Recenze: Odborná literatura

Recenze: Helena Rytířová – Moje studentská kuchařka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Víte, kdo je nejlepší kuchařka na světě? No přece maminka! Jenže dřív nebo později přijde chvíle, kdy člověk musí z rodného hnízda vyletět a luxus vydatných teplých jídel si zajistit sám. Tato důležitá životní fáze zpravidla přichází při přechodu ze střední na vysokou školu. Tehdy mnoho mladých lidí zjistí, že dobře nakrmit sám sebe není až tak jednoduché. Vietnamské polévky ze sáčku a těstoviny s kečupem nejde jíst donekonečna a přichází čas naučit se vařit pořádně. Omezený rozpočet, malá společná kuchyňka a zpravidla nulové kuchařské zkušenosti to však nijak neusnadňují. V tu chvíli není nic snadnějšího, než sáhnout po Mojí studentské kuchařce od Heleny Rytířové.


Helena Rytířová: Moje studentská kuchařkaMoje studentská kuchařka vás na první pohled zaujme netradičním vzhledem. Čtverečkovaný papír v kroužkové vazbě a psací písmo dělají z knihy takřka autentický studentský sešit. V tomto „sešitu“ se skrývá dohromady 29 receptů. A na jaké pochoutky se můžete těšit? Tak třeba na tvarohový koláč bez těsta, kapustovou omeletu, sýrové špízy, palačinky se špenátem, kuřecí křidýlka pečená na medu a mnoho dalšího. Mezi recepty nechybí ani návody k přípravě polévek či nápady na chutné pomazánky. Všechna jídla jsou skutečně velmi nenáročná na přípravu a lze je bez problému nachystat i v malé kuchyňce. U každého receptu je uveden také doporučený počet porcí. Většinou se jedná o množství pro dvě až čtyři osoby, takže mladý kuchař či kuchařka může pohostit také své spolubydlící. 

Abych byla úplně upřímná, od Mojí studentské kuchařky jsem čekala přece jen trošku víc. Na jednu stranu začínající kuchaři určitě ocení, že jídla jsou opravdu jednoduchá, ale zároveň se nemohu zbavit pocitu, že recepty jako knedlík s vajíčkem nebo bramborová kaše s párkem do kuchařky prostě nepatří (a to ani do té pro úplné začátečníky). Pod pojmem recepty jako od maminky si představuji zkrátka něco jiného. 

Necelých třicet receptů mi připadá poměrně málo a jsem si jistá, že snadných a chutných jídel by šlo vymyslet víc. Osobně bych uvítala také jinou vazbu knihy. Design je sice originální a nápaditý, ale i při velmi opatrném zacházení se kniha rychle trhá. „Sešitové vydání“ je ale na druhou stranu velmi lehoučké, což studenti, kteří obvykle cestují s těžkým kufrem i několik hodin, jistě ocení. 

Moji studentskou kuchařku bych doporučila především rodičům, kteří by rádi potěšili svou ratolest právě přijatou na vysněnou vysokou školu. Díky kroužkové vazbě je kniha velmi lehounká, takže nezatíží už tak dost objemný kufr plný čistého oblečení a učebnic. Receptů by sice mohlo být víc, ale jako zajímavá inspirace přibližně na první měsíc je Moje studentská kuchařka naprosto ideální.

Moje studentská kuchařka
Autor Helena Rytířová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 64
ISBN/EAN 978-80-253-2193-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení