Recenze: Odborná literatura

Zajímáte se sami o sebe? Aneb jak zvládnout syndrom vyhoření

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Tlak na výkon. Požadavky. Rychlost a přesnost. Spěch. Stres. A zase výkon. Dnešní uhoněná doba může způsobit vyčerpání, kolaps organismu, dokonce i syndrom vyhoření. Ale doopravdy je to jen dobou? Opravdu může za čím dál častější jev mezi pracovníky napříč různými sférami opravdu jen doba? Anebo je příčina jinde? To rozebírá ve své knize Jak zvládnout syndrom vyhoření doktorka a lektorka Mirriam Prieß.


knihaAutorka Mirriam Prieß vystudovala medicínu a osmiletou lékařskou a psychoterapeutickou praxi absolvovala na psychosomatické klinice v Hamburku. Od roku 2005 působí jako poradkyně ve firemní sféře. Přednáší o zvládání stresu, řešení konfliktů a vede řadu kurzů zaměřených na péči o zdraví, prevenci nemocí i předcházení syndromu vyhoření. Při své praxi dospěla k názoru, že skutečnou příčinou vyhoření není přetížení a vyčerpání. K vyhoření dochází, když v důležitých oblastech života nemá člověk zdravý vztah k sobě a k lidem kolem sebe. Nevede dialog se svým nitrem. Nežije, jen funguje.

Syndrom vyhoření bývá často následkem přílišného přetížení v práci či workoholismu. Často se setkávám s názorem, že člověk vyhoří, protože moc pracuje a zažívá silný stres. Málokdo se ovšem ptá, proč tomu tak je. U workoholiků někdy platí, že utíkají z lidských vztahů, ze vztahů, které člověku nedaly to, co potřeboval – lásku a bezpečí. Mohlo tomu být v dětství, ale klidně i o pár desítek let později. A právě na skutečné příčiny syndromu vyhoření se autorka zaměřuje. V knize pomalu rozplétá možné souvislosti jeho vzniku, postihuje detaily, dává dohromady důvody i ne na první pohled zřejmé. Nedává návody, neobviňuje, jen poukazuje a vysvětluje. Pomáhá porozumět si.

Přijít na kloub syndromu vyhoření je tak trochu detektivka. V podání autorky je navíc hledání příčin poutavé, zajímavé a přináší řadu praktických poznatků. Samotná kniha je plná příkladů, obsahuje otázky k zamyšlení, zdůrazňuje podstatné i shrnuje jednotlivé kapitoly. Publikace má tedy velmi přehlednou grafiku textu a i přes nepříliš veselé téma se čte dobře. Může být velmi užitečná nejen pro laika, ale i pro odborníka, protože poskytuje velmi zajímavý pohled na danou problematiku.

Přestože se kniha jmenuje Jak zvládnout syndrom vyhoření, poskytuje spíš pojednání o možných příčinách syndromu vyhoření. Spíše než praktické rady jak překonat syndrom vyhoření, se zde čtenář dozví, jaké mohou být příčiny a třeba i to, že je vždy dobré si hlídat všech šest oblastí svého života a na nich stavět – rodinu/partnerský vztah, blízké osoby, koníčky, přátele, duchovno a práci. Všech těchto šest částí by mělo být plných a uspokojivých. A to právě často bývá problémem u lidí vyhořelých, příliš energie věnovali práci, přičemž z ní nedostávali nazpět to, co do ní vkládali. Buď pracovali příliš, protože je to bavilo a postupně přestávalo, nebo pracovali příliš, protože jen v této oblasti se cítili úspěšní.

V publikaci autorka často nabádá, aby člověk vedl dialog sám se sebou a jednal v souladu se svým nitrem. Myslím, že pro někoho, kdo trpí syndromem vyhoření a chce se touto knihou uzdravit, může být obtížné navrátit se bez pomoci ke svému skutečnému já. Vyhořelý člověk nemá příliš energie, proto se domnívám, že kniha může spíše posloužit jako podpůrný prostředek při léčbě vedené psychoterapeutem. Knihu také vidím jako užitečnou pro ty, kdo jsou teprve v počátečním stádiu syndromu vyhoření, nebo pro ty, kteří se z nejhoršího už dostali a potřebují se ještě na pár věcí zaměřit. Samozřejmě také může posloužit jako zamyšlení a návod k prevenci na pracovištích, kde je velké riziko syndromu vyhoření. Každopádně titul bych přejmenovala na mnohem přesnější název Jak porozumět příčinám syndromu vyhoření. O samotném zvládání v knize totiž příliš není.

Tak či tak je důležité si uvědomit, že syndrom vyhoření je výzva. Výzva žít, ne pouze fungovat. Výzva žít autentickým a osobitým životem. Vést dialog sám se sebou. Naslouchat svému nitru, svým emocím, rozumět sám sobě. A konečně žít v souladu se svou identitou. Proto se vyplatí si přečíst tuto knihu nejen tomu, kdo se setkal s člověkem se syndromem vyhoření, ale i tomu, kdo touží žít autentičtější, zdravější a aktivnější život.

Prieß, Mirriam. Jak zvládnout syndrom vyhoření. Vyd.1. Praha, Grada Publishing, 2015, 176 s. ISBN 978-80-247-5394-2.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení