Recenze: Knihy pro děti a mládež

Jak přepravit stíhačky?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Kdo se zajímá o vzdušné bitvy 2. světové války, ten jistě nepohrdne válečným románem Worrals na válečné stezce od Williama Earla Johnse. Ačkoli běžně dávám přednost spíše dílům odehrávajícím se v dávnější minulosti, tahle kniha mě poměrně mile překvapila.knihaAnglická vojanda slečna Worrals se se svojí kolegyní Lowell vydává do Francie, kde má v horách vybudovat jakési provizorní letiště na doplňování paliva stíhačkám pokračujícím na Maltu. Ať se akce ze začátku zdá jakkoli snadná, Němci brzy pojmou podezření na nelegální činnost a neohroženým dívkám jde o život. Nebo se jim povede plán dokončit a bezpečně se vrátit domů?

Přestože jde o válečný román, Johns občas zapomene na všudypřítomné nebezpečí a popisuje okolní divokou krajinu, jako by byl autorem nějakého turistického průvodce. Jindy děj připomíná příběhy z divokého Západu. To když Worrals zachraňuje svého „spolupachatele“ z vězení. Nepotkat ve dveřích policejní stanice gestapáka z Vichy, klidně by se čtenáři mohlo zdát, že svůj úspěch půjde oslavit do nejbližšího saloonu.  Místo toho však dívka krade auto a následuje divoká honička ve skalách, při které všichni zúčastnění mohou skončit v řece na dně několikametrové propasti.

Johns má talent rozpoznat, kdy už stačilo válečného násilí a je potřeba čtenáři dopřát alespoň trochu oddechu. V takovou chvíli dojde k setkání s dávnými přáteli, na dobrodružnou plavbu loďkou, nebo nechá mladé vojáky bezstarostně žertovat, jako by šlo o obyčejný cvičný let.

Přestože jde o třetí knihu o slečně Worrals a její přítelkyni Lowell, ve volném pokračování se do děje každý bez problémů vpraví. Autor je férový a neupozorňuje, že je čtenářova chyba, že si nepřečetl předchozí díly. Začíná nový příběh, ke kterému nejsou potřeba žádné předchozí znalosti života dívek.  Kdyby přece jenom něco nebylo jasné, nebo snad mohlo činit problémy při další četbě, William to včas vysvětlí.

Snad jediné potřebné znalosti jsou o 2. světové válce, hlavních nepřátelích a místech, kde se bojovalo. Ať to zní jakkoli děsivě, bohatě stačí poznatky z běžných hodin dějepisu na základní škole. Případně, spíše pro ty, kteří si knihu chtějí opravdu vychutnat, je potřeba doporučit alespoň minimální vědomosti o středověkých sektách, ze kterých Johns vychází při některých záškodnických činnostech. Někdy je možná lepší zásah partyzánů než řízená a pečlivě naplánovaná vojenská operace.

Vzhledem k tomu, že je kniha Worrals na válečné stezce určena pro mládež, mě mile překvapilo, že William udržoval napětí až do poslední věty. Ať už šlo o svrhávání min, útěk před německými vojsky nebo o možný trest od velitelů. Ačkoli se obě dívky snažily misi splnit co nejlépe, ne všechno šlo podle jejich představ…

Ukázka z knihy:

„Asi uhnul z kurzu,“ hádala Frecks.
„Ne. Tohle letadlo má dva motory,“ řekla Worrals a soustředěně poslouchala dál.
„Je to whitley?“
„S těmihle motory určitě ne,“ zavrtěla hlavou Worrals. „Znějí úplně jinak.“ (…) „Je to Hun!“ (…)
„Ohlásí to veliteli!“ ječela Vrecka propadající panice.
„Nevzrušuj se.“ Worrals sledovala zvuk a usoudila, že letadlo krouží nad přistávací plochou. „Určitě se diví, že má pod sebou letiště, o kterém nic neví. Napadne ho, že je nové.“
„Zhasni!“ zavřískla Frecks.


(William Earl Johns: Worrals na válečné stezce. Toužimský & Moravec 2001, s. 95.)

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení