Recenze: Odborná literatura

Život není to, co chceme, ale to, co máme

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Své o tom ví český spisovatel světového formátu Arnošt Lustig. Kapitoly jeho neobyčejného života odkrývá čtenářům v biografické knize Arnošt Lustig zadním vchodem Lustigův přítel, publicista František Cinger. A nejsou to životní kapitoly ovlivněné pouze Lustigovým židovským původem a pobytem v koncentračních táborech. Přesvědčte se o tom sami.

 

František Cinger se podílel na vzpomínkových knihách o Arnoštu Lustigovi již dříve. Je například spoluautorem vzpomínkové knihy 3 x 18, portréty a postřehy a autorem doslovu prózy Okamžiky, Arnošt Lustig vzpomíná na Otu Pavla.

obal knihyLustig v knize Arnošt Lustig zadním vchodem vzpomíná nejen na svou rodinu, na přátele a na příhody a zážitky z koncentračních táborů. Mluví také o svém pobytu ve Spojených státech amerických, konkrétně ve Washinghtonu, kde více než třicet let působil jako profesor literatury a filmu na Americké univerzitě:

Mou povinností bylo vysvětlovat americkým studentům, anglosaským studentům, jak se píšou povídky. Sám bych to rád uměl, ono se to nedá naučit, ale dá se o tom báječně povídat. Je to, jako když sedíte u kafe nebo skleničky vína a bavíte se o tom, co vás baví. Jako když se sejdou kominíci, kteří si báječně popovídají o tom, jak vymetají komíny.
(In: Cinger, František: Arnošt Lustig zadním vchodem. Mladá fronta: Praha 2009, s. 215.)

V  knize také zjistíte, co měl Arnošt Lustig společného s Ludvíkem Aškenázym a Otou Pavlem, jaký je jeho vztah k židovství a co pro něj bylo vůbec tím prvním podnětem k literární tvorbě. Také se dozvíte, z jakého důvodu a z jakých pohnutek se Lustig stal v roce 1995 šéfredaktorem české mutace časopisu Playboy.

V knize Arnošt Lustig zadním vchodem publicista František Cinger rovněž vyzpovídal Lustigova přítele a spoluvězně z Terezína, Osvětimi a Buchenwaldu Jiřího Justice, se kterým v roce 1944 společně utekl z transportu smrti. Tato událost byla Lustigovi mimo jiné inspirací pro napsání prózy Démanty noci.

Knihu Arnošt Lustig zadním vchodem František Cinger doplnil také množstvím dosud nepublikovaných rozhovorů s Arnoštem Lustigem, které čtenáři prozrazují další rysy Lustigovy osobnosti, jež svým uměním přesáhla téma holocaustu a vytvořila všelidskou výpověď.

Je-li vám Arnošt Lustig milý jako spisovatel i jako člověk a je-li vaším přáním provést hlubší sondu do jeho života, nezbývá mi nic jiného, než vám doporučit, abyste si knihu Arnošt Lustig zadním vchodem jednoznačně přečetli.

Na závěr uvádím humornou historku, kterou Arnošt Lustig prožil se spisovatelkou Marií Majerovou:

Když jsme byli mladí autoři, dneska už to není pravda, tak nás s Milanem Kunderou dali do prezídia Svazu čs. spisovatelů. Marie Majerová, kterou jsme pokládali za klasika, sedávala mezi námi a držela nás s Milanem za paži. Potřebovala dotek mladého těla, tomu rozumím až dneska. Nám to dělalo docela dobře, to bych lhal. Majerová nejedla, Kundera držel dietu, takže jsem dostával svůj i její guláš. Na zasedáních se podával guláš, nosil ho vrchní pan Kindl, který byl důležitější než celý svaz spisovatelů. Věnovala mi svoji „Havířskou baladu“, která se nám líbila, nesmírně jsem si toho vážil, mám ji dodnes v Americe. Napsala mi moc krásné věnování, že je to za Kateřinu Horovizovou. Potom umřela a Jan Drda se při zasedání zeptal: „Jak to, že Lustig dostává dva guláše? A pan Kindl řekl: „To je za mrtvou Marii Majerovou.“


Knihu Arnošt Lustig zadním vchodem vydalo nakladatelství Mladá fronta

Čtěte také:

Zemřel Arnošt Lustig, spisovatel světového formátu


Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Polární pohádka

  Ode dneška soutěžíme o knihu Polární pohádka z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení