Recenze: Odborná literatura

Hieroglyfy – posvátné písmo

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hieroglyfy

Určitě jste se s nimi již setkali. Ve filmech, v knihách nebo ti šťastnější z vás je viděli už i na vlastní oči. Na obeliscích, pyramidách či jiných staroegyptských stavbách. Hieroglyfy. Písmo na první pohled nádherné, ale zároveň složité. Písmo, které dlouhá staletí bylo zahaleno rouškem tajemství a fascinovalo cestovatele, jazykovědce, historiky, archeology a také amatérské milovníky egyptské historie a kultury.

Aidan Dodson se narodil v Londýně roku 1962. Vystudoval muzeologii, archeologii a získal doktorát z egyptologie na Univerzitě v Cambridgi. Od roku 1991 se čtenáři mohou seznamovat s jeho monografiemi, ve kterých se věnuje výlučně „daru Nilu“(Egyptian Rock-cut Tombs, The Canopic Equipment of the Kings of Egypt, Monarchs of the Nile, After the Pyramids aj.). V současnosti pracuje na Katedře archeologie na Univerzitě v Bristolu, kde učí egyptologii.


obal knihyVydavatelství Mladá Fronta nám roku 2008 přineslo sto čtyřicet čtyři stranovou publikaci tohoto autora, ve které se i nadále věnuje své vášni. Přesněji řečeno, jejímu písmu – hieroglyfům. Navzdory tomu, že kniha nese název Staroegyptské hieroglyfy (The Hieroglyphs of Ancient Egypt), jejím záměrem není „jak se je naučit číst – existuje mnoho dobrých (a také nepříliš dobrých) knih, určených k předání těchto schopností.“

Na to autor upozorňuje hned v úvodu svého díla. „Jejím cílem je odhalit, co hieroglyfy znamenaly pro starověké obyvatele Nilského údolí, pro rané vědce, kteří se je snažili pochopit v letech, kdy upadly v zapomnění, a pro ty, kdo je v průběhu posledních dvou set let dokázali opět číst a přivést tak civilizaci, k níž patřily, zpět k životu.“ (Dodson, A. Staroegyptské hieroglyfy. Mladá fronta, Praha, 2008, str. 9.)

A o to se Aidan Dodson také pokouší. Vezme nás na výlet dějinami egyptského písma. Povypráví nám o jeho vzniku, dlouholeté existenci, zániku a znovuobjevení. Občas udělá malou odbočku od teorie k praxi a dovolí nám naučit se pár slov a nahlédnout do egyptské gramatiky.

Závěr knihy je doplněn přehlednou chronologickou tabulkou panovníků a jednotlivých vládnoucích dynastií spolu s jejich jmény napsanými v hieroglyfech či odkazy na literaturu a internetové stránky, které určitě potěší všechny, kteří se rozhodnou věnovat studiu starověkého Egyptu víc svého volného času.

To všechno je doprovázeno nádhernými fotografiemi, z nichž mnohé pořídil autor sám. Zachycují Egypt takový, jak ho znali obyvatelé starověku. Z barevných obrázků se na nás valí jednotlivé lokality, pyramidy, chrámy, sochy, sarkofágy, keramika, zbytky papyrů a hlavně mnoho písma. Nejstarší egyptština, klasická egyptština, démotština, koptština. Čekají na nás tak trpělivě, jak čekaly po celá staletí na svého zachránce Jeana-Françoise Champolliona, který je opět přivedl k životu a ukázal světu.

A právě ilustrace dělají knihu výjimečnou. Vtáhnou nás na místa, kde se odehrávaly dějiny mocného a dlouhověkého národa. Přiblíží nám, jak písmo, památky a prostředí, o kterém se v knize píše, skutečně vypadaly.

Jestli jste milovníky lingvistiky nebo historie a libujete si ve starověku či dokonce přímo ve starověkém Egyptě a jeho historii a kultuře, tak jsou Starověké hieroglyfy jako stvořené pro vás. Určitě vás zaujmou nejen svým srozumitelným stylem psaní, ale i zajímavými informacemi, které autor podává způsobem stravitelným pro všechny.


Knihu Staroegyptské hieroglyfy vydalo nakladatelství Mladá fronta

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení