Recenze: Odborná literatura

Ve svitu táborového ohně

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ohen
Už se vám to někdy stalo? Vsadím se, že ano. Dostali jste na starost hlouček dětí a zůstali jste úplně bezradní. Byli jste si jistí tím, že když jste vy byli malý, hrávali jste ve škole a na táboře spoustu her, ale teď jste si ani na jednu nemohli vzpomenout. A děti zatím křičí, běhají a vy víte, že na žádnou už nepřijdete.

 

Jaroslav Obermajer se v osmi letech stal členem skautského oddílu, který byl brzo poté zakázán. Pracoval jako ekonom a posledních patnáct let působí jako středoškolský učitel ekonomických předmětů.

Už od roku 1981 stál v čele turistického oddílu, který vedl v duchu svého vzoru Jaroslava Foglara a zakladatele Woodcraftu E. T. Setona. V knize Ve svitu táborového ohně: Nejúspěšnější hry nejen na tábor přináší své zkušenosti a postřehy, k nimž dospěl během práce s dětmi a které nám mohou ulehčit právě podobné okamžiky.

obal knihyIhned poté, co jsem dostal do ruky tuto knihu, jsem byl zaskočen. Na obálce se vyjímala černobílá fotografie zachycující skupinu mladých lidí s jejich vedoucími sedícími v kruhu uprostřed tábora. Obrázek byl umístěn na zeleném podkladě a já si nemohl nevzpomenout na pionýrskou přísahu: „Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle pionýrských zákonů, abych byl dobrým občanem své milované vlasti, Československé socialistické republiky, a svým jednáním chránit čest pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.“

Raději jsem okamžitě překontroloval datum vydání a zjistil jsem, že jsem se nespletl a v rukou skutečně držím knihu vydanou v roce 2008 nakladatelstvem Dokořán. S menší obavou jsem se pustil do čtení a po chvíli jsem zjistil, že jsem udělal správně, když jsem se nenechal odradit přebalem knihy.

Knihu si určitě oblíbí všichni pedagogičtí pracovníci, vedoucí volnočasových kroužků, organizátoři letních táborů či zkrátka rodiče, kteří nechtějí, aby jejich děti trávily všechen čas u televize či počítače, a kteří jim naopak chtějí připravit zajímavý program v přírodě.

Na stránkách knihy, kterých je dohromady přes sto čtyřicet, najdeme návody na zajímavé venkovní hry, které nejen pobaví, ale taky děti naučí mnohým věcem. Poznávat přírodu a její krásu. Naučit se věřit ostatním lidem, spolehnout se na sebe a vždy se snažit bojovat čestně a podle pravidel.

Najdeme zde jednoduché hry, které se dají hrát cestou v autě, autobuse či za pochodu. Ale objevíme i mnohem složitější na přípravu a na hraní, u kterých je zapotřebí více času, vybavení a účastníků. Je zřejmé, že některé bude možné hrát jenom jednou a pak ztratí své osobité kouzlo, ale mohou nám posloužit jako inspirace do budoucnosti pro vymýšlení vlastních her a zápletek pro ně.

Hned první kapitolu ocení ti, kteří organizují dlouhodobé tábory pro děti a nemají zatím moc zkušeností s přípravou denního režimu či pravidel pro podobné akce. Drobné postřehy však určitě rádi uvítají i ostřílení vedoucí a možná, že se přiučí, jak ještě víc zpříjemnit mladým skautům pobyt v přírodě.

Někdy by se dalo říct, že se autor pouští do vysvětlování základních pravidel pro organizování akcí pro děti, a v duchu si říkáte, že tohle přece každý ví z vlastní zkušenosti a vyplývá to z použití zdravého rozumu. Avšak možná se najdou lidé, kteří si budou vážit i těchto základních rad a nebudou je muset přeskakovat.

Jako celek bych knihu hodnotil pozitivně a odporučil bych ji všem, kteří chtějí dát svým ratolestem víc než jen hodiny strávené hraním karet či stolních her a vědí, že i v dnešním moderním světě plném počítačů a techniky bychom měli být schopni najít si své místo v přírodě.


Knihu Ve svitu táborového ohně vydalo nakladatelství Dokořán

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení