Recenze: Odborná literatura

Recenze: Michaela Dombrovská – Pořádek nejen v hlavě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Říká se, že by si člověk měl občas udělat pořádek ve své hlavě. Běžně uklízíme domácnost, auto, na zahradě nebo v práci, ale hlavu příliš neřešíme. Proto mne zaujala útlá knížečka Pořádek nejen v hlavě 28 dní pro jednodušší život, kterou napsala Michaela Dombrovská a která je, podobně jako její předchozí kniha Pravidla pozitivního sobectví, plná nápadů, tipů a návodů, jak zatočit s nepořádkem v hlavě.


knihaS Michaelou Dombrovskou jsme se už na stránkách VašeLiteratura.cz setkali. Recenzi na její knihu Pravidla pozitivního sobectví si můžete přečíst zde: http://www.vaseliteratura.cz/odborna-literatura/5197-pravidla-pozitivniho-sobectvi. I ve své nové knížce vychází autorka z principů pozitivní psychologie a volně tak navazuje na zmíněnou publikaci, proto bych doporučovala si Pravidla pozitivního sobectví nejdříve přečíst, než se pustíte do velkého úklidu. 

Kniha Pořádek nejen v hlavě 28 dní pro jednodušší život je psaná jako návod na velký úklid v průběhu čtyř týdnů. Každý týden je věnován jedné oblasti (prostor, vztahy, tělo a mysl). A dále je pak každé týdenní téma detailně rozpracováno do jednotlivých dní, každý den se uklízí tři okruhy z dané oblasti. Pokud by chtěl čtenář absolvovat úklid skutečně za 28 dní, tak je toho opravdu hodně, ale jak uvádí autorka, úklid je možné si rozdělit časově tak, jak nám bude vyhovovat. 

A co mě nejvíc zaujalo? Některé rady jsou triviální, že vás napadne, jak je možné, že to tak neděláte už dávno. Například seznamy. Různé úkoly, zařizování a podobné záležitosti nosím v hlavě. A přitom není nic jednoduššího, než si pořídit „úkolníček“, kam mohu zapsat vše, co je potřeba udělat, hlavě se uleví a získám lepší přehled, a také se asi méně často stane, že na něco zapomenu. Jednoduché řešení, ale velmi účinné. 

A další zajímavá věc. Víte, kolik váží vaše kabelka? Podle průzkumu, který je v knize uveden, je to v průměru 3-4 kg. Opravdu je nutné nosit s sebou vše, co v kabelce právě teď máte? Já jsem tedy obsahem své kabelky byla upřímně překvapená, přestože kladivo, které zmiňuje autorka, tam nebylo:

V kabelce jsou kromě klíčů, peněženky, diáře, kapesníků a telefonu často k nalezení ještě lahev s vodou, kosmetika, svačina, knížka a mnoho dalšího. Mámy malých dětí ji mívají doplněnou třeba o piškoty a vůbec různé drobky a zbytky, náhradní pleny apod. Co překvapí více, jsou někdy i zkažené potraviny, zapomenuté dárky nebo dokonce kleště a kladivo. (Str. 19)

Aby nebyl úklid příliš fádní, kniha je odlehčena texty z blogů a článků, které se daného týdne týkají, objevují se tam i osobní příběhy či prostor, kam si můžeme doplňovat své nápady nebo poznámky. 

A když už budeme mít uklizeno, zasloužíme si v souladu s pravidly pozitivní psychologie odměnu. Jak to vidí autorka?

Mým rituálem jsou chvíle strávené v kavárně s dobrou knihou nebo zápisníkem. Někdy s kávou, někdy u sklenky vína. Jsem o samotě, ale přesto ve společnosti lidí. U knihy vypouštím z hlavy rodinu, přátele, povinnosti i radosti, úkoly, plány, nápady na texty a cokoliv dalšího, nad zápisníkem naopak přemýšlím, co, jak a kudy dál. Je to třeba jen hodina, někdy dvě. Inspirace pochází z Francie v podobě tajné zahrady (le jardin secret). Pokaždé si uvědomím, že mé kroky jsou pak lehčí, jsem odpočatá a svěží. Takové občasné rande se sebou můžu jen doporučit. (Str. 168).

Nejsem příliš zastáncem knih zabývajících se osobnostním rozvojem, připadá mi, že se s nimi roztrhl pytel. Úroveň je různá, většinou se jedná o rady a návody, které se v praxi ukazují jako nepoužitelné, často obsahují složité texty, které čtenáře zahltí spoustou odborných termínů, a v důsledku toho jej od zamýšleného rozvoje odradí. 

To však není případ Michaely Dombrovské, knihu píše tak, že máme pocit, že si s námi povídá a že nám zprostředkovává svou osobní, fungující zkušenost. Protože však nikdo nejsme dokonalý, tak asi nebudeme vše podle knížky puntičkářsky dodržovat. Ale pokud ji vezmeme jako rámcový návod, jak si poradit s životním tempem, které přináší spoustu balastu do našich hlav, a pokusíme se najít pro nás reálnou cestu k uspořádání svých věcí, tak to není rozhodně málo.

Autor Michaela Dombrovská
Nakladatelství Grada Publishing, a.s.
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 184 stran
ISBN978-80-247-5772-8
http://www.grada.cz/poradek-nejen-v-hlave_8971/kniha/katalog/

Komentáře   

 
Miroslav Šilar
0 KontaktMiroslav Šilar 2016-09-15 16:27
Ahoj Jolčo,
pošli mi na sebe prosím kontakt - posílal jsem ti e-mail, ale vrací se mi.
M.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení