Ostatní

Psát bezchybně? Ano, jde to!

1 1 1 1 1 (1 hlas)
zena

Při čtení jakéhokoliv textu, ať už dopisu zaslaného z úřadu, článku v oblíbeném časopisu nebo tištěné knihy, můžeme nalézt bezpočet chyb, a to ryze pravopisných, stylistických i typografických. Tyto chyby jsou společností hodnoceny velice negativně, ať už je v textu ponechal původní pisatel nebo nepozorný korektor. Pokud si tedy vy sami nejste příliš jisti se svou znalostí českého pravopisu, měli byste to co nejdříve napravit. V současnosti naštěstí existuje řada nástrojů, které vás mohou bezplatně a bezbolestně naučit psát správně.

 Bezchybná formulace písemného projevu je jedním ze základních dovedností, které by si měl středoškolský student odnést ze školních lavic. Většina z nás s tímto sice souhlasí, přesto si musíme připustit, že ne vše ovládáme stoprocentně. Vyjmenovaná slova, psaní s/z/vz, shoda přísudku s podmětem, ... To jsou základní úskalí českého pravopisu, na nichž dokáže ztroskotat nejeden pisatel. Pokud se mu už podaří se svou pomyslnou bárkou zdolat tyto divoké zátočiny, narazí na další chytáky v podobě psaní velkých písmen, zdvojených souhlásek nebo interpunkce. Zkuste například správně doplnit velké nebo malé písmeno v těchto spojeních: NÁMĚSTÍ MÍRU, ZASTÁVKA NÁMĚSTÍ MÍRU, SÍDLIŠTĚ SVOBODY, OSTROV SVATÉ HELENY, TŘICETILETÁ VÁLKA, VELKÁ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE.

Že nevíte? Nic se neděje! Své znalosti totiž můžete stále doplňovat, a to díky řadě tištěných cvičebnic věnovaných českému pravopisu. Bohatá cvičení nabízí i různé internetové stránky, mezi nimi např. i pravopisne.cz. Na těchto stránkách si můžete nejen připomenout základní pravidla v souhrnném výkladu přehledně rozděleném dle problematických kapitol našeho pravopisu, ale i rovnou prověřit vše v řadě pravopisných cvičení. Oceňuji, že autoři zpřístupnili zdarma i zvukové diktáty, které jsou určeny pro žáky základních škol. Díky tomu mohou stránky sloužit i jako skvělý pomocník při domácí výuce a rodiče nemusí vymýšlet diktáty sami.

Časté chyby, jichž se dopouští nejeden z nás, jsou na těchto stránkách shrnuty v samostatném přehledu. Dozvíte se v něm, proč píšeme raný středověk, ale naopak ranní snídaně, kdy užívat zájmenný tvar sebou bez předložky a kdy naopak v podobě s sebou nebo kdy by mělo být přivlastňovací zájmeno typu můj, tvůj nahrazeno zájmenem svůj. Říkáte si, že toto jsou základy, které by měli všichni znát? Pak si gratulujte, protože patříte k poučenější části našeho národa. Jako korektorka vím z vlastní zkušenosti, že drtivá většina české populace tato pravidla nezná, a co je horší, že je neovládají ani někteří současní pedagogové vyučující na základních a středních školách předmět český jazyk (bohužel opět vlastní zkušenost, kdy se dítka vrací s „opraveným“ diktátem, v němž nacházím paní učitelkou nijak nevyznačené základní chyby např. v psaní i/y). Pokud jste tedy ve škole nedávali pozor nebo jste měli smůlu na vyučujícícího, můžete vše dohnat, stačí mít dostatek chuti a píle.

Zmíněné internetové stránky mě zaujaly též z toho důvodu, že obsahují texty z literárních dějin. Tyto testy z literatury se budou dozajista hodit studentům, které čeká maturita. Mohou posloužit též k pobavení milovníkům literatury, kteří si prostřednictvím otázek mohou zopakovat základní učivo a zjistit, jak na tom jsou s pamětí. Přiznávám se, že u pár otázek jsem musela sama hodně dlouho vzpomínat, jak že jsme se to vlastně učili...

Pokud byste na uvedených stránkách nenašli odpovědi na své dotazy, pak můžete využít služby jazykové poradny. Tu vede Mgr. Markéta Stuchlíková, absolventka oboru český jazyk a navíc dlouholetá korektorka.

A pár perliček na závěr, když už máme ten předvánoční čas... Vánoce se píší s velkým písmenem, a to od roku 1993. S velkým písmenem můžete psát i Nový rok v případě, že máte na mysli konkrétní den, tj. 1. ledna. Při psaní vánočních pohlednic byste tedy měli zvolit podobu s minuskulí, tj. mnoho štěstí byste měli přát do nového roku, nikoliv do Nového roku. Do třetice zajímavých úskalí spjatých s obdobím ke konci roku: pour féliciter se jako zkratka může psát trojím způsobem, a to: p. f., P. F., PF, zatímco podoba PF. nebo pf je nekorektní. Bohužel i s těmito nešvary se setkáme u řady pohlednic a přání nabízených v předvánočním čase v obchodech.

Komentáře   

 
M
+2 Kéž chyby chybíM 2012-12-09 21:40
Článek mi mluví (či spíše píše) z duše. Před pár lety se u mě začalo projevovat chybovidné oko. Od té doby na chyby narážím neustále a bolí mě to. Bolí mě, když vidím češtinu trpět. Tak jsem se vrhla do boje ve snaze pomoci rodnému jazyku i těm, kteří se chtějí zlepšovat. Ač nejsem žádný odborník, sepsala jsem již několik článků s tématikou častých chyb a vložila je na jistý literární server. I když jsem si pokaždé říkala, zda je správné, abych něco takového dělala, stejně jsem napsala další. Už prostě nemůžu jen nečinně přihlížet. Pravdou ovšem je, že je třeba chtít. Když někdo předem počítá s tím, že to nepůjde...
To jsem ale trochu odbočila. Díky za pěkný článek a ať se práce daří.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Peťule
0 Odp.: Psát bezchybně? Ano, jde to!Peťule 2012-12-10 15:41
Pravopisná cvičení by si měli vyzkoušet všichni, aby si zopakovali základy a možná se i něco nového naučili. Když vidím, co vše jsou lidé schopní napsat, tak je mi z toho smutno. Třeba nedávno vyprávěla kolegyně, že vysokoškolští studenti oboru český jazyk (!) napsali do diktátu MYŠY a S NIMY. No co na to říct?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení