Recenze: Odborná literatura

Zmizelá Plzeň

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Nakladatelství Paseka přidalo do své edice Zmizelé Čechy novou publikaci. Jedná se o práci věnovanou městu Plzni, přičemž první díl zahrnuje její historické jádro. Kniha je zpracována třemi autory, kteří se podobné tématice věnují již dlouhou dobu. Tomáš Bernhardt, Petr Domanický a Jana Domanická působí jako kurátoři sbírek, pohybují se v oblasti památkové péče či publikují monografie a odborné články především na téma architektury v období 19. a 20. století. Nakladatelství tím vsadilo na autory kompetentní k sepsání kvalitního svazku.


knihaStejně jako všechny knihy z edice Zmizelé Čechy i tato má nejprve textovou část zabírající 62 stran. Rozdělena je na dva časové úseky. Prvním je období od počátků historie města Plzně do roku 1850, čehož se chopil Tomáš Bernhardt a poskytl tak čtenáři podrobný, avšak nikoli vyčerpávající popis plzeňských dějin a architektonického seskupení. Následuje část sledující období od roku 1850 až do současnosti. Jejími autory jsou Jana a Petr Domaničtí a nevěnují se příliš historii města, nýbrž architektuře jako takové. Důvod časového rozdělení je jasný – od poloviny 19. století se už pohybujeme v architektonické historii města, kterou lze doložit na dobových fotografiích, které pak budou autoři podrobně předkládat a čtenářům v obrazové části. Můžeme se tedy seznámit nejen s architektonickým rozložením města, ale především velkou přestavbou, kterou si v této době prošlo, stejně jako řada jiných měst středověkého rázu. Obětí se stalo hradební okleštění města i historické budovy, které musely dát přednost novým, výstavnějším a modernějším stavbám, stejně jako městskému parku. Sledujeme proto první snahy o ochranu památek, poznáváme důležité osobnosti, jako např. Ladislava Lábka, atd. Textová část na mě udělala opravdu dobrý dojem a přesvědčila mě, že držím v ruce kvalitní publikaci.

Tento dojem pak umocnila i obrazová část, jež představuje čtenářům Plzeň od prvních zobrazení a plánků z 18. století. Na časové ose pak přibývají fotografie zbořených i nově postavených domů, tu a tam se mihnou tehdejší obyvatelé a dohromady se vám před očima tvoří představa zmizelé Plzně. Zda byla hezčí ta původní, za kterou mnoho uvědomělých Plzeňanů živě, leč mnohdy marně bojovalo, nebo ta současná, kde se mísí nejnovější moderní stavby spolu s činžovními domy, poštou či divadlem vzniknuvším v nejhektičtější stavitelské době přelomu 19. a 20. století, o tom už rozhodněte sami. Pomohou vám k tomu staré fotografie, kvalitně zpracované popisky a snad i procházka po Plzni, kterou bych určitě doporučila jako konfrontaci. Knížku si přitom můžete držet v ruce a dohledávat fotografie ulic, ve kterých se právě nacházíte. Je pro tento účel velmi vhodná, neboť formát A5 je do ruky akorát a nezatěžuje příliš v tašce.

BERNHARDT, Tomáš, Jana DOMANICKÁ a Petr DOMANICKÝ. Plzeň I.: Historické jádro. 1. vyd. Praha - Litomyšl: Paseka, 2014. ISBN 978-80-7432-449-9.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 2 knihy Vycpaný barbar

  Ode dneška soutěžíme o 2 knihy Vycpaný barbar z nakladatelství Dybbuk. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení