Recenze: Odborná literatura

Globalizovaný stát

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
mapa

Na politický aparát každého státu působí dvě zásadní a určující síly. Síla lidí, voličů a síla nadnárodních společností, korporací. Vláda musí brát ohled na obě. Jak na lidi, tak na korporace. Na lidí ovšem bere ohled jen před volbami (ač se to může zdát jako klišé, skutečně to tak z větší části je). Zbytek tak zvané „politiky pro lidi“ je jen na efekt, populistická gesta, nikoliv politika ve své podstatě. Proč?

 

knihaKorporace nespadají pod národní zákony. Mohou se jim kdykoliv vyhnout úhybným manévrem do jiného státu. Korporace totiž jednají nezávisle na lokalitě. Ony jsou globální. Stát je pohříchu lokální. Jeho moc, síla a vliv končí u státních hranic.

Zároveň s tím lze vysledovat, že právě korporace drží naprostou většinu ekonomické moci ve svých rukou. Státy se tedy před jejich silou stávají bezmocné. Jako děťátka, která se vztekají, mlátí lopatičkami o rantl pískoviště, ale přesto poslechnou. Musí.A takový stav je tragický. Děsivý. Již za starého Řecka jakýsi filosof pravil (má omluva, zapomněl jsem jeho jméno), že je důležité, aby byla politika oddělena od ekonomiky. Důvod je očividný. Jakmile politika bude úzce spjata s ekonomikou, stane se jejím otrokem.

Zygmunt Bauman společně s Carlo Bordonim se právě nad tímto problémem pozastavují a elegantně navazují na starořeckého filosofa. Popisují co se děje, když ekonomika získává očividně převahu nad politikou. Poukazují na stát, který je uzamčen místní příslušností a na korporace, které operují celosvětově. Které určují politiku mnoha a mnoha států, jen proto, že přes ně plyne takové množství financí a s tím spojené moci.

Politika se tedy podřizuje ekonomice, nikoliv potřebám lidí, státu.

Kniha je napsána formou dialogu, což zpočátku může vyznít chaoticky, zmatečně. Autoři na sebe navazují, ale mají občas potřebu se vracet k vyjádření předřečníka. Myšlenky tak neplynou hladce. V knize autoři nebudují jeden myšlenkový směr. Nediktují „věčnou pravdu“, ale polemizují, dá se až říci, že se dohadují, vyvracejí si a potvrzují řečené. V knize tak budete svědky střetu dvou myslí, dvou lidí, kteří se problematikou úzce zabývají, hledají z ní vyústění, hledí do budoucnosti. Tu s optimismem, tu zase s pesimismem. A zvou vás k účasti nejen na knize, ale i na světovém dění. Zvou vás k tomu, abyste pochopili a dokázali se orientovat ve světě lokální politiky a globálního obchodu.

Protože zásadním poznatkem knihy je právě lokální versus globální. Lokální stát nikdy nemůže vzdorovat globálním korporacím. Přičemž řešení máme přímo na dosah ruky. Myšlenka Evropské unie je krásná. Spojení doposud se hašteřících států a státečků. Vytvořit onu potřebnou hráz. Politickou a mocenskou hráz, která má zastavit často nemravné jednání společností operujících po celém světě. Samotný stát nic nezmůže. Nemá tu sílu, podporu.

Nemá vlastně nic. Spojením států do jednoho celku vznikla bariéra. Plnohodnotný soupeř ekonomického tlaku. Ovšem jsme pouze u myšlenky Evropské unie.

Skutečnost je jiná. Tragicky jiná. Evropská unie je nesourodá, hašteřivá, namísto pevného politického kurzu zvolila nesmyslně překážející byrokratickou cestu, cestu plnou překážek, kdy mnohé z nich nejdou přeskočit, protože prostě chybí možnost, vůle, chybí společný hlas. Pravomoci států jsou stále určující a důležitá rozhodnutí tak nejdou prosadit, protože je neustále někdo proti. Evropská unie se tak změnila na směšného přeměřovače délky banánů a zakazovače nafukování balónků dětmi do dvanácti let. Což je k smíchu.

A posléze je vlastně děsivým zjištěním, že hráz proti ekonomickému diktátu, tedy Evropská unie, podléhá právě ekonomice globálních korporací. Jejich zájmům. Jak jinak lze nazvat například pro Evropu, pro Evropany, nesmírně nevýhodnou smlouvu TTIP, kterou se unie chystá na závěr roku podepsat, a která nás dostane dokonale pod nadvládu korporací?

Světoznámý sociolog a filosof Zygmunt Bauman a Carlo Bordoni polemizují v knize s vývojem světové politiky. Kladou zásadní otázky a předkládají odpovědi, možnosti. Žijeme v absurdním světě, ale stále jsou dobré cesty, kudy se můžeme vydat, ač jich je čím dál méně a jejich dosažení je čím dál víc nesnadnější. U čtení knihy pochopíte, že máme problém. Pochopíte, kde ten problém je. A můžete se spolu s autory vydat do říše hledání východiska.

BAUMAN, Zygmunt; BORDONI, Carlo. Stát v krizi. Vyd. 1. Olomouc. Broken Books, 2015, 194 s. ISBN 978-80-905309-7-3

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení