Recenze: Odborná literatura

Encyklopedie jihoamerických bohů a mýtů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
dzungle

Víte, kdo to byl Monái či Apu, nebo kdo je vlastně Iara? Máte představu o tom, jak se jmenuje indický bůh bouřky, hromu a blesku, počasí a deště? Tušíte, jak se jmenovaly posvátné jeskyně v Andách, odkud pocházeli předkové zdejších obyvatel a kam se také ukládala mumifikovaná těla zemřelých? Nebo jakým způsobem probíhal citua, každoroční rituál očisty k zajištění zdraví vládce inky?

 

Pokud ne, tak odpovědi na tyto všechny a mnoho dalších otázek naleznete v prvním vydání nové knihy od vydavatelství Libri jménem Malá encyklopedie bohů a mýtů Jižní Ameriky.


obal knihyJejí autor, Mnislav Zelený Atapana, vystudoval Ekonomickou fakultu a Filozofickou fakultu v Praze. Hrdě se hlásí jak k české národnosti, tak k národnosti yawalapiti. Při četbě jeho životopisu zjistíme, že procestoval téměř polovinu Země a vyzkoušel všechna možná zaměstnání, od krmiče vepřů až po podnikání v oblasti dovozu pomerančů. Mezi jeho další knihy patří například: Duch s rozkvetlým penisem: mýty amazonských indiánů či Malá encyklopedie šamanismu.

V knize najdeme všechny pojmy týkající se, jak už název napovídá, mytologie Jižní Ameriky, rozděleny jsou podle abecedy. Dovíme se, kdo to je nebo byl Tamaukel, Thunupa či Makunaina. Přečteme si o Si, Paititi nebo Mbói Tu’i. Dokonce se můžeme odhodlat k napodobení obřadu, jenž prováděli především amazonští indiáni, kteří si jeho pomocí chtěli zvětšit penisy, symbol plodnosti. Tloukli se do přirození plodem rostliny aninga, rostoucí na březích amazonských řek. Obřad bylo potřeba provádět třikrát denně před novoluním i po něm.

Jednotlivá vysvětlení a definice jsou doplněny fotografiemi, obrázky či nákresy, a tak si po pečlivém prostudovaní dvou set stran můžeme skutečně říct, že jsme zase o něco chytřejší a svět amerických indiánů už pro nás není tak neznámým a tajemným jako dřív.

Kniha svým jasným, srozumitelným a zbytečně neroztahaným způsobem psaní zaujme velikou část čtenářů. Člověk se v ní poměrně lehce orientuje a rychle najde to, co se potřebuje. A právě v tom může být problém. Pokud totiž člověk neví, co chce najít, a nemá základní znalosti historie, mytologie či způsobu života jihoamerických indiánů, není tato kniha zrovna to pravé, čím by měl při jejich studiu začínat.

Jak již bylo zmíněno, kniha vysvětluje pojmy, které jsou v ní abecedně uspořádány. Neposkytuje však pohled na jednotlivé kultury z pohledu plynutí času, vývoje nebo vzájemné interakce mezi různými kmeny v průběhu věků.

Právě proto bych ji odporučil spíš lidem, kteří už mají aspoň menší představu o tom, kde se vlastně ta Jižní Amerika nachází a jaké kmeny zde budovaly svou civilizaci ještě před příchodem Kryštofa Kolumba.

Pokud však víte, že historie amerického kontinentu nezačíná vytvořením obchodních řetězce rychlého občerstvení, tak vám kniha určitě učaruje. Ponoříte se díky ní do světa plného dávno zaniklých, ale o to zajímavějších civilizací, které vás svým pohledem na svět, život a smrt zcela uchvátí.

Budete hltat stránku za stránkou a říkat si, že svět je přece jenom rozmanitější, než jste si původně mysleli, a že evropská civilizace určitě není jediná, která má své originální nazírání na věci kolem nás.

A možná na konci dne, po zavření knížky, se budete dívat neustále za záda, jestli tam na vás nečíhá Cola Cola nebo Luison. Nebo si třeba řeknete, že jenom číst o tomhle světe není dost a podobně jako autor se odeberete na druhý konec světa, abyste lépe poznali alespoň zbytky tohohle krásného vesmíru jihoamerických indiánů.


Knihu Malá encyklopedie bohů a mýtů Jižní Ameriky vydalo nakladatelství Libri.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení