Recenze: Odborná literatura

Recenze: Robert Vlach – Na volné noze

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Práce na volné noze s sebou nese velký kus nejistoty a nedostatku zkušeností. S dalšími a dalšími roky získáváte sebevědomí a zkušenosti a často to je opravdu metoda pokus-omyl, případně odkoukávání od zkušenějších. Robert Vlach jako mnohaletý provozovatel prvního portálu pro „volnonožce“ nyní přichází s knihou, kterou lze bez jakékoliv nadsázky nazvat biblí samostatných profesionálů!

 

na-volne-nozeLidé se smyslem pro pořádek a jistoty v této knize ocení perfektně poskládané kapitoly. Najdete tu úplně všechno – psychické zvládání této práce, motivaci, relaxační metody, praktické tipy pro práci, možnosti, jak zabránit prolínání osobního života do pracovního, pokud pracujete z domova, až po ryze podnikatelské záležitosti, jako například jak vést efektivně účetnictví, zabezpečit web, účet, email nebo jak nakládat s neplatiči či ještě lépe se jim úplně vyhnout.

Vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení

Často se mi ani nechtělo věřit, že se autor podělil o znalosti a zkušenosti, ke kterým jiní freelanceři docházejí neskutečně dlouho, tvrdě a po trnité cestě, ale mnohdy k nim nedospějí vůbec. K některým jsem nakonec sama došla, některé byly těsně před vyřešením, v čemž mi tato kniha pomohla, a jiné se mne třeba netýkají. Zatím? Jak mnohovrstevnaté je toto specifické povolání, tak mnohovrstevnatá je tato kniha. Najdete v ní – a to říkám s pokorou -  opravdu všechno, co vás při práci freelancera může kdy napadnout. Objeví v ní poučení a chytré tipy i ti, kteří se nějaký ten rok už touto džunglí protloukají. Všechno je navíc uzpůsobeno poměrům v České republice, takže si troufám tvrdit, že tato kniha bude mít platnost minimálně dalších deset let. Pak už se domnívám, že by mohly nastat i nějaké zásadnější změny v mediální komunikaci a kdoví, kde živnostníci v té době budou.

Nadčasová publikace, která učí nemarnit příležitosti

Máte při podnikání málo odvahy? Bojíte se riskovat? Tady se dozvíte, tak nějak podprahově a jen mezi řádky, že je to škoda, protože lépe zažít neúspěch, než promarnit příležitost. Lépe využít intuici v kombinaci s logickým uvažováním, než podlehnout strachu nebo nátlaku okolí. Vlastní zkušenosti autora ukazují, že i on si prošel mnohými nezdary a že velkou roli v jeho úspěchu hraje i rodina, zázemí, a především dobrá organizace práce, která má jedno specifikum – je to měňavka. Co vyhovuje dnes, nemusí vyhovovat zítra. A je to úplně normální…

Lidská stopa v knize jí dává čtivost a čtenářům dychtivost neustoupit ze svých snů i ve chvílích, kdy nad nimi stojí černá mračna dočasného neúspěchu.

Pojďme se začíst:

Každá práce je jiná. Jinak musí se svým časem hospodařit stolař, který dělá pomalou a fyzicky náročnou práci, jinak programátor, který se potřebuje plně soustředit a po pěti šesti hodinách je zcela vyčerpaný, a jinak projektový manažer, který neustále přepíná kontexty a do toho pružně reaguje na e-maily, aby nezdržoval chod týmu pomalou odezvou.
Problém je, že jako nezávislí profesionálové a podnikatelé jsme někdy tohle všechno dohromady. Pracujeme hlavou, ale u něčeho musíme být osobně a spolupracujeme v týmech. Jsme boss, expert i holka pro všechno v jednom…"

Název knihy: Na volné noze
Autor: Robert Vlach
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 755
ISBN978-80-7555-015-6

 

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení