Recenze: Knihy pro děti a mládež

Poezie pro malé i velké čtenáře

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nakladatelství Albatros nedávno vydalo básnickou sbírku Od jara do jara s básněmi jedinečného českého básníka Františka Hrubína při příležitosti stého výročí jeho narození.knihaVýbor je rozdělen na pět částí podle ročních období, k nimž se vztahují v nich obsažené básně: Jaro, Léto, Podzim, Zima a ještě jednou Jaro. Jde o více než 60 textů, které byly převzaty z řady Hrubínových sbírek, např. z Hrajte si s námi, Kolik je sluníček, Nesu, nesu kvítí, Říkejte si se mnou nebo Sviť, sluníčko, sviť.

Pro dětského čtenáře může bude kniha Od jara do jara možná prvním setkáním s Hrubínovým dílem, zatímco dospělý si při čtení básní (nebo při jejich předčítání svým potomkům) zavzpomíná na vlastní dětství. Možná někteří neudrží nějakou tu slzičku, avšak brzy se rozveselí, neboť Hrubínův poetický svět oplývá optimismem.

Básně Františka Hrubína jsou formálně jednoduché. Jsou pro něj charakteristické sylabotónické verše s pravidelnými rýmy připomínajícími říkanky či rozpočívadla. To vyhovuje malým čtenářům, kteří se naučí některé verše nazpaměť.

Jednoduchost je charakteristická i pro obsahovou stránku básní. Jsou v nich představovány obyčejné věci, které nás obklopují. Jimi je příroda spolu s řadou zástupců flóry (např. báseň Konvalinka, Pampelišky, Pomněnka) i fauny (Čmelák na dvoře, Vlaštovka, Vrabče, vrabče). Neschází zde ani svět lidský představovaný různými předměty (Co je knížka?, Drak, Vodovod) či rozličnými dětskými hrami a lidovými tradicemi (Hra v kuličky, Taneček pro nejmenší). Básník je fascinováni samotným člověkem, o čemž svědčí básničky Oči, oči, očička, Ruce nebo To je ručka. Převažují kratičké básničky, avšak do knihy bylo zařazeno i pár delších, např. Kolik je sluníček nebo Říkejte si abecedu.

Jak vidíte, Hrubín ve své poezii zpracovává nepřeberné množství témat spjatých s každodenností. Svět je u něj zalit slunečními paprsky, a i když je léto vystřídáno sychravým podzimem, nezapomene vzhlížet k novému jaru. Hrubín je básník naděje, který prostřednictvím poezie otvírá brány do světa dětské nevinnosti a hravosti. I vy se můžete prostřednictvím jeho milých slov oprostit od všech starostí a zavzpomínat na blažené chvíle dětství, kdy jste ještě netušili, jak je život těžký. A pokud jste to zatím nepoznali, přeji vám, ať si tuto idylu udržíte co nejdéle, třeba i pomocí básní Františka Hrubína.

Text je provázen krásnými (často celostránkovými) ilustracemi Matěje Formana. Díky propojení poezie s obrázkovým doprovodem je celá básnická sbírka uměleckým dílem literárním i výtvarným.

V závěru knihy je připojena vzpomínka na Františka Hrubína s názvem Ve sluchátku byl pan Hrubín. V ní na velkého básníka vzpomíná Pavel Šrut, který si u něj cení především přátelství i umění naslouchat svým kolegům, dokonce i těm mladším. Za vzpomínkou následuje Post scriptum vyňaté z Hrubínovy knihy Vyznání na cestu. Básník v něm přemýšlí o poslání básní a přichází se závěrem, že „dobrá poezie nám pomáhá žít, obrozovat se“. Jako poslední si můžete přečíst básníkův krátký životopis napsaný Šárkou Krejčovou, editorkou celého výboru.

Ukázka z knihy:

Hádej, kdo jsem


Schovejme se za prstíčky,
hádej, kdo je tam!
My vidíme, točíme se,
pojďte také k nám.

Točíme se, koukáme se,
koukáme se – kuk!
Kdopak je to za prstíčky?
Holka, nebo kluk?

Jahody


Máme jahod plné džbánky,
posedíme u studánky,
posedíme, posvačíme,
všechen chleba s chutí sníme,
chleba a hrst jahod k tomu
a pak půjdem rovnou domů.

Na podzim

Dneska ptáčky hostí trnka,
až nebude ani zrnka
bodlák dobrou večeři
každému z nich odměří.

Sněhulák na Vltavě

Na ledě je sněhulák
a má hrnec za ušima,
chce běhat a neví jak,
u země ho drží zima,
až ho pustí, poběží
s vodou podle nábřeží.


Knihu Od jara do jara vydalo nakladatelství Albatros

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení