Recenze: Knihy pro děti a mládež

Zločiny geniálního mladíka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
tajne

Kdo by neznal mladého, geniálního zločince Artemise Fowla? Říkají vám něco jména desátnice Krátká a kapitán Břízný? Eoin Colfer se jako obvykle ve své knize Akta Fowl věnuje nadpřirozeným bytostem žijícím pod zemí.knihaUž dříve jsem se s mladým Artemisem Fowlem a jeho bodyguardem Buttlerem setkala. Bylo to v knize Agent 007 v říši víl, kdy se Fowl rozhodl unést desátnici Krátkou, aby se dostal ke skřítčímu zlatu.

Co se děje týče, Akta Fowl mě poněkud zklamala. První část vypráví, jak se Myrta Krátká stala první členkou skřítčí policie LEPReko, a o úkladech mezi jednotlivými představiteli této organizace. Druhá část byla trochu napínavější – zločinecká banda mladého Fowla chce získat čelenku Fej fej, patřící jakési dávné asijské diplomatce. K tomu využívá permoníka Hraboše Slámu.

Ať byla druhá část děje jakkoli zajímavá, nejvíce mě zaujal „lexikon“ členů Národa. Děj sám o sobě byl dost zamotaný, a jak se k tomu všemu má normální smrtelník vyznat v jednotlivých kouzelných bytostech?! Právě proto musím lexikon ocenit. Nejenže je zde vysvětlen rozdíl mezi skřetem a skřítkem, ale o hlavních postavách příběhu je možné se dozvědět množství podrobností, díky kterým se dají lépe pochopit jednotlivé pohnutky k tomu či onomu činu, a to nejen v Aktech Fowl, ale i v ostatních knihách o Artemisu Fowlovi. 

Ačkoli jde o jeden z mnoha dílů příběhů o tomto mladém geniálním zločinci, je vidět, že autor má ze psaní stále radost a nedělá to jen kvůli honoráři, nebo protože si v nakladatelství poručili další díl. Kniha je stále plná nových zvratů a akcí, o které se stará jak Artemis, tak desátnice Krátká stejně jako nadějný vynálezce kentaur Klusák.

Svižný a čtivý děj však ruší nepodstatné objasňování důvodů chování některých nadpřirozených bytostí, které stejně o několik stran dále vyplyne z textu.  Stejně tak jsou zbytečné zmínky o rodinných příslušnících Fowla a jeho bodyguarda Buttlera, když nijak nezasáhnou do následujícího děje. Je sice pěkné, že se Buttlerova sestra věnuje bojovým uměním, ale jejímu zaměstnavateli Artemisovi to nijak nepomůže a jeho nemocná matka to také nemá důvod ocenit.

Právě nemocná paní Fowlová  děj nijak neovlivní. Každé setkání s ní je stejné – stále čeká na svého milovaného manžela, který však nepřichází a nepřichází. A mladý Artemis jako by mu z oka vypadl. Možná proto se k synovi v jednu chvíli chová jako k hlavě rodiny a vzápětí jako k malému dítěti, které neustále potřebuje matčinu péči.

Přes to všechno je kniha Akta Fowl plná překvapivých zvratů a zajímavých nápadů, které čtenáři nedovolí ji odložit, dokud se nedozví, jak celé dobrodružství dopadne.

Ukázka z knihy:


„To velitel vždycky provádí přijímací zkoušky sám?“
„Pokaždé. Ale tohle je poprvé, co je to jeden na jednoho. Nebo vlastně na jednu, a to je ten důvod. Obvykle honí pět šest kandidátů najednou, aby se nenudil. Vy ho ale budete mít úplně pro sebe. Až neuspějete, Julius nestojí o žádné stížnosti od Úřadu pro rovné příležitosti.“
Myrta se naježila:,,Až neuspěju?“
Risk na ni mrknul. „Já jsem řekl až? Chtěl jsem říct když. Samozřejmě, když.“
Myrta cítila, jak se jí chvějí špičky uší. Je celý tenhle výlet jenom zástěrka? Má velitel její hodnocení napsané dopředu?

(Eoin Colfer: Akta Fowl. Albatros 2007, s. 29.)

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení