Recenze: Odborná literatura

Recenze: Peter Wohlleben – Slyšíš, jak mluví stromy?

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Pojďte spolu s Petrem Wohllebnem odhalit tajemství lesa a jeho obyvatel v nové publikaci určené i těm nejmladším.


slysis-jak-mluvi-stromy?V listopadu 2016 vyšla v nakladatelství Kazda neobyčejná kniha Tajný život stromů, ve které nám autor Peter Wohlleben odhaluje kůrovitou tvář stromů schopných cítit bolest, vzájemně si pomáhat a komunikovat, dokonce určitým způsobem i myslet nebo vnímat čas. Rok na to následoval další bestseller Citový život zvířat, ve kterém se dozvídáme o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. Paralelně s těmito knihami však vychází i další publikace, z nichž je jedna určená těm nejmladším – Slyšíš, jak mluví stromy?


Titul Slyšíš, jak mluví stromy? se od zmíněných bestsellerů liší ledasčím, ale jedno mu zůstává společné, i tato kniha nám ukazuje fascinující život lesa. Od drobných půdních tvorečků přes užitečné vlky a samým troubením chraptící jeleny, až k zdánlivě pasivnějším stromům, ať už k společenským, nebo samotářským. Čím je kniha odlišná, je přizpůsobení čtenáři – v tomto případě dětskému.


Hned z titulní strany čiší hravost. Do fotografie lesa je zasazen malovaný buk, na kterém sedí malovaná sova se zvídavým pohledem, opírá se o něj veverka a u jeho paty nás sleduje roztomilá liška. Nejen tato zvířátka nás knihou provází, najdeme v ní i jiné tvory, včetně psa se šálou a hrníčkem čaje v tlapkách. Kromě nich je v publikaci i bohatý a kvalitní fotografický doprovod.


Vedle hravější vizuální stránky tu na děti čekají kvízy – věděli jste například, že na kilometr čtvereční žije více jestřábů v Berlíně než v lese? – či zajímavosti a experimenty na způsob „Vyzkoušej si sám“. Autor například popisuje, jak si udělat z pryskyřice žvýkačku, jak zatroubit jako jelen v říji nebo jak vyfukovat bubliny z březového polínka.


Samotný způsob, jakým Peter Wohlleben informace předává, je poutavý. Píše srozumitelně a humorně, nezahlcuje nás informacemi, obrací se přímo na čtenáře. Však má Peter Wohlleben s komunikací s mladšími čtenáři bohatou zkušenost. Řídí ekologické lesní hospodářství v Německu, regionu Eifel v Porýní, kde usiluje o návrat pralesů, a své znalosi se kromě publikací snaží předávat dál také na neobvyklých lesních toulkách přírodou v rámci Lesní akademie, kterou založil v roce 2016. Jeho toulek se zúčastňují právě i ti nejmladší, z nichž některé můžeme vidět na doprovodných fotografiích.


Na první prolistování zaujmou i samotné názvy kapitol: Jak stromy dýchají? Čemu se učí mladé stromky? Mají v lese internet? Co dělají stromy v noci? Umí stromy mluvit? A jak hovoří divoké kočky a jeleni? Má každé zvíře rodinu? Kdo se vejde do listu? Proč se nás tolik zvířat bojí? Jsou vlci nebezpeční? A další. Vidíme, že Peter Wohlleben pojal les komplexně od zvířat po rostliny.


Přestože se může zdát, že je kniha Slyšíš, jak mluví stromy? určená primárně dětem, není tomu tak. Hloubka i rozsah informací spolu s hravým vizuálním provedením a srozumitelností může oslovit i dospělé čtenáře. Ideální by mohla být třeba nejen pro rodiče zvídavých dětí, kteří přemýšlí, jak jim otevřít tajemný svět přírody, nebo pro pedagogy v (lesních) školkách i školách.Název knihy: Slyšíš, jak mluví stromy?
Autor: Peter Wohlleben
Překlad: Magdalena Havlová
Nakladatelství: Kazda
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 128
ISBN/EAN: 978-80-906819-4-1

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení