Ostatní

Čtete rádi a hodně? Pak pozor na oči

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
oko

Většina české populace neustále namáhá své oči, aniž by si uvědomila, že to může mít za následek trvalé poškození zraku. Sami si zkuste spočítat, kolik hodin strávíte prací na počítači nebo sledováním televize. V nebezpečí jsou i vášniví čtenáři, zvláště ti, kteří čtou při nedostatečném osvětlení. Co tedy dělat, když se nám začnou písmenka míhat před očima a my nejsme schopni je od sebe rozlišit? Nejlepším řešením je pořídit si vhodné čtecí brýle nebo čočky.V současné době naštěstí máme řadu možností, jak si pomoci k lepšímu zraku. Brýle se vyrábí v různých tvarech, a tak díky nim můžete vypadat jako váš oblíbený knižní (a filmový) hrdina Harry Potter nebo si naopak nasadit oválky či obdélníky. Záleží na vás, zda chcete vyzkoušet něco modernějšího, klasického nebo retro. Na výběr jsou různá barevná provedení, dokonce se vyrábí i brýle s různými motivy např. medvídků, srdíček nebo kytiček. Velikou výhodou jsou různé materiály, z nichž se brýle vyrábí, a to jak obroučky, tak skleněné čočky. Levné čočky jsou sice stále u nás nejvyhledávanější, přesto si dnes čeští zákazníci našli cestu např. k polykarbonátovým čočkám, odolným vůči nárazům, nebo k čočkám s antireflexním povrchem, zamezujícím vzniku odlesků na čočce, které by mohly rušit vnímaný obraz.

Stále větší oblibu si získávají kontaktní čočky, které nejsou zasazeny do obrouček, ale aplikují se přímo na lidské oko. I mezi nimi lze vymezit řadu typů v závislosti na vadě zraku, kterou by měly čočky eliminovat, i v závislost na případných dalších specifických potřebách jednotlivce. V otázce výběru čoček jsme se obrátili na odborníky v prodejně Kontaktní čočky Ostrava. Ti nám sdělili, že při výběru kontaktních čoček je nejdůležitější vědět (pochopitelně), jaké dioptrie, zakřivení a průměr by měla čočka mít. Pokud známe tyto parametry, můžeme volit dál z bohatého sortimentu čoček podle jejich trvanlivosti. Pohodlné jsou jednodenní čočky, které si ráno nasadíte a večer je můžete s klidnou duší vyhodit do koše. Cenově výhodnější jsou pak čočky dlouhodobější, např. čočky čtrnáctidenní, měsíční, čtvrtletní, dokonce i roční. Speciální sekci tvoří kontinuální kontaktní čočky, které můžete celých 24 hodin bez nutnosti vytažení v době spánku.

Samozřejmě jsou k dispozici čočky různých materiálů, např. silikon-hydrogelové čočky jsou vhodnější pro kontinuální nošení nebo bifokální čočky pro nošení při zhoršení zraku v důsledku opotřebení oka v pokročilejším věku. Módním výstřelkem jsou pak barevné čočky, které vám dopřejí změnit si barvu očí dle vašeho přání, případně si můžete pořídit i bláznivé čočky, např. čočky zužující zorničky do podoby očí kočkovitých šelem. Bohatou nabídku kontaktních čoček naleznete např. zde.

Lidé, kteří se nechtějí smířit s nošením brýlí ani kontaktních čoček, se uchylují k chirurgickým zákrokům. Ty mají samozřejmě tu výhodu, že už nemusíte řešit, zda máte u sebe brýle nebo nasazené kontaktní čočky, když zrovna potřebujete sledovat svůj oblíbený seriál nebo číst knihu, aniž by se vám vše míhalo před očima jako rozmazané šmouhy. Nevýhodou je vysoká cena a také to, že operace není vhodná pro všechny.

Ať vás trápí oči pár dní nebo dlouhodobě, vždy je nutné daný problém řešit, a to nejlépe za pomoci očního specialisty. Vyhledejte jej tedy co nejdříve a poraďte se s ním, jaký způsob, z nichž jsme zde některé v krátkosti uvedli, vám pomůže k vylepšení zraku. Vždyť zrak máme jen jeden.

A jak jste na tom vy? Nosíte brýle, čočky nebo promýšlíte operaci očí? A nebo patříte k těm šťastlivcům, kteří mají zrak v pořádku? Odpovídat můžete prostřednictvím komentářů.

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení