Ostatní

Čtenářský koutek pro každého

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Chtěli byste si doma zařídit čtenářský koutek, ale nevíte, jak na to? V tomto článku vám poradíme, co by v něm rozhodně nemělo chybět.Základem čtecího koutku je samozřejmě domácí knihovna, protože každý čtenář chce mít své knihy vždy při ruce. Knihovna může být tvořena buď celým regálovým systémem, nebo jen klasickými policemi či poličkami v případě menšího prostoru. Uložené knihy by měly být čtenáři dobře dostupné, pokud jste tedy zvolili velkou knihovnu sahající až po strop, lze ji doplnit o praktické schůdky.

Pohodlné posezení u oblíbené knihy zaručují relaxační designová křesla, v oblibě jsou také klasické ušáky, houpací křesílka nebo menší pohovky. U křesel je oproti lenoškám ta výhoda, že s nimi lze pohodlněji manipulovat, zvláště otáčet za světlem, které je při čtení velice důležité. Pro větší pohodlí lze ke křeslům dokoupit podnožky, popř. je možné zvolit rovnou rozkládací křesla.Pokud si při čtení rádi vychutnáváte šálek dobrého čaje nebo kávy, můžete si ke křesílku pořídit menší stolek, který by byl určen mj. na odkládání knih a brýlí. V současnosti je na trhu k dispozici levný designový nábytek, v němž lze kromě klasických stolků najít i originální kousky. Z hlediska funkčnosti mezi nimi vynikají např. sady vysouvacích stolků, které lze ponechat buď zasunuté, nebo třeba v případě návštěvy použít odděleně jako vítanou plochu pro občerstvení pro hosty.

Žádný čtenář se neobejde bez kvalitního osvětlení. Čtecí koutek je dobré situovat v blízkosti okna, které by zajistilo přes den dostatek světla. Jakmile přirozené osvětlení nestačí, není vhodné spoléhat se na centrální lustr v místnosti nebo na malou lampičku; optimální osvětlení pro čtení totiž zajišťují speciální čtecí lampy, u nichž lze navíc podle potřeby tlumit či zesilovat vydávané světlo. Mají i tu výhodu, že je lze libovolně natáčet, např. i za přispění nastavitelných ramen. Světelnými prvky můžete vybavit i svou knihovnu, poptávaná jsou zvláště bodová světla, která jsou jednak praktická (nezabírají příliš místa, čtenáři usnadňují vyhledávání knih v knihovně), jednak dodají vašemu čtecímu koutku osobitou atmosféru.

il

A jak vypadá váš čtecí koutek, popř. jak si představujete ideální útočiště, ve kterém byste rádi trávili (nejen) zimní večery s knihou v ruce? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své nápady prostřednictvím komentáře pod článkem.

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Březnová Pevnost láká na Logana i Roberta Fabiana

  Venku se konečně začíná oteplovat, takže březnovou Pevnost si můžete vzít třeba na blízkou lavičku. Z obálky na vás vykoukne vousatej Logan alias Wolverine, který právě vstupuje do kin. Vzhledem k velikosti a zajímavosti tohoto projektu se není čemu divit, že se jedná o téma měsíce. Ale jestliže nejste jeho příznivcem, nemusíte se vůbec bát. Na následujících stranách se dočkáte mnoha jiných článků i recenzí.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěrka

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěrka z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení