Recenze: Odborná literatura

Recenze: Ján Praško, Marie Ocisková – Stigmatizace a sebestigmatizace u pychických poruch

1 1 1 1 1 (1 hlas)
zena

Nová kniha profesora Praška z edice Psyché nakladatelství Grada, zabývající se stigmatizací jedinců s psychickými onemocněními, zaujme nejen odbornou veřejnost, ale také laiky.


kniha„Skončit na psychiatrii“. Toto úsloví vyznívá i v dnešní době, kdy nejrůznější druhy terapie a léčby duše podstupuje stále více lidí, poněkud negativně. Už samotné slovo skončit“ nám naznačuje, že ten, o kom je řeč, se právě ocitl na pokraji svých sil, možností, východisek. Takový člověk se právě nachází někde jinde, na dně, na konci, mimo společensky přijatelnou oblast. Ten člověk „není normální“, je s ním něco špatně, musíme o něm mluvit šeptem, pokud vůbec. Je to přeci „ten blázen“, skončil u psychiatra. 

Lidé léčící se na psychiatrii s duševní poruchou jsou poznamenáni faktem, že v široké veřejnosti stále ještě není psychiatrie vnímána tak jako ostatní lékařské obory, nýbrž jako něco, co by mělo zůstat za zavřenými dveřmi na okraji společnosti. Lidé psychicky nemocní v očích veřejnosti a mnohdy i v očích sebe samých nesou cejch „těch bláznů“, těch divných“, těch, kteří by se měli za svůj stav stydět“. Jinými slovy, jsou společností či sebou samými stigmatizováni. 

A právě touto problematikou se zabývá nová kniha profesora Jána Praška a doktorky Marie Ociskové. Oba autoři působí v současné době na lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a ve Fakultní nemocnici v Olomouci a výzkumem pychických poruch se oba zabývají mnoho let. Na toto téma již také vydali celou řadu publikací. 

Kniha s názvem Stigmatizace a sebestigmatizace u psychických poruch je sice primárně určena odborné veřejnosti, pracující s lidmi potýkajícími se s psychickým onemocněním, zaujme však i širokou veřejnost zajímající se o danou problematiku. 

Publikace téma stigmatu – nebo také nálepek, chcete-li – pojímá vskutku komplexně od historického vývoje až po současné snahy o osvětu a tzv. destigmatizaci nemocných. Informace jsou podávány srozumitelně a celková forma je čtivá i pro laika. Jako velké plus vidím i jasné strukturování jednotlivých kapitol, což zásadně usnadňuje orientaci. Zájemci o hlubší studium tématu určitě uvítají množství odkazů na další odbornou literaturu. 

Máte-li ve svém okolí člověka trpícího psychickou poruchou, určitě vám kniha poskytne vhled do jeho prožitků a obav. Zároveň se stane nepostradatelným návodem, jak k dotyčnému přistupovat, na co se zaměřit, jakého chování se vyvarovat, ale také jakých alarmujících znaků si všímat. Užitečnou se však kniha může stát i pro samotné pacienty pociťující stigmatizaci, ať již pouhým svým dojmem, či skutečnými projevy diskriminace, jež mnohdy přicházejí záhy, jakmile je pacient označen jako psychicky nemocný. Těm kniha pomůže uvědomit si, že se svým problémem nejsou sami a že za svůj stav nenesou o nic větší vinu než člověk nemocný třeba chřipkou, a není tedy důvod se za cokoli stydět či sami sebe vyčleňovat. 

Za sebe mohu knihu vřele doporučit všem, kteří mají zájem se vzdělat v oblasti psychických onemocnění či snad jen ukojit svou zvědavost. Oběma skupinám kniha poskytne srozumitelnou formou komplexní náhled do problematiky. 

PRAŠKO, Ján, OCISKOVÁ Marie. Stigmatizace a sebestigmatizace u pychických poruch. Vyd. 1. Praha : Grada Publishing, a.s., 2015, 376 stran. ISBN 978-80-247-5199-3. 

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení