Recenze: Knihy pro děti a mládež

Potřeba lásky je nekonečná

1 1 1 1 1 (1 hlas)
motyl

Útlá sbírka básní o mezilidských vztazích, utrpení ze samoty a konfliktů v očekáváních, to vše najdete v knize Modrásek. Poprvé vyšla v roce 2009, v roce 2011 vydáno podruhé. Vojtěch Fajfr je pro mne záhadou. Ani ne tak jako člověk, otec a básník, spíše jako muž. Proč?Básně jsou rozdělený do tří částí – Střípky, Střet, Den pro mou lásku. Snažím se při čtení oddělit vlastní pocity, ale moje myšlenky mne unáší pryč. Nepamatuji si, kdy jsem četla tak poetické básně (nebo vůbec text)... Od muže. Obvyklý pragmatismus řeči peněz a rozumu v textu zcela chybí. Převládá jemný jazyk. Texty zní jako ukolébavka. Houpy hou...

 


PERLA

Mám perlu v dlani
Bolest v kráse ukrytou
V perleti
Kdo má odvahu
A rozdrtí
Vězení zrníčka
Vždyť ta perla
Je tak půvabná
a maličká...

Citlivě uchopené téma plnosti života v celé škále od plné náruče laskavosti po prázdnotu mizérie... To vše zabaleno – do modré. Někdy něco nezískat je také dar. Možná si my všichni vlastně přejeme špatně. Možná na nás opravdové přání ještě ani nezaťukalo.

Kdybych mohla vrátit čas. Zabalila bych si Modráska do duhového obalu naděje. Zapomenula na pocity, které rvou srdce, a cítila jen přítomnost svého bytí. Někdy jsou vzpomínky na minulost zátěží. Sbírka si zaslouží opakované čtení... Poprvé, podruhé, posté. Vždycky si najdu něco nového. Je zvláštní, jak skvělé to je. Proměnlivý text ve vytištěné knize stále ožívá.

Nejvíce na mne zapůsobila část třetí. Den pro mou lásku. Láska má být podle esoterické nauky nejvyšší metou každého z nás. Těžko provést, dokud se cítíme jako igelitová taška unášená větrem (Kate Perry, píseň Firework)... Ale když se nám podaří ohňostroj odpálit, je to pokaždé krása.

A kdyby náhodou naše láska odešla, je lépe přejít údolí pláče a smutku s hlavou vztyčenou. Když cítíme bolest z jejího postupného uvadání, je to stejně přirozené jako cítit „prázdnotu“. V tom momentu se musíme do této nicoty ponořit a zhluboka dýchat. Nakonec se naučíme elegantně naskočit na spirálu štěstí a harmonie. A při dalším pádu už budeme vědět, že bez něj to nejde.

Pro koho je tato sbírka? Pro modrásky, bojovníky světla, snílky, stejně jako pro lidi „od vedle“. Vojtěch Fajfr patří do každé knihovničky kulturního filantropa – jako první pomoc. Místo prášků na bolení duše si tak můžeme naordinovat jeho básně. Nemají totiž vedlejší účinky. A pokud se nám zamotá hlava, pak jen radostí. Radostí, že žijí ještě lidé, kteří umí psát o životě laskavě jako Vojtěch Fajfr.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení