Recenze: Odborná literatura

Globalizovaný stát

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
mapa

Na politický aparát každého státu působí dvě zásadní a určující síly. Síla lidí, voličů a síla nadnárodních společností, korporací. Vláda musí brát ohled na obě. Jak na lidi, tak na korporace. Na lidí ovšem bere ohled jen před volbami (ač se to může zdát jako klišé, skutečně to tak z větší části je). Zbytek tak zvané „politiky pro lidi“ je jen na efekt, populistická gesta, nikoliv politika ve své podstatě. Proč?

 

knihaKorporace nespadají pod národní zákony. Mohou se jim kdykoliv vyhnout úhybným manévrem do jiného státu. Korporace totiž jednají nezávisle na lokalitě. Ony jsou globální. Stát je pohříchu lokální. Jeho moc, síla a vliv končí u státních hranic.

Zároveň s tím lze vysledovat, že právě korporace drží naprostou většinu ekonomické moci ve svých rukou. Státy se tedy před jejich silou stávají bezmocné. Jako děťátka, která se vztekají, mlátí lopatičkami o rantl pískoviště, ale přesto poslechnou. Musí.A takový stav je tragický. Děsivý. Již za starého Řecka jakýsi filosof pravil (má omluva, zapomněl jsem jeho jméno), že je důležité, aby byla politika oddělena od ekonomiky. Důvod je očividný. Jakmile politika bude úzce spjata s ekonomikou, stane se jejím otrokem.

Zygmunt Bauman společně s Carlo Bordonim se právě nad tímto problémem pozastavují a elegantně navazují na starořeckého filosofa. Popisují co se děje, když ekonomika získává očividně převahu nad politikou. Poukazují na stát, který je uzamčen místní příslušností a na korporace, které operují celosvětově. Které určují politiku mnoha a mnoha států, jen proto, že přes ně plyne takové množství financí a s tím spojené moci.

Politika se tedy podřizuje ekonomice, nikoliv potřebám lidí, státu.

Kniha je napsána formou dialogu, což zpočátku může vyznít chaoticky, zmatečně. Autoři na sebe navazují, ale mají občas potřebu se vracet k vyjádření předřečníka. Myšlenky tak neplynou hladce. V knize autoři nebudují jeden myšlenkový směr. Nediktují „věčnou pravdu“, ale polemizují, dá se až říci, že se dohadují, vyvracejí si a potvrzují řečené. V knize tak budete svědky střetu dvou myslí, dvou lidí, kteří se problematikou úzce zabývají, hledají z ní vyústění, hledí do budoucnosti. Tu s optimismem, tu zase s pesimismem. A zvou vás k účasti nejen na knize, ale i na světovém dění. Zvou vás k tomu, abyste pochopili a dokázali se orientovat ve světě lokální politiky a globálního obchodu.

Protože zásadním poznatkem knihy je právě lokální versus globální. Lokální stát nikdy nemůže vzdorovat globálním korporacím. Přičemž řešení máme přímo na dosah ruky. Myšlenka Evropské unie je krásná. Spojení doposud se hašteřících států a státečků. Vytvořit onu potřebnou hráz. Politickou a mocenskou hráz, která má zastavit často nemravné jednání společností operujících po celém světě. Samotný stát nic nezmůže. Nemá tu sílu, podporu.

Nemá vlastně nic. Spojením států do jednoho celku vznikla bariéra. Plnohodnotný soupeř ekonomického tlaku. Ovšem jsme pouze u myšlenky Evropské unie.

Skutečnost je jiná. Tragicky jiná. Evropská unie je nesourodá, hašteřivá, namísto pevného politického kurzu zvolila nesmyslně překážející byrokratickou cestu, cestu plnou překážek, kdy mnohé z nich nejdou přeskočit, protože prostě chybí možnost, vůle, chybí společný hlas. Pravomoci států jsou stále určující a důležitá rozhodnutí tak nejdou prosadit, protože je neustále někdo proti. Evropská unie se tak změnila na směšného přeměřovače délky banánů a zakazovače nafukování balónků dětmi do dvanácti let. Což je k smíchu.

A posléze je vlastně děsivým zjištěním, že hráz proti ekonomickému diktátu, tedy Evropská unie, podléhá právě ekonomice globálních korporací. Jejich zájmům. Jak jinak lze nazvat například pro Evropu, pro Evropany, nesmírně nevýhodnou smlouvu TTIP, kterou se unie chystá na závěr roku podepsat, a která nás dostane dokonale pod nadvládu korporací?

Světoznámý sociolog a filosof Zygmunt Bauman a Carlo Bordoni polemizují v knize s vývojem světové politiky. Kladou zásadní otázky a předkládají odpovědi, možnosti. Žijeme v absurdním světě, ale stále jsou dobré cesty, kudy se můžeme vydat, ač jich je čím dál méně a jejich dosažení je čím dál víc nesnadnější. U čtení knihy pochopíte, že máme problém. Pochopíte, kde ten problém je. A můžete se spolu s autory vydat do říše hledání východiska.

BAUMAN, Zygmunt; BORDONI, Carlo. Stát v krizi. Vyd. 1. Olomouc. Broken Books, 2015, 194 s. ISBN 978-80-905309-7-3

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení