Recenze: Odborná literatura

Recenze: Jiří Mazánek – Rozpravy o tantře: Duchovní základy i praktická cesta

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Tantra – slovo, o jehož významu má v dnešní době prakticky každý člověk západního světa zcela jasnou představu. Ve většině případů se však tato představa omezuje na jakýsi nadpozemsky krásný sex, který nabízí jako bonus pocit propojení s duchovnem. Mnoho lidí si také vzpomene na tantrické masáže, kdy si člověk může zakoupit nevinně se tvářící rozkoš a uvolnění. Tento obraz tantry bohužel pomáhají tvořit také mnozí duchovní učitelé, kteří pod heslem „nabízej to, co zákazník chce“ začali tantru vykládat jako starobylou nauku o sexu. Sexuální energie skutečně hraje významnou roli, jenže jak už to tak bývá, ono to s tou tantrou není tak jednoduché. Díky publikaci Rozpravy o tantře zkušeného učitele jógy a tantry Jiřího Mazánka však může nyní do tajů této starobylé nauky nahlédnout i český čtenář.


rozpravy-o-tantreTantru lze chápat dvěma způsoby. Především jako nit či vlákno, které spojuje velké množství oddělených postupů a procesů v jeden celek. Všechna tato cvičení a postupy mohou existovat odděleně, ale teprve propojí-li se navzájem, dostávají zcela jiný význam a dosahují jiných výsledků. Jednodušeji řečeno se tantra snaží „pochopit mnohem více“. Dále si lze pod tantrou představit pavučinu, která symbolicky propojuje veškerá vlákna a umožňuje uvědomování si všeho, co se kdekoli v této pavučině děje. Jde tedy o jakousi symboliku nadvědomí, kosmického vědomí, uvědomění si skutečnosti, že sice každý máme své individuální vědomí, ale zároveň jsme součástí celku.

Už na pouhé definici tantry můžeme vidět, že se nejedná o nic jednoduchého. Tantra je ve skutečnosti velmi složitá holistická neboli celostí cesta, na kterou se nemůžeme vydat bez pomoci gurua, duchovního učitele. Cílem této disciplíny potom v žádném případě není sexuální či jiné uspokojení sebe sama, ale osvícení ve smyslu probuzení, spásy či vymanění se z pout omezeného lidského vnímání. Pro tantru – jako indickou nauku – je samozřejmě typická práce s čakrami.

Kniha Rozpravy o tantře určitě není pro žádného senzacechtivého čtenáře. Naopak se jedná o poměrně náročnou literaturu. Troufám si tvrdit, že se za chvíli začnete ve všech těch pojmech a cizích slovech ztrácet obdobně jako já. Pokud vás však zajímají orientální nauky, chcete se dozvědět více třeba o tom, jaký význam má jóga nebo jak to s těmi čakrami vlastně je, bude vás tato kniha bavit.

Naše tělo, aby mohlo žít v projeveném světě, musí být vybaveno orgány vnímání (džňánéndrije), které na tyto vjemy reagují. Obvyklá reakce je ta, že se nechávají vjemy strhnout a v mysli tak vznikají přání. Když se nemohou z různých důvodů tato přání naplnit, vzniká v nás nespokojenost, naštvanost, smutek či stres. Toto vše samozřejmě zabraňuje ovládnutí mysli a duchovní cestě jako takové. Proto je prvním úkolem dokázat rozlišovat to, co je pro nás důležité, a tím ostatním se nezabývat: to znamená nereagovat na to svými vnitřními smysly (džňánéndriji). Reakce našich smyslů se totiž dále přenáší do orgánů činnosti (karméndrijí), které následně začnou nesprávně a pro nás zbytečně jednat.
Podle této schopnosti rozlišovat podstatné od nepodstatného vybírá guru žáky a určuje, zda jsou vhodní pro cestu tantry. Žáci se následně dělí do více skupin. Pro některé není tantra vhodná vůbec a takoví by se jí neměli zabývat, protože by jen posilovali žádosti svých smyslů a tím by si spíše uškodili. Bohužel je právě těchto zájemců o tantru nejvíce. Další žáci se budou zabývat především tělesnými cvičeními, aby ovládli své tělo a očistili orgány činnosti. Tím se zvětší jejich životní energie (prána) a časem budou schopni přistoupit k soustřeďování.
Pouze ti, kteří zcela ovládnou svou mysl a nejsou strhávání jejím chtěním, mohou pod vedením gurua cvičit v páru s šakti. Skutečný guru (sat guru) totiž nikoho jiného k takovým cvičením nepřipustí. (Str. 26 - 27)

Název knihy: Rozpravy o tantře: Duchovní základy i praktická cesta
Autor: Jiří Mazánek
Nakladatelství: Grada Publishing, a. s.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: První
Počet stran: 207
ISBN: 978-80-271-0380-5


Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení