Recenze: Odborná literatura

Hieroglyfy – posvátné písmo

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hieroglyfy

Určitě jste se s nimi již setkali. Ve filmech, v knihách nebo ti šťastnější z vás je viděli už i na vlastní oči. Na obeliscích, pyramidách či jiných staroegyptských stavbách. Hieroglyfy. Písmo na první pohled nádherné, ale zároveň složité. Písmo, které dlouhá staletí bylo zahaleno rouškem tajemství a fascinovalo cestovatele, jazykovědce, historiky, archeology a také amatérské milovníky egyptské historie a kultury.

Aidan Dodson se narodil v Londýně roku 1962. Vystudoval muzeologii, archeologii a získal doktorát z egyptologie na Univerzitě v Cambridgi. Od roku 1991 se čtenáři mohou seznamovat s jeho monografiemi, ve kterých se věnuje výlučně „daru Nilu“(Egyptian Rock-cut Tombs, The Canopic Equipment of the Kings of Egypt, Monarchs of the Nile, After the Pyramids aj.). V současnosti pracuje na Katedře archeologie na Univerzitě v Bristolu, kde učí egyptologii.


obal knihyVydavatelství Mladá Fronta nám roku 2008 přineslo sto čtyřicet čtyři stranovou publikaci tohoto autora, ve které se i nadále věnuje své vášni. Přesněji řečeno, jejímu písmu – hieroglyfům. Navzdory tomu, že kniha nese název Staroegyptské hieroglyfy (The Hieroglyphs of Ancient Egypt), jejím záměrem není „jak se je naučit číst – existuje mnoho dobrých (a také nepříliš dobrých) knih, určených k předání těchto schopností.“

Na to autor upozorňuje hned v úvodu svého díla. „Jejím cílem je odhalit, co hieroglyfy znamenaly pro starověké obyvatele Nilského údolí, pro rané vědce, kteří se je snažili pochopit v letech, kdy upadly v zapomnění, a pro ty, kdo je v průběhu posledních dvou set let dokázali opět číst a přivést tak civilizaci, k níž patřily, zpět k životu.“ (Dodson, A. Staroegyptské hieroglyfy. Mladá fronta, Praha, 2008, str. 9.)

A o to se Aidan Dodson také pokouší. Vezme nás na výlet dějinami egyptského písma. Povypráví nám o jeho vzniku, dlouholeté existenci, zániku a znovuobjevení. Občas udělá malou odbočku od teorie k praxi a dovolí nám naučit se pár slov a nahlédnout do egyptské gramatiky.

Závěr knihy je doplněn přehlednou chronologickou tabulkou panovníků a jednotlivých vládnoucích dynastií spolu s jejich jmény napsanými v hieroglyfech či odkazy na literaturu a internetové stránky, které určitě potěší všechny, kteří se rozhodnou věnovat studiu starověkého Egyptu víc svého volného času.

To všechno je doprovázeno nádhernými fotografiemi, z nichž mnohé pořídil autor sám. Zachycují Egypt takový, jak ho znali obyvatelé starověku. Z barevných obrázků se na nás valí jednotlivé lokality, pyramidy, chrámy, sochy, sarkofágy, keramika, zbytky papyrů a hlavně mnoho písma. Nejstarší egyptština, klasická egyptština, démotština, koptština. Čekají na nás tak trpělivě, jak čekaly po celá staletí na svého zachránce Jeana-Françoise Champolliona, který je opět přivedl k životu a ukázal světu.

A právě ilustrace dělají knihu výjimečnou. Vtáhnou nás na místa, kde se odehrávaly dějiny mocného a dlouhověkého národa. Přiblíží nám, jak písmo, památky a prostředí, o kterém se v knize píše, skutečně vypadaly.

Jestli jste milovníky lingvistiky nebo historie a libujete si ve starověku či dokonce přímo ve starověkém Egyptě a jeho historii a kultuře, tak jsou Starověké hieroglyfy jako stvořené pro vás. Určitě vás zaujmou nejen svým srozumitelným stylem psaní, ale i zajímavými informacemi, které autor podává způsobem stravitelným pro všechny.


Knihu Staroegyptské hieroglyfy vydalo nakladatelství Mladá fronta

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení