Recenze: Odborná literatura

Hieroglyfy – posvátné písmo

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hieroglyfy

Určitě jste se s nimi již setkali. Ve filmech, v knihách nebo ti šťastnější z vás je viděli už i na vlastní oči. Na obeliscích, pyramidách či jiných staroegyptských stavbách. Hieroglyfy. Písmo na první pohled nádherné, ale zároveň složité. Písmo, které dlouhá staletí bylo zahaleno rouškem tajemství a fascinovalo cestovatele, jazykovědce, historiky, archeology a také amatérské milovníky egyptské historie a kultury.

Aidan Dodson se narodil v Londýně roku 1962. Vystudoval muzeologii, archeologii a získal doktorát z egyptologie na Univerzitě v Cambridgi. Od roku 1991 se čtenáři mohou seznamovat s jeho monografiemi, ve kterých se věnuje výlučně „daru Nilu“(Egyptian Rock-cut Tombs, The Canopic Equipment of the Kings of Egypt, Monarchs of the Nile, After the Pyramids aj.). V současnosti pracuje na Katedře archeologie na Univerzitě v Bristolu, kde učí egyptologii.


obal knihyVydavatelství Mladá Fronta nám roku 2008 přineslo sto čtyřicet čtyři stranovou publikaci tohoto autora, ve které se i nadále věnuje své vášni. Přesněji řečeno, jejímu písmu – hieroglyfům. Navzdory tomu, že kniha nese název Staroegyptské hieroglyfy (The Hieroglyphs of Ancient Egypt), jejím záměrem není „jak se je naučit číst – existuje mnoho dobrých (a také nepříliš dobrých) knih, určených k předání těchto schopností.“

Na to autor upozorňuje hned v úvodu svého díla. „Jejím cílem je odhalit, co hieroglyfy znamenaly pro starověké obyvatele Nilského údolí, pro rané vědce, kteří se je snažili pochopit v letech, kdy upadly v zapomnění, a pro ty, kdo je v průběhu posledních dvou set let dokázali opět číst a přivést tak civilizaci, k níž patřily, zpět k životu.“ (Dodson, A. Staroegyptské hieroglyfy. Mladá fronta, Praha, 2008, str. 9.)

A o to se Aidan Dodson také pokouší. Vezme nás na výlet dějinami egyptského písma. Povypráví nám o jeho vzniku, dlouholeté existenci, zániku a znovuobjevení. Občas udělá malou odbočku od teorie k praxi a dovolí nám naučit se pár slov a nahlédnout do egyptské gramatiky.

Závěr knihy je doplněn přehlednou chronologickou tabulkou panovníků a jednotlivých vládnoucích dynastií spolu s jejich jmény napsanými v hieroglyfech či odkazy na literaturu a internetové stránky, které určitě potěší všechny, kteří se rozhodnou věnovat studiu starověkého Egyptu víc svého volného času.

To všechno je doprovázeno nádhernými fotografiemi, z nichž mnohé pořídil autor sám. Zachycují Egypt takový, jak ho znali obyvatelé starověku. Z barevných obrázků se na nás valí jednotlivé lokality, pyramidy, chrámy, sochy, sarkofágy, keramika, zbytky papyrů a hlavně mnoho písma. Nejstarší egyptština, klasická egyptština, démotština, koptština. Čekají na nás tak trpělivě, jak čekaly po celá staletí na svého zachránce Jeana-Françoise Champolliona, který je opět přivedl k životu a ukázal světu.

A právě ilustrace dělají knihu výjimečnou. Vtáhnou nás na místa, kde se odehrávaly dějiny mocného a dlouhověkého národa. Přiblíží nám, jak písmo, památky a prostředí, o kterém se v knize píše, skutečně vypadaly.

Jestli jste milovníky lingvistiky nebo historie a libujete si ve starověku či dokonce přímo ve starověkém Egyptě a jeho historii a kultuře, tak jsou Starověké hieroglyfy jako stvořené pro vás. Určitě vás zaujmou nejen svým srozumitelným stylem psaní, ale i zajímavými informacemi, které autor podává způsobem stravitelným pro všechny.


Knihu Staroegyptské hieroglyfy vydalo nakladatelství Mladá fronta

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení