Recenze: Odborná literatura

Karel Čapek – Hovory s T. G. M.

1 1 1 1 1 (1 hlas)
masaryk 100x100
Tomáš Garrigue Masaryk vyrostl v prostých poměrech, svůj život zasvětil dvěma věcem – filozofii (přikláněl se k realismu) a pravdě. „Pravda, pravda poctivá, poznání skutečné nemůže nikdy škodit.“ (str. 164) Z jeho slov cítím, že dvě hodnoty ovlivňovaly jeho veškeré činy, jeho vztah k rodině a státu. Osobně bych přidala i demokracii, kterou T. G. M. obdivoval a snažil se o její prosazení v české společnosti. Jeho model, jak sám říká, měl svoje nedostatky, ale měl velký potenciál pro budoucnost.
Karel Čapek mluvíval a uvažoval s naším prvním prezidentem zhruba 9 let. Jak sám dodal, často spolu také mlčeli. A právě z jejich rozhovorů, návštěv a mlčení vznikla tato kniha. Hovory vznikaly ve třech etapách. První část Hovorů byla zveřejněna v roce 1928 (Věk mladosti), druhá v roce 1931 (Život a práce) a část třetí v roce 1935 (Myšlení a život). Dodatkovou částí je právě Mlčení s T. G. Masarykem, kde autor mluví o tom, jak kniha vznikala.

hovory s t. g. m.Ke knize jsem přistoupila s nejistotou, o T. G. M. jsem měla jen čistě středoškolské vědomosti, a proto mne kniha příjemně překvapila. Bylo tak osvobozující číst myšlenky někoho tak významného, jakým bezesporu T. G. M. byl. Nadchla mne jeho idea humanismu, demokracie a ježíšství. Ano, je to tak, ačkoliv byl vychován v katolické víře, časem tuto myšlenku opouští a zkoumáním podstaty různých náboženství se dostal k původní myšlence křesťanství. Proto mluví o ježíšství, které je dle T. G. M. postaveno na lásce (k sobě, bohu, bližnímu svému).

„Láska, pravá láska je činností, prací, spoluprací, tvořením pro jiné a pro sebe. Není sentimentální – sentimentalita je sebemilská a kochá se ve svých citech. Láska k bližnímu není jen soucitem ve zlém, není jen soustrastí, je i sourodostí. Láska k bližnímu je v plánu světa, lidská společnost stojí na lásce…“ (str. 209)

Zajímavě se v knize mluví také o praktické stránce náboženství – zbožnosti, obřadech atd. T. G. M. zastává názor, že člověk musí nejprve hledat zdroj lásky v sobě a k sobě samotnému, aby mohl milovat lidi a tím i boha. Dle T. G. M. „je jen jeden bůh, Bůh všech národů a lidí“ (str. 234). Prezident také mluví o tom, jak je těžké dospět k poznání: „Myšlení jasné bolí – bolí ztráta mýtu, bolí často poznávat věci nové…“ (str. 184) Jak moc mu rozumím. Z praktického pohledu je velmi těžké vzdát se stereotypu, opustit bezpečí toho, co známe. Často taková změna bolí, pocity strachu, odloučení, ztráta vazeb a jistot. Přesto, pokud dá člověk přednost tomu, jít vpřed, je to jediný smysluplný směr. Moudrost nepřichází bez bolesti a slz. Tyto myšlenky jsem v knize nečekala, předpokládala jsem spíše politické myšlenky a ejhle, náš první prezident mluví o filozofii, etice, sociologii, náboženství, výchově dětí, o zdravém životním stylu, odvaze a síle jít kupředu.

T. G. M. mluví také o svých pracích a učitelích, o prostých věcech, které ho formovaly. V lidech hledal to, co trvá, „nesmrtelnou duši“ (s. 193). Schopnost vykonat věci, které ovlivní další staletí. A myslím, že přesně takový byl i on sám. Vzdělaný, etický, mravný a pro budoucnost nezapomenutelný. Autor přiznává, že zachytit duši a myšlenky T. G. M. šlo jen stěží. Anima candida, duše čistá, by asi nejlépe vystihovalo podstatu tohoto muže. A Karel Čapek to věděl. I proto rozumím autorovým obavám, že nebude moci věrně popsat šířku duše T. G. M. Zachytit něco tak křehkého a nehmatatelného, jako je duše velikého člověka, včetně jeho gest, mimiky a nevyřčených slov, je jistě složitý úkol.

Dle Čapka jde o člověka, který nemluví planě, mluví o meritu věcí. Proto mohu myšlenky T. G. M. považovat i dnes za aktuální, ačkoliv zúčastněné osoby žily v době desítek let nazpátek. Roky neubraly nic na hodnotě těchto myšlenek. Tuhle knihu si musí člověk vychutnat, číst ji pomalu, dát si prostor pro přemýšlení. Rozhodně nejde o čtení ke kávě. A určitě není určena těm, kteří si nevidí na špičku nosu.

Rozloučím se svým oblíbeným mottem: „Jsme jako olivy, to nejlepší se ze sebe vydáváme tehdy, když jsme drceni.“ T. G. M. říká: „Kdo umí číst, najde mě v mých pracích mezi řádky.“ (str. 116) Proto si myslím, že výše zmíněný citát z Talmudu vystihuje nejlépe podstatu života a práce T. G. M. Životem zkoušený, mající nepřátele a finanční starosti, přesto bojovník za pravdu a humanistické hodnoty. Budu ráda, když mi napíšete, co jste v této knize našli vy sami.


Knihu Hovory s T. G. Masarykem vydalo nakladatelství Fragment.

Komentáře   

 
Roman Janoušek
0 Odp.: Karel Čapek – Hovory s T. G. M.Roman Janoušek 2015-02-23 15:26
Pěkně napsané, TGM byl opravdu významný člověk našich dějin.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Roman Janoušek
0 Odp.: Karel Čapek – Hovory s T. G. M.Roman Janoušek 2015-02-23 15:28
Pokud by vás zajímala alternativní práce:
http://dopad.blog.cz/1502/hovory-s-t-g-masarykem
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení