Recenze: Odborná literatura

Recenze: Martin Krengel – Tajemství efektivního učení: Dvakrát lepší výsledky s polovičním úsilím

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
tyle=

Tajemství efektivního učení: Dvakrát lepší výsledky s polovičním úsilím zní jako reklamní slogan, ale ve skutečnosti se jedná o název knihy Martina Krengela, kterou vydalo nakladatelství GRADA. Titul a podtitul ještě doplňuje schématický obrázek poutě za věděním, reprezentovaným truhlou s pokladem skrývající číslici 1 (co to asi v souvislosti s učením znamená, že?) a věty: Legální doping, Bez vedlejších účinků. Již titulní strana tak čtenáři jasně ukazuje, co mu kniha slibuje, a dává ochutnat metody, které používá.

 


Martin Krengel ve svém díle kombinuje zásady time managementu a psychologie učení tak, aby čtenářům nabídl metody a taktiky, jak se co nejlépe poprat s učením i přípravou na chvíle, kdy své vědomosti musí prezentovat. Jako mnozí další je odpůrcem klasického biflování a jeho nevýhody uvádí na mnoha příkladech, často čerpá ze svých vlastních zkušeností. Na stránkách knihy tedy najdeme témata jako je tvorba osobního učebního plánu, přehledné psaní poznámek z lekcí, různé způsoby učení, nezbytný odpočinek, ale také taktiky na zkoušky či jak jednat s učiteli a profesory.


Kniha je velmi rozmanitá a ke svému účelu používá řadu prostředků. Nikoho asi nepřekvapí jednoduché ilustrace, které ji doprovázejí, ale vizuálních podnětů je zde obsaženo velké množství a na mnoha místech jsou i vysvětleny výhody vizualizace učiva, a to včetně vlastního kreslení obrázků jako doplňku k textu. Součástí Tajemství efektivního učení je i menší množství grafů, mnoho přehledových tabulek, které však nejsou samoúčelné, a občas i úkoly pro čtenáře, aby lépe pochopili Krengelova tvrzení. Jako správná „učebnice“ má na konci každé kapitoly shrnutí, které osvěží předchozí text.

V zájmu maximální přehlednosti a srozumitelnosti Krengel ke schématům, grafům či tabulkám přidává i příklady aplikace na některé předměty. Jejich výčet je velmi různorodý, jedná se o exaktní vědy stejně jako společenské. Čtenář se tedy seznámí se způsoby jak například lépe pochopit matematické vzorce, naučit se v krátké době řadu cizích slov, zapamatovat si základní údaje o historických osobnostech nebo si osvojit kreslení trojrozměrných chemických vzorců.


Kniha je v první řadě určena vysokoškolákům, což Martin Krengel nezastírá, ale dodává, že poučit se z ní mohou i další studenti, stejně jako učitelé a rodiče. To je sice pravda, ale metody zvládání velkého množství učiva, přípravy na zkoušky či jednání s profesorem se hodí především studentům univerzit. Navíc mnohé popisované skutečnosti mohou být pro středoškoláky, neřku-li žáky základní školy, jen těžko pochopitelné.

Sympaticky působí fakt, že Martin Krengel nijak nepředstírá, že vlastní patent na rozum. Právě naopak, v prvé řadě nabízí možnosti a doporučuje vybrat si z knihy jen to, co čtenář využije ve vlastní praxi. Zároveň radí číst knihu čistě se zaměřením na vlastní potřeby a klidně přeskakovat z jedné kapitoly do druhé dle libosti. Pokud by někomu nestačila doporučení a zkušenosti autora, nalezne u některých témat i odkazy na další, mnohdy internetové zdroje, které mohou s probíraným tématem dále pomoct. Přestože se autor snažil o maximální přehlednost knihy a rozdělil ji do několika jasně vymezených oddílů, díky šíři zpracovaných témat a způsobů prezentace autorových názorů se může čtenář hůř orientovat.

Tajemství efektivního učení: Dvakrát lepší výsledky s polovičním úsilím je svým způsobem učební kuchařka. Namísto podle druhů pokrmů je však strukturována dle fází učení. Neobsahuje sice opulentní barevné fotografie výsledných produktů, namísto nich nabízí grafy, tabulky a nákresy pomáhající zvládnout proces učení a vše s ním spojené. Stejně jako kuchařka nežádá konzumenta o čtení od prvních stránek až k posledním, avšak nabízí mu jednotlivé recepty, z nichž si může vybrat. Na receptech Martina Krengela si sice příliš nepochutnáte, ani jimi neohromíte a nenasytíte nedělní návštěvu, ale mnohé z nich vám mohou pomoct s tím, s čím se budete – stejně tak jako s jídlem – setkávat až do své smrti, totiž s učením. Obzvlášť pokud jste studentem vysoké školy a máte před sebou velké množství učiva, které si musíte osvojit. Je to právě tato kniha, která vám může pomoct nejen k lepším výsledkům, ale ušetřit vám též řadu bezesných nocí.

KRENGEL, Martin: Tajemství efektivního učení: Dvakrát lepší výsledky s polovičním úsilím. 1. vyd. Praha: GRADA, 2015, 232 s. ISBN 978-80-247-5543-4.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení