Recenze: Odborná literatura

Recenze: Rebecca Rissmanová – Jóga pro tebe

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Snad každý z nás zaslechl slovo jóga. Někteří nevědí, o co se přesně jedná a jsou se svojí neznalostí spokojeni. A jiní by se rádi seznámili s jógou blíže a vyzkoušeli si pár cviků. Přesně pro takové čtenáře je určená publikace Jóga pro tebe Rebeccy Rissmanové, která je navíc roztomile ilustrovaná.

 

joga-pro-tebeKniha začíná příběhem, který má ukázat přínos jógy pro toho, kdo se jí zabývá. Po úvodu následuje teoretické seznámení s jógou, ale ve stručné podobě. Dojde na krátký výklad termínů a historie si také vysloužila krátký odstavec. Pro některé spočívá jóga zejména ve cvicích, a tak i Rissmanová popisuje několik cviků, které jsou rozděleny do dvou sestav, kterými se má dosáhnout odlišného výsledku. První sestava má zvýšit energii v těle, zatímco druhá je relaxační. Po představení cviků radí autorka, jak si správně zvolit kurz jógy. A jelikož je z čeho vybírat, jsou představeny i druhy jógy. Na závěr jsou popsány návody a výhody řízeného dechu, bdělé pozornosti (opak multitaskingu) a meditace.

Dost ale o tematickém řazení knihy. Jak tedy vlastně Rissmanová popisuje jógu? Autorka nabízí následující definici: Jóga je činnost, která dokáže lidem pomoci zlepšit tělesnou, duševní a citovou stránku jejich života. Při cvičení jógy jde o to, abys uvedla v soulad svou mysl, tělo i ducha. Pomáhá lidem pochopit, jak jejich duševní a citové zdraví ovlivňuje jejich fyzický stav a naopak. V józe hrají stav těla, mysli a ducha stejně důležitou úlohu, aby člověk dosáhl pocitu celkové pohody. (Str. 6)

Jak je možné si z ukázky povšimnout, autorka důvěrně promlouvá ke čtenářkám. Musím ještě dodat, že se autorka zaměřuje na mladší věkovou skupinu. Popisy cviků doprovázejí ilustrace (na stránkách nenajdete žádné fotky), které jsou podřízeny dívčímu vkusu. Jogínky cvičí na pastelových a bílých listech. Aby nebyla úplně vyjmuta mužská komunita, je na několika stránkách zobrazena postava, která nejspíš má svými křivkami a modrým oblečením představovat jogína. Vedle postaviček krášlí stránky i květované motivy.

Vždy jsem měla problémy s chápáním popisů cviků. A ani tato kniha, která je určená čtenářkám od 11 let, pro mě není výjimkou. Situaci mi neulehčilo ani ilustrace. Na každé stránce, které se věnují již zmíněným sestavám, je popsaný jeden cvik. Jeden cvik i většinou doprovází jedna relativně velká kresba. Osobně bych uvítala více menších obrázků, které by podrobněji dokumentovaly provádění cviků.

Jóga pro tebe se orientuje na mladší čtenářky. Autorka tak zvolila roztomilou grafickou úpravu, ale podává pouze základní informace o józe. Pokud hledáte publikaci, která vás stručně seznámí s jógou a několika cviky, je tato kniha dobrou volbou.


Jóga pro tebe
Autor Rebecca Rissmanová
Překlad Drahomíra Michnová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 64
ISBN/EAN 978-80-253-3004-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Osamělý mrtvý muž

  Ode dneška soutěžíme o 3 knihy Osamělý mrtvý muž z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení