Recenze: Odborná literatura

Bible pro triatlonisty

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
zavodnik

Tréninková bible pro triatlonisty Joea Friela patří k nejlépe hodnoceným příručkám tohoto žánru. Vše, co se chcete dozvědět k tréninku, závodění i úspěchu v triatlonu, v sobě tato kniha ukrývá. Je určena začátečníkům i zkušeným závodníkům. Pokud se budete řídit radami, které na stránkách Tréninkové bible naleznete, určitě dosáhnete mnohem lepších výsledků. Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta.

 

knihaAutor zastává názor, že mentální nastavení je důležitější než fyzická stránka věci. Ve vrcholné formě je zásadní železná vůle. Co to znamená, mít pevnou vůli? Závodníci, kteří sportují na špičkové úrovni, by měli mít čtyři základní vlastnosti: touhu po úspěchu, disciplínu, sebedůvěru a trpělivost. V knize se dozvíte, zda tyto vlastnosti máte.

Tréninková bible pro triatlonisty obsahuje šest částí rozdělených do šestnácti kapitol. Nechybí epilog, mnoho příloh, slovníček pojmů i odkazy a doporučená literatura. Dozvíme se, jak chytře trénovat a být sám sobě trenérem, něco o tréninkové zátěži, zdolávání příčin únavy, jak zhodnotit svou kondici, proč si zajít si na lékařskou prohlídku, jak si naplánovat roční tréninkový plán, získáte informace o regeneraci a závodech. Nechybí informace o plaveckých, cyklistických i běžeckých dovednostech a v neposlední řadě přijde řeč na stravu a energii. Jaké jsou specifické potřeby pro ženy, veterány a juniory, to se dočtete v další kapitole. Jistě vám pomůže i kapitola: Jak zvládnout předstartovní stres či Tajemství regenerace, v nichž se dozvíte o známkách přetrénování, jako jsou behaviorální a fyzické symptomy. Důležité jsou i informace o intenzitě tréninku při nemoci. Jak a co byste měli jíst, abyste zůstali zdraví a podávali co nejlepší výkony i po mnoha dalších letech, se dozvíte v kapitole Energie. O tom, že je kniha určena profesionálním sportovcům, se přesvědčíte například v kapitole Výživa pro ironmanské tratě. A jak je to s kofeinem či kreatinem?

V knize se dozvíme, že když jde o trénink, neexistují žádná tajemství. Vždy tu bude pět složek sportovního úspěchu:

1. Účelnost: musíte znát přesně své cíle
2. Vášeň: hořte touhou na ně dosáhnout
3. Plánování: určete si, jak cílů dosáhnout
4. Pot: trénujte tvrdě
5. Nezdolnost: nenechejte se ničím zastavit

Lidé se většinou v životě ani nepřiblíží svým hranicím a jen v duchu po něčem touží. Touhy a přání jsou důležité věci, protože právě z nich vycházejí velké úspěchy. Ve chvíli, kdy jste schopni v duchu „vidět“ sama sebe, jak si přání plníte, se přání změní v sen. Ze snu se stane cíl, když sestavíte plán, jak ho dosáhnout. A nakonec, když k cíli přistoupíte s neochvějnou vírou v sama sebe a cílevědomým zápalem, stává se z něj mise. Velké výzvy vyžadují právě to. Rozdíl mezi cílem a misí je přístup. Na úspěšných misích je vždy vidět plné nasazení. Se správným přístupem je možné téměř všechno. Čemu pevně věříte, to dokážete. [1]

„Coby sportovec s výjimečnou schopností každou sezónu absolvovat několik ironmanů jsem vždycky byl postrachem každého trenéra. Abych se mohl úspěšně trénovat sám, potřeboval jsem spolehlivý a silný nástroj. Pečlivě jsem prohledal všechny zdroje, až jsem našel ten pravý – Tréninkovou bibli pro triatlonisty od Joea Friela. Ať už mám jakýkoli problém, v této knize je vždy řešení.“ Petr Vabroušek, nejúspěšnější český triatlonista. [2]

[1] FRIEL, Joe: Tréninková bible pro triatlonisty. Praha: Mladá fronta, 2014. 416 s. ISBN 978-80-204-2645-1. 31 s.

[2] tamtéž přebal knihy

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení