Recenze: Odborná literatura

Recenze: Anna Sálová, Zuzana Veselá, Jana Šupolíková, Lucie Jebavá, Jiří Viktora – Copywriting

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Přitahuje vás svět reklamy? Píšete rádi a dobře? Přemýšlíte nad tím, že tyto dvě oblasti skloubíte dohromady a stanete se profesionálním copywriterem, ale tak nějak pořádně nevíte, jak začít? Už se textování věnujete, ale vaše snaha nepřináší kýžené výsledky? Nebo jen občas postrádáte inspiraci a hledáte něco, co vás znovu „nakopne“ do práce? Pokud jste aspoň jednou odpověděli kladně, pak určitě zbystřete pozornost, protože nakladatelství Albatros vydalo v září 2015 knížku, která by vás mohla zaujmout. Vytvořili ji profesionálové z agentury H1 a nese jednoduchý název Copywriting.


knihaPříručku tvoří sedmnáct kapitol. První kapitoly představují oblast copywritingu jako takovou, přibližují, proč je copywriting žádanou disciplínou a jak by měl vypadat ideální copywriter. Úplné začátečníky jistě potěší i rychlé „marketingové školení“. Větší část knihy je pak věnována copywriterským zásadám pro jednotlivé typy copy (jako např. webcopy, PPC inzeráty, PR články, atd.). V době, kdy světu vládnou sociální sítě, samozřejmě nemůže v knize chybět ani prostor věnovaný právě jim. Já sama jsem nejvíc ocenila kapitoly věnované problematice optimalizace textů, tipům, jak účinnost copy měřit, a také radám, jak copywriterskou tvorbu zasadit do širší obsahové strategie.

Při čtení knihy si nelze nevšimnout, že se autoři zaměřují především na online copywriting. Není vlastně divu, protože H1 je online marketingovou agenturou a má k tomuto tématu skutečně co říct. To ovšem neznamená, že by oblast offline copywritingu byla nějak podceněná. Naopak, Copywriting je komplexní příručka, která vám pomůže při realizaci jakéhokoli zadání.

Pozornému čtenáři jistě neunikne, že mnoho rad a tipů je tak trochu neustálé opakování toho samého. Ve skutečnosti to ale vůbec nevadí, protože se jedná o zásady opravdu důležité a časté opakování vede k zapamatování. Navíc čtenář tak nemusí číst knihu konzistentně, ale může si třeba jen nalistovat téma, kterému se aktuálně věnuje.

Příjemné je, že doporučovanými zásadami se řídí i sami autoři, takže kniha je velmi přehledná. Členění do krátkých odstavců, odrážky, graficky odlišené boxy – to vše napomáhá snadné orientaci. Čtenář se také může těšit na množství dobrých i špatných příkladů z praxe, názorné obrázky, ale také třeba na praktická cvičení, která jeho schopnosti ihned ověří. Sympatickým překvapením je i copywriterský slovníček umístěný v samém závěru publikace.

Knihu Copywriting považuji za velmi povedenou a troufám si tvrdit, že každý, kdo to myslí s copywritingem vážně, by měl mít tuto příručku nejen v knihovničce, ale také ji z ní často vytahovat.

SÁLOVÁ, Anna, VESELÁ, Zuzana, ŠUPOLÍKOVÁ, Jana, JEBAVÁ, Lucie, VIKTORA, Jiří. Copywriting. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2015, 232 s. ISBN 978-80-251-4589-0.

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení