Recenze: Odborná literatura

Recenze: Martin Kožíšek, Václav Písecký – Bezpečně na internetu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Internet je už neodmyslitelnou součástí života každého z nás. Spousta lidí bez něj nedokáže být ani pouhý den, ostatně i tyto řádky čtete online.  Není to však jen bezpečné místo na chatování s přáteli, sdílení rodinných fotek, výhodné nakupování, sledování videí všeho druhu a nekonečné množství dalších činností. Internet je i prostor pro podvodníky, vyděrače a zloděje, kteří vám i vašim blízkým mohou ublížit, aniž by jen vstali ze židle. Úskalími života na síti se zabývá kniha Martina Kožíška a Václava Píseckého Bezpečně na internetu od nakladatelství GRADA.


knihaOba autoři patří k předním odborníkům na problematiku internetové bezpečnosti. Martin Kožíšek se staral o největší českou sociální síť a stál u zrodu kampaně Seznam se bezpečně vysvětlující správné chování na internetu mladým lidem. Václav Písecký je policejním odborníkem přes internetovou bezpečnost, který se též podílí na řadě preventivních programů zaměřených na správné jednání na síti.

Jejich kniha je rozdělená do kapitol podle negativních jevů, které popisuje. Patří mezi ně ty známé jako vydírání či podvody, stejně jako ty specifické pro prostředí digitálních médií, například kyberšikana či sexting. Samozřejmě je součástí i kapitola pojednávající o sociálních sítích a jejích nesčetných rizicích.

Kniha je směsicí textu popisujícího jednotlivá témata, praktických příkladů, které se skutečně udály a ilustrují daný jev, i rad, jak nebýt obětí, případně pokud se již zapletete do takto nepříjemné situace, jak ji řešit. Samotný popis je jednoduchý a účelný, tak aby jej dobře pochopil i čtenář, který se v problematice nebezpečnosti internetu neorientuje. Praktické příklady někdy možná působí uměle, ale často z nich až běhá mráz po zádech, když čtenář zjistí, čeho jsou lidé schopni přes internet kvůli možnosti zůstat skrytí před svojí obětí. Mnohé případy jsou známy, například zneužívání mladých chlapců dvěma skautskými vůdci, jiné však představují témata z nového úhlu. Rady obsahují nejen to, na co by postižený přišel pouhým selským rozumem, pokud by dokázal zůstat klidný i v těchto vyhrocených situacích, ale i kontakty na instituce, jež mohou postiženým pomoci.

Knihu doprovázejí i často alarmující statistická data, ukazující naivitu mnoha uživatelů internetu stejně jako snadnost jeho zneužití. Ještě znepokojivější jsou ale občasné fotky, někdy dokonce ilustrující ochotu mladých lidí, spíše dětí, posílat si nahé momentky, aniž by věděli, kdo sedí u druhého přístroje.

První desítka kapitol popisuje hlavní formy nebezpečného chování na internetu, zbylá pětice dále rozšiřuje již poskytnuté rady. Nechybí ani kapitola o práci a možnostech policie v souvislosti s kybernetickou kriminalitou, výtah z českých zákonů či snadný návod na vytvoření snímku obrazovky, který může být nezbytným důkazem o cizí snaze vás poškodit.

Knize lze jen těžko něco vytknout. Občas sice působí jako reklama na zaměstnavatele Martina Kožíška, ale vzhledem k tomu, že většina jeho zkušeností pochází ze stránek této společnosti, lze tento fakt pochopit. Skutečnému zájemci o téma internetové bezpečnosti kniha se svými sto sedmdesáti stranami patrně nebude stačit, ale ten musí hledat jinde. Bezpečně na internetu je určeno především pro širokou laickou veřejnost. I pokročilý uživatel internetu, který uvažuje nad tím, zda jej využívá opravdu bezpečným způsobem, zjistí, že velká část informací není určená jemu, protože je již zná. V prvé řadě je tedy kniha užitečná těm důvěřivějším z osob používajících internet, to jest dětem, adolescentům a starším lidem. Těžko lze očekávat, že by podobnou publikaci četli školáci, naopak se skvěle hodí jejich rodičům, kteří by je měli před úskalími celosvětové sítě varovat a chránit. Tito rodiče však musí počítat s řadou nepříjemných pocitů, když si uvědomí, co jejich ratolestem na internetu hrozí.

Máte-li obavy, že vás či vaše blízké někdo přes internet, ať s jakýmkoliv motivem, podvede či oklame, je Bezpečně na internetu knihou přesně pro vás. Vše předkládá srozumitelným způsobem a kromě zajímavých skutečných případů nabízí především pomoc prostřednictvím rad, zkušeností a užitečných kontaktů.

 

Bezpečně na internetu
Autor Martin Kožíšek, Václav Písecký
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 176
ISBN/EAN 978-80-247-5595-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení