Recenze: Odborná literatura

Recenze: Marcus Owen – Pochlap se!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Muž, který trpí Aspergerovým syndromem, napsal návodnou knihu pro probuzení mužské emoční inteligence! Nechal se inspirovat učením Davida Deidy a vydal se v jeho šlépějích nejen literárně, ale také tvorbou kurzů pro muže. Jeho program už úspěšně funguje několik let, a proto se Owen Marcus odhodlal také k napsání knihy, kde využívá zkušeností ze svých „mužských kruhů“. A především ze svého vlastního života, protože s tímto zdravotním a emočním handicapem bylo něco takového podobno snaze naučit se chodit se zlomenou nohou.


knihaAle on to dokázal.

Stručný a jasný styl ho odlišuje od konkurence

Opravdu jsem se obávala, jestli tento americký autor nebude pouze opisovat od svého slavnějšího kolegy Davida Deidy, ale už po první kapitole jsem měla jasno. Owen Marcus pojal celé dílo podobně jako příručku pro opravu auta. Stručnost nade vše. Naprostá cílevědomost. Přesně ví, kam jít a tam také se svou kapitolou dojde. Završí ji potom návrhem praktických cvičení a příkladů ze všedního života, kde můžeme tu kterou dovednost uvedenou v teoretické části pocvičit. Náhle mi můj oblíbený David Deida připadal poetický a vzletný. Samozřejmě i on šel ve svých knihách vždycky tvrdě k výsledku a neběhal někde po vzdušných nebesích, ale přece jen, jeho styl psaní je… ehm, prostě sexy. Probouzí emoce a leze ženám pod kůži. To se tady nestane. Chybí ti tu. Nejprve jsem to považovala za jistý nedostatek, protože jak chce pan Marcus naučit muže emoční inteligenci, když po poetičnosti tu  není nikde ani stopa. Všude jen čirá praktická teorie a teoretická praxe. Vše jasně, snad až tak jasně, že milý čtenář si nedokáže ani oddechnout a už se na něj vrhá další kapitola.

Ale ejhle… já jsem žena!

A tudíž nejsem ideální čtenářka pro tuto ryze mužskou publikaci. Já si raději počtu Deidovy texty, jež se podobají nejfantastičtějšímu duchovnímu propojení, které si jen ŽENA může přestavit. A tohle přenechám mužům. S dalšími a dalšími kapitolami jsem se pokoušela vžít do role mužů. Těch, kteří mají kolem sebe ochranný krunýř proti emocím, proti požadavkům okolí a následně i proti požadavkům sebe samých. Své duše. Ignorující volání sebe samých. My ženy takovým mužům říkáme „pařezy“ nebo tak nějak… No a asi v polovině knihy jsem vydechla napětím a už si četbu jen užívala.

On to umí! On opravdu umí velmi čtivým způsobem. Systematicky jde od jednoho kroku k druhému, vysvětluje, vyjasňuje a potvrzuje. A pak jde zase o krok dál. A takhle pořád dokola, až ke konci knihy.

Kde máte pocit, že on sakra ví, o čem mluvil…

Jakmile jste si ujasnili své poslání, budete ho neustále zdokonalovat. Dovolte si dělat různé úpravy. Nevnímejte je jako neúspěch – spíš jako chyby, kterými se učíte. Ze svých „chyb“ se často učíte něco jiného, než jste si původně mysleli. Teprve mnohem později si uvědomíte, co jste se vlastně měli naučit.

Hledejte odlišnosti ve svém poslání i v celém životě. Čím vážněji se budete zabývat nějakou činností, tím jemnější nuance budete vnímat…. Všímejte si, jak během dne zakoušíte změny. Čím lépe budete vnímat vlastní i cizí reakce, tím budete pohotovější.

Můžeme říct, že dospívání je nepřetržitý proces stále jemnějšího rozlišování. Zralý muž používá rozvinutou schopnost rozlišování a nechá se vést tak, jak by to nikdo jiný nesvedl. Ve svém rozhodování  se nespoléháte tolik na ostatní, především ne na instituce. Díky létům ohledávání stále jemnějších kvalit se stáváte svým vlastním poradcem. Uvidíte, že ostatní bude zajímat, čeho si všímáte.[1]

[1] MARCUS Owen. Pochlap se! vyd. 1., Praha: Synergie Publishing, 2015, 240 s., ISBN 978-80-7370-363-9, str. 179.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení