Recenze: Odborná literatura

Recenze: Andrej Drbohlav – Psychologie masových vrahů

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
tyle=

Andrej Drbohlav v roce 2013 uchvátil odborníky i širokou veřejnost knihou Psychologie sériových vrahů. Děsivá tematika zaujala nejen fakty, kterými byla kniha doslova nabitá, ale i čtivým jazykem. V roce 2015 na úspěšnou knihu navázal Psychologií masových vrahů s podtitulem Příběhy temné duše a nemocné společnosti.

 

Andrej Drbohlav je psychopatolog a behaviorální patolog. Studiu masových vrahů, jejich podnětů, motivů a příčin jejich chování se věnoval velice pečlivě a pročetl velké množství dokumentace, než začal vůbec psát. Jeho kniha tak shrnuje výsledky dlouhodobé práce a přináší nejen odborný výklad myšlení a konání masových vrahů, ale i jednotlivé příklady – příběhy, kterými se autor přibližuje opět i k běžnému čtenáři. Na své si znovu přijdou odborníci i laikové.

Kniha je rozdělena do několika částí, které obsahují jednotlivé kapitoly. V první části autor vysvětluje základní definice masových vražd a drží se převážně v odborné rovině. Následuje vysvětlení tzv. mýtů, které se k masovým vrahům váží: Od kolika obětí mluvíme o masové vraždě? Je možné masovým vraždám předcházet? Ve třetí části se autor stále ještě drží odborného jazyka. Vysvětluje zde tzv. subtypy masových vrahů, stejně jako v části následující, kde popisuje jednotlivé komplexy, patologické fenomény vývoje. Jak se dělí? Jaké mají rysy? U šesté části se konečně dostává k jednotlivým případům, které už mohou oslovit širší veřejnost. Čtivým, avšak stále odborným jazykem nás autor seznamuje s masovými útoky na školách, s genocidou, jako masové vrahy zde předkládá Stalina i Hitlera. V osmé části pak představuje vybrané příklady masových vražd, následují masové vražedkyně, napodobitelé fiktivních příběhů (např. Dextera) a napodobitelé skutečného zločinu. Na závěr se autor zabývá tím, proč takové bestie, jakými masoví vrazi bezpochyby jsou, učarují některým ženám a ty je následně obdivují a milují. Co je to za ženy? A nechybí ani slavné nevyřešené případy, kde si na své přijdou i milovníci Jacka Rozparovače.

Možná si řeknete, že masoví a sérioví vrazi myslí podobně a tak zde nebude ke čtení nic nového. Opak je pravdou. Autor vysvětluje, že masoví vrazi jinak myslí, jinak konají, často na konci svých činů ukončí i vlastní život. Působí na ně jiné podněty než na vrahy sériové, po svém činu neutíkají a zpravidla to bývá dáno tím, že nemají žádný další vražedný úkol. Masoví vrazi svůj čin zpravidla vykonají najednou a tím dosáhnou svého cíle. Ostatně, přečtěte si sami, jako to s jejich psychologií, duší a s jejich myšlením vlastně je.

Svým obsahem je kniha stejně děsivá a fascinující jako Psychologie sériových vrahů. Co mě na knize zarazilo, je grafika obálky. V původní nabídce Grady totiž měla novinka mít velmi podobný obal jako její mladší sestra, jen v opačných barvách – červené čtverce v černém obdélníku na červeném pozadí. Autoři obálky upustili nejen od tohoto ladění, ale dokonce pozměnili typ písma na obálce, což mě mrzí. Takhle knihy nevypadají, že je jejich tematika tolik podobná a doplňující se. Navíc – a to platí o obou knihách – tato práce by si jistě zasloužila tvrdou vazbu. Je to kniha obsáhlá, do ruky poměrně těžká a měkká obálka v brožované vazbě snadno povolí.

Pokud vás zajímá tematika masových vražd a jejich vykonavatelů, myšlení těchto vrahů a jejich celková psychologie, nebo si jen chcete přečíst příběhy některých lidských bestií, určitě po knize sáhněte. Na své si přijdou milovníci detektivek a thrillerů, kteří se zde dozví mnoho zajímavostí, stejně jako odborníci. Andrej Drbohlav zde opět odvedl vynikající práci a věřím, že jeho kniha bude stejně oblíbená, jako ta první.

DRBOHLAV, Andrej. Psychologie masových vrahů: příběhy temné duše a nemocné společnosti. Vydání 1. Praha: Grada, 2015, 311 stran. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-5599-1.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení