Ostatní

Několik rad a tipů pro domácí knihovnu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Domácí knihovna je chloubou každého milovníka knih. V současné době při jejím pořizování nehraje hlavní roli pouze funkčnost, ale i design a nadčasové prostorové řešení. Jak si tedy zařídit vlastní knihovnu, aby co nejlépe vyhovovala vašim potřebám a zároveň byla potěchou pro oko v bytovém interiéru?Pokud pořizujeme nábytek do knihovny, je důležité v prvé řadě vědět, jaké množství knih v něm bude uloženo. Při plánování velké knihovny jsou vhodné klasické sestavy, které nabízejí dostatečné úložné prostory a také několik možností, jak je sestavit. Lze použít jak jeden úložný díl samostatně, tak mnohdy kombinovat různé počty dílů, díky nimž může vaše knihovna zabírat klidně celou zeď. Tím se vytvoří tzv. book-walls, které jsou v poslední době ve velké oblibě. Knihovna ale nemusí stát jen u zdi, lze ji použít jako předěl prostoru v případě větších místností. Knihovny, které mají pojmout větší počet knih, by měly být vyrobeny z kvalitního materiálu, aby se předešlo prohýbání pod zátěží knih; v současnosti patří mezi nejoblíbenější materiály lamino, masiv a dýha. Desky by neměly být příliš douhé, neboť i to by mohlo vést k tvarovým deformacím v jejich středu. 

il

Kvalitní a originální policové regály lze doplnit o praktická dvířka, která budou chránit knihy před prachem, též dodají nábytku zcela osobitý charakter. Můžeme vybírat dvířka posuvná nebo otevíratelná do prostoru, dále z různých materiálů (skleněná, vyplněná), též barev a vzorů. Při plánování konkrétní barvy, materiálu a vůbec stylu regálových sestav je nutno přihlížet k ostatnímu vybavení pokoje, v němž bude budoucí knihovna stát. Je možné celý pokoj zařídit jednotným stylem, a nebo knihovnu ladit odlišným způsobem, aby se čtecí koutek opticky odlišil od zbývajících funkčních prostor.

il

Při zařizování menších knihoven jsou stále v kurzu závěsné police a poličky na knihy. Ty oproti policovým regálům vynikají větší vzhledovou variabilitou; kromě klasických rovných tvarů lze dnes vybírat i z kruhových polic nebo z dekorativních kousků ve tvaru rozvětveného stromu, kytary nebo čajového šálku. Boom zažívají i tzv. létající knihovny, kdy se nejspodnější kniha zasune do opěrné konstrukce a na ni se vrší další knížky, čímž vznikne dojem, jako by se vznášely.

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Před pádem

  Ode dneška soutěžíme o knihu Před pádem z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení