Recenze: Odborná literatura

Recenze: Daniel Lieberman – Příběh lidského těla

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Proč by děti měly žvýkat žvýkačky a džus je nezdravý? Které prvky populární paleo a raw stravy dávají smysl? Čím se liší dnešní spánek od spánku našich předků? Jak nám evoluční logika může pomoci předcházet chronickým onemocněním těla i psychiky a starat se o naše zdraví? Nejen na tyto otázky odpovídá známý evoluční biolog profesor Daniel Lieberman ve své knize Příběh lidského těla - evoluce, zdraví a nemoci

 Příběh lidského tělaPříběh lidského těla napomáhá pochopit vývoj, kterým tělo prošlo v průběhu evoluce. Uznávaný profesor Lieberman ve své knize vysvětluje vlastnosti těla, dává je do souvislostí s evolučními a kulturními vlivy a uvádí, proč nás trápí určité neduhy. Předkládá čtenářům vysvětlení, jak narůstající nesoulad mezi směsicí adaptací našich těl z doby kamenné a pokrokem moderního světa vede k paradoxu - souběžnému nárůstu dlouhověkosti a chronické nemocnosti. Ať už chcete zlepšit vlastní zdraví, dozvědět se nové informace nebo naučit se žít ve větším souladu s vlastním tělem, může to být čtení právě pro vás. 

Styl psaní je výstižný, věty jsou dobře formulované a informace se snadno vstřebávají. Každé sekci je věnováno tolik prostoru, aby bylo vše dobře osvětleno a zároveň nebyl čtenář zahlcen informacemi. Rovněž zde nechybí seznam použité literatury, tudíž je vidět, že autor pracuje s vědeckými články a publikacemi a svá tvrzení podkládá důkazy. Nechybí zde ani obrázky a grafy, které slouží pro lepší představení si faktů a jako názorná demonstrace uváděných skutečností. Není to ovšem snadné čtení, poznatků je tu opravdu velké množství. A kniha se proto nedá přečíst najednou.

První polovina knihy se zabývá lidskou evolucí. Vynáší na světlo současné evoluční myšlenky týkající se chození po dvou nohou, velikosti mozku, našich stravovacích návyků či naší schopnosti uchovávat energii v podobě tuku. Druhá polovina se zabývá zemědělstvím, průmyslovou revolucí a tím, jak se naše těla přizpůsobují či spíše nepřizpůsobují současným podmínkám a stravování. Autor uvádí, proč z přemíry energie můžeme onemocnět. Proč nám pohodlí škodí i proč přicházíme o to, co nepoužíváme. Na konci přináší kniha informace o tom, jak nám může evoluční logika pomoci do budoucna se lépe starat o lidské tělo. 

Z knihy se především dozvíte, je, že tělo člověka procházelo v průběhu času mnohými změnami. Například když se zvětšila průměrná výška člověka, páteř se stala náchylnější ke stresu a osteoporóze. Není proto divu, že v moderní době lidé trpí bolestmi zad mnohdy už kolem 50. roku věku nebo i dříve. A právě o nich profesor Lieberman ve své knize hovoří. Všímá si mnohých změn, kterými se současné prostředí liší od prostředí našich předchůdců, a podotýká, jakým způsobem to ovlivnilo naše těla a naše životy.

Jelikož je autor evolučním biologem, všímá si systému i historie lidského těla. Mezi oblíbené sporty se v poslední dekádě dostalo běhání. Autor rozebírá, jak naše chování a anatomie může vést ke zraněním. Lidská noha je sice uzpůsobena k běhání, ale ne k běhání v obuvi. Nevhodná obuv tak naopak může vést ke zraněním, aniž by vybudovala silnější chodidlo.

Tyto a mnohé zavádějící zvyky či přesvědčení Lieberman ve své knize předkládá a vyvrací, aby čtenář lépe pochopil, jak funguje jeho tělo, a mohl se zodpovědněji postavit ke svému zdraví. Tím, že například konzumujeme více průmyslově zpracovávaného jídla, sladkého a plného prázdných kalorií, si zakládáme na nemocech jako je cukrovka. V tomto ohledu nás naše evoluční historie těla zrazuje. Máme v genech zakódováno, že sladké je dobré, ale naše těla nikdy nebyla připravena na takovou dostupnost sladkostí, jakou v západní společnosti máme. Pokud však některé naše omyly pochopíme, můžeme se jich vyvarovat a zlepšit naše zdraví.

Vysvětlení, která Lieberman předkládá, však nejsou univerzální. Stejně jako žádné lidské tělo není stejné. Nelze hledat jasné kauzální příčiny mezi jednotlivými jevy. Na druhou stranu kniha přináší zamyšlení nad věcmi, které jsem například sama brala jako samozřejmost. I proto je dobré se do knihy začíst a popřemýšlet, zda si sami neničíme své zdraví nějakou hloupostí.

Knihu Příběh lidského těla považuji za velice zdařilou. Předkládá obrovské množství zajímavých faktů, nad kterými je dobré se zamyslet. Můžete listovat jednotlivými kapitolami a hledat si informace o oblastech, které vás zajímají. Anebo ji můžete přečíst celou. Je chytrá, praktická a dobře se čte. Taková je kniha Příběh lidského těla. Pokud vás zajímá fungování vašeho těla, určitě tuto knihu v poličce knihkupectví nepřehlédněte.

Název: Příběh lidského těla

AutorDaniel Lieberman

PřekladJaromír Vicari

NakladatelstvíJan Melvil Publishing

Místo vydáníBrno

Rok vydání2016

Vydání1.

Počet stran496

ISBN978-80-7555-005-7

Ediční řadaPod povrchem


Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení