Recenze: Odborná literatura

Vydejte se po zapomenutých koutech Šumavy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Emil Kintzl je šumavský rodák a kdo se díval na seriál Policie Modrava, mohl se setkat s postavou, pro kterou byl pan Kintzl předlohou. V poslední době ho zaměstnává spolupráce s Janem Fischerem, se kterým natáčí seriál Zmizelá Šumava, vysílaný na internetové televizi Stream.cz. Nakladatelství Kniha Zlin nyní vydalo stejnojmennou knihu.


knihaZmizelá Šumava je publikace, která kombinuje text – především vyprávění Emila Kintzla – a fotografie. A to jak dobové, získávané prostřednictvím pamětníků, z fotoateliéru Seidel sídlícího v Českém Krumlově nebo ze sbírek Emila Kintzla, tak nové snímky, které zachycují místa, kde kdysi byly k vidění i celé vesnice, dnes již vylidněné, opuštěné, rozpadlé. Mnohdy by náhodný turista ani nepoznal, že stojí na místě, kde dříve někdo bydlel. Právě proto vypráví Emil Kintzl pohnuté příběhy a osudy těchto míst, vesnic a lidí, a za každou kapitolou jsou umístěny souřadnice, aby jej mohli turisté lépe najít.
   
Kapitol je celkem 21 a předchází jim prolog. Jak už jsem výše zmínila, obsahují vyprávění a vzpomínky na místa a osobnosti, které by jinak zůstaly zapomenuty. Emil Kintzl sbíral paměti i fotografie po řadu let a dnes je považován za odborníka „přes Šumavu“. Jeho vyprávění není postaveno na nějakých odborných výzkumech, ani jimi není podloženo. Vypráví čistě tak, „jak nakoupil“. S tímto je nutné k publikaci přistupovat a nebrat ji jako odborný titul.
   
Kniha má především oslovit řadu čtenářů, kteří milují Šumavu, staré vzpomínky, fotografie či turistiku. Pokud seriál sledujete nebo jste sledovali, určitě uvítáte jeho knižní podobu, neboť co je na papíře, s tím se lépe cestuje. Možná, že se vydáte o letní dovolené na Šumavu a publikaci Zmizelá Šumava vezmete s sebou, pro srovnání dobových fotografií se skutečností.
   
Abych se ještě k těmto fotografiím vyjádřila. Obdivuji, kolik toho Emil Kintzl byl schopen nashromáždit a dohledat. Je to úctyhodné a dělá to knihu vzácnější, než kdyby obsahovala „jen“ snímky současné Šumavy. Přestože jsou u obrázků popisky, chybí mi tam datace. Je pravda, že asi nebyl zcela cíl autorů, správně zařadit a datovat dobové fotografie, přesto bych to uvítala. Nejvíce k těm kapitolám, jež vypráví o zapomenutých osobnostech žijících v šumavských vesnicích.
   
Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou na Šumavu, určitě si knihu Zmizelá Šumava pořiďte a vezměte s sebou. Bude jistě sloužit jako dobrý průvodce a třeba usednete k odpočinku na některém místě, kde dříve stávala vesnice, a přečtete si pro vyplnění dlouhé chvíle příběh, který se k ní vztahuje.

KINTZL, Emil a Jan FISCHER. Zmizelá Šumava. Vydání první. Zlín: Kniha Zlin, 2015. ISBN 978-80-7473-297-3.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení