Recenze: Odborná literatura

Pandořina skříňka plná lidské psychiky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vedec 100x100
Lauren Slater, americká psycholožka a spisovatelka, má za sebou studium americké literatury na Brandeisově univerzitě a Harvard, kde se věnovala psychologii. Svou doktorskou práci obhájila na Bostonské univerzitě.

 

Je autorkou šesti knih, jako např. Welcome to My Country (1996), Prozac Diary (1998) či Lying: A Metaphorical Memoir (2000), z nichž se dnes jedna s původním názvem Skinner's Box prostřednictvím vydavatelství Dokořán dostává i na pulty našich knihkupectví.

Hned po úvodu, který byl poměrně krátký a tím pádem i minimálně nudný, jak už úvody bývají, se autorka pustila přímo do experimentů významných vědců, kterých na stránkách najdeme dohromady deset. A tak se dočteme o Skinnerovi, Milgramovi, Festingerovi, Harlowovi a mnohých jiných.

pandorina skrinka obalKdyž jsem začal listovat v její knize s českým názvem Pandořina skříňka a podtitulem Nejvýznamnější psychologické experimenty dvacátého století, bál jsem se, že se na mě z ní vysype množství nesrozumitelných psychologických a medicínských pojmů, ale nestalo se tak. A i když občas náhodou nějaký vypadl, byl náležitě vysvětlen a vůbec jsem neměl dojem, že bych se ztrácel ve světe, o kterém nic nevím.

Naopak jsem začal hltat jeden list za druhým. Jeden experiment za dalším. Měl jsem dojem, že spolu s autorkou pátrám v minulosti.

V každé kapitole najdeme kromě výsledků pokusů i jejich využití či nevyužití nebo význam pro reálný život. Za velké pozitivum bych označil, že se autorka nesnaží jen suše opisovat nastudované materiály z přednášek psychologie, ale sama se pouští do hledání. Studuje materiály, vyhledává osoby, které se studií zúčastnily, snaží se mluvit s příbuznými a přáteli slavných vědců. Taky se sama pokouší zopakovat pokusy nebo alespoň podrobně pochopit jejich průběh a okolnosti. Chce vědět, jaké to bylo pracovat na konkrétním objevu. Nezajímá ji jen výsledek, ale i proces, myšlenky a pocity zúčastněných lidí. A  nakonec i to, jak výsledky přijala odborná i široká laická veřejnost a jaké důsledky s sebou tyto výsledky přinesly pro psychiatrickou vědu, praxi a pro chápaní lidské mysli a pohnutek, které nás vedou k našim činům.

A celé toto povídání nám podává v beletristické podobě.

Někdy by možná nemusela až tak umělecky popisovat a rozvíjet své myšlenky, pocity a názory a přenechat trochu prostoru čtenáři, aby si vytvořil vlastní názor na to, zda životy jednotlivých badatelů a jejich postupy byly v souladu s morálkou, ctí a zdravým rozumem.

Chvílemi se snaží až příliš porozumět osobám, které už nemají možnost samy se obhájit a vyjádřit se ke svým činům a době i okolnostem, které je k nim vedly. Člověk tak získává dojem, že nejde ani tak o knihu snažící se přiblížit odborné téma, ale spíš o honbu za pocity a pokus o vyřčení rozsudku nad každým z psychologů nebo jeho oponentů, kteří se snažili vyvrátit získané výsledky.

Chvílemi můžeme zapochybovat, jestli to, co čteme, je skutečně pravdivý ověřený fakt, nebo jen kus, který byl přidán autorčinou fantazií.

Celkový dojem je však víc než výborný. Jednotlivé kapitoly zhltneme na jedno posezení právě díky tomu, že působí jako příběhy a ne jako učebnice psychologie. Kniha nás donutí zamyslet se nad etikou, ale i smyslem testů. Díky jejím vyšetřováním se sami začneme zamýšlet nad tím, kam vlastně směruje lidský život a jaký je smysl jeho existence. Co to je lidská mysl a čím vším je ovlivňována, usměrňována, ovládána? A nakonec nám nezbude než se pokusit vyřešit otázku, na kterou možná ani nebudeme chtít znát odpověď: Čeho všeho je člověk schopný?


Knihu Pandořina skříňka vydalo nakladatelství Dokořán.

Komentáře   

 
Honza
0 Důležitý dotazHonza 2017-07-08 23:56
Dobrý den, měl bych jeden zásadní důležitý dotaz, prosím ozvěte se mi na e-mail.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení