Vážení čtenáři,

za celou redakci VašeLiteratura.cz vám přeji krásný vánoční den, klid, hodně lásky a samozřejmě i nějaký ten dárek. Předpokládám, že nejlepší bude kniha – klasická, vonící papírem a tiskařskou černí, nebo nějaká její elektronická podoba. Přeji vám také ničím nerušené svátky a hodně štěstí v příštím roce.

Časopis Pevnost – listopad 2016

Poprvé jsme se rozhodli podívat na zoubek jednomu z nejoblíbenějších českých časopisů o sci-fi a fantasy s názvem Pevnost. V budoucnu bychom rádi každý měsíc přinášeli shrnutí toho, co můžete v novém čísle očekávat. Samozřejmě se z největší části zaměříme na literární obsah, ale určitě se dočkáte i filmového či herního. Zanedlouho bude k dispozici i rozhovor s jedním ze členů redakce, který všechny neználky seznámí s historií a současností tohoto periodika.

Negativní reakce na povídku Radky Denemarkové

tyle=

Na stránkách Salonu, kulturní a literární přílohy Práva, odstartoval minulý rok projekt, jehož cílem je podpořit a zejména zviditelnit neziskové nakladatelství KHER, zabývající se pomocí při vzniku, rozvoji a propagaci literatury Romů. Jednou měsíčně tak Salon zveřejní text některého ze současných českých spisovatelů jako „Povídku pro KHER“. Cyklus má trvat celý rok.

Jak si vybrat pomaturitní studium?

Každý rok se vyskytne řada mladých lidí, kteří sice úspěšně zvládnou maturitu, avšak na vysokou školu z různých důvodů ještě nemohou. Chtěli by ale ještě studovat a uchovat si sociální výhody (přídavky na děti rodičům, úhradu zdravotního pojištění, dopravné aj.). Co tedy v takové situaci dělat?

Jak vzniká překlad knihy

il

Většina z nás se už někdy zamyslela nad tím, jak vlastně vzniká kniha. V první fázi je tu spisovatel, který dostane zajímavý nápad a ten pak literárně realizuje. Jenže co pak? Vzniklé dílo lze ponechat v šuplíku (nebo v dnešní době v paměti počítače), a nebo se pokusit o jeho vydání. Tím začíná fáze druhá, mnohdy daleko těžší než ta předchozí…

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení