Recenze: Odborná literatura

Číst knihy v cizím jazyce... Proč ne?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy 100x100
Možná někteří z vás čtou knihy v cizím jazyce, někteří však stále váhají, protože se obávají, že by textu nerozuměli. Tito často argumentují slovy, že daný jazyk ještě neovládají natolik, aby v něm mohli číst nějakou knihu. Kdy jsme tedy připraveni na čtení v cizím jazyce? A jaké knihy si máme vybírat, pokud si chceme prostřednictvím četby lépe osvojit cizí jazyk?

 

Tyto otázky si kladl také Ivan Kupka, který se kromě matematické analýzy věnuje mezilidské komunikaci, zpracování informací a efektivním metodám studia. V nakladatelství Grada v roce 2006 vyšla jeho publikace K sebedůvěře krok za krokem a také Jak úspěšně studovat cizí jazyky. Právě na tuto knihu se zaměříme v této recenzi, neboť znalost cizího jazyka je potřebná nejen pro obecnou komunikaci, ale i pro četbu krásné literatury v původních jazycích, což může čtenáři přinést větší potěšení, než-li často nekvalitní překlady do našeho – jinak samozřejmě krásného – mateřského jazyka.

jak uspesne studovat cizi jazyky obalPrávě četbu autor nazývá zlatým dolem. Zatímco si většina z nás myslí, že číst v cizím jazyce bychom měli až poté, co se naučíme základní gramatiku a vylepšíme si slovní zásobu, na stránkách této publikace se dočtete, že je tomu naopak. Při hlasité četbě totiž zapojíme paměť vizuální i akustickou, naučíme se nenásilným způsobem, jak se slova píší, jaká slova tvoří jádro lexika daného jazyka, jaké fráze se často opakují apod.

„S četbou je dobré začít hned v prvních dnech studia. Neotálejme. Odstartujme hned poté, co si osvojíme zásady výslovnosti. Jinak nám hrozí, že propadneme neblahému zvyku mnohých studujících – odkládat pravidelnou četbu o týden, o měsíc, rok, pět let. Kdo zaváhá – nečte!“ (S. 60)

Autor dále radí, jaké texty bychom si měli jako začátečníci vybírat a jakým se naopak vyhnout. Pro mě byla zajímavá otázka paralelního čtení. Při překládání latinských textů jsem se totiž vždy po překladu latinské věty přesvědčila v českém překladu, zda jsem větě porozuměla správně. Ivan Kupka však toto považuje u paralelního čtení za největší chybu. „Nejlepšího efektu dosahuje paralelní čtení tehdy, když si nejprve přečteme větší celek v rodném jazyce. Může to být pár stran, celá kapitola, ale i celá kniha. Poté, když víme, o čem je v knize řeč, přečteme si příslušné části textu v cizím jazyce.“ (S. 62) Tento způsob je skutečně méně namáhavý, dokonce jej používal i Heinrich Schliemann, jenž se učil cizím jazykům tak, že pročítal knihy, které již dříve četl v jiném – jemu srozumitelném – jazyce, nebo které dokonce uměl nazpaměť v rodné řeči.

Právě tito slavní polyglotové mohou pro nás být dobrým příkladem, jak postupovat při studiu cizího jazyka. Kromě Schliemanna je zde zmíněn Giuseppe Mezzofanti, Emil Krebs, Steve Kaufmann nebo Kató Lomb. Metody, které tito milovníci jazyků používali, jsou podrobněji popsány v jednotlivých kapitolách této knihy, v níž se dozvíte, jak lze co nejefektivnější cizí jazyk studovat a jak postupovat i při studiu více jazyků. Veškeré poznatky, které autor sám čerpal během vlastního osvojování angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny, ruštiny a italštiny, jsou vysvětleny na řadě konkrétních příkladů i minipříběhů.

Knihu Jak úspěšně studovat cizí jazyky doporučuji všem, kteří se teprve chtějí učit nějakému cizímu jazyku, nebo kteří – stejně jako já – ovládají základní gramatiku a slovní zásobu více jazyků, avšak neví, jak dále své znalosti rozvíjet, aby mohli jazyk využívat bez problémů při čtení, psaní i konverzaci.

Knihu Jak úspěšně studovat cizí jazyky vydalo nakladatelství Grada.Komentáře   

 
Hana Moualla
0 Hana Moualla 2009-09-25 23:16
:silly:
nejlepší je nečekat na zázrak a učit se přirozenou cestou, mluvit s lidmi, pobýt s nimi, číst noviny nebo speciální vydání knih - Oxford literature nebo Penguin books

istiyorum eki ekmek - turecky - chci dva chleby :-) holt, hlad člověka donutí mluvit...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
uplnej vomastek
0 uplnej vomastek 2010-01-25 10:47
no hlad je dost velka motivace
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení