zvířat se zatím ze své cesty nevrátil, dívky by se o ně tedy měly dál starat, ale jak dlouho to vydrží? Nebo za pomocí sprchy všechny získají kouzelné schopnosti a stanou se členkami Klubu čarodějnic? Vypadá to, jako by Brezina schválně příběh nedokončil a už se připravoval na další díl…

Proti starší edici se hlavní hrdinové  na úvodu knihy nepředstavují. Začíná nový příběh a s ním i jiná grafická úprava. V textu jsou černobílé obrázky, které celý děj dokonalým způsobem dokreslují. Přestože do příběhu zasáhne jak Lissy, tak Tinka, autor se nepokouší čtenáře všemi možnými způsoby donutit, aby si přečetli jeho předchozí knihy.

Vzhledem k tomu, že je kniha určena starším dětem na 1. stupni ZŠ, se nová edice čte lépe, hlavně díky obrázkům, které část příběhu odvypráví dříve než samotný text, a také díky méně zdlouhavým popisům prostředí.

Ukázka z knihy:

„Už víme, o čem napsat sloh!“
Maminka povytáhla tázavě obočí. „No konečně. Už před dobrými třemi hodinami jsem vám řekla, abyste si vymysleli nějaké zajímavé téma.“
„Napíšeme, že jsme brouci hovniválové a že jsme zavření ve skleněné lahvičce.“
Emily si hlasitě oddechla.
„Jak vás to napadlo?“ divila se paní Pepřová.
„Zdálo se nám to,“ opáčila dvojčata.

(Thomas C. Brezina: Klub čarodějek – Kouzla začínají! Praha: Fragment 2011, s. 80.)

Knihu Klub čarodějek – Kouzla začínají vydalo nakladatelství Fragment

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení