Recenze: Odborná literatura

Bílkovinová dieta i pro vegetariány

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Dukanova dieta je již i v České republice pojmem poměrně známým. Má hodně příznivkyň především díky tomu, že úbytek váhy je hned od počátku velmi rapidní. První kniha o této formě hubnutí u nás vyšla v roce 2012 pod názvem Dukanova dieta. Jak rychle a přitom trvale zhubnout (Noxi 2012). Protože hodně konzumentů mělo problém především s malým počtem receptů a nedostatečnou pestrostí stravy, rozšířil její autor Pierre Dukan jejich spektrum knihou Dukanova dieta ve 350 receptech (Noxi 2013).  Nyní přichází nakladatelství Noxi již se třetím výtiskem, věnujícím se problematice bílkovinové diety a to s titulem Dukanova dieta 2014 s novými recepty i pro vegetariány.


knihaKdo je vlastně autor této knihy? Není to jen další pokus, který může poškodit zdraví a příliš nefunguje? To jsou otázky, které jsem si kladla hned na začátku a které jistě zajímají i mnoho z vás. Pierre Dukan je vystudovaný lékař – neurolog s mnohaletou praxí. Otázkám správné výživy a hubnutí se věnuje jak ve své lékařské praxi, tak v knihách, které vycházejí po celém světě. U nás kromě zmíněných tří dietních publikací vyšla také kniha Muži to rádi oblé, aneb proč se přirozená krása stala tabu (Rybka 2013). Dukanovu dietu jsem znala také z vyprávění svých známých, které ji praktikují již od roku 2012 a jsou s ní maximálně spokojeni. A tak jsem se odhodlala a otevřela jsem novinku nakladatelství Noxi i já.

Kniha je rozdělena do několika kapitol. První vysvětluje pojmy, např. tuky, sacharidy, bílkoviny apod. Podrobně seznamuje čtenáře s tím, na co si mají u diety dávat pozor a jaká jídla vybírat přednostně. Následují čtyři kapitoly podle čtyř fází diety – tedy útočná, střídavá, konsolidační a stabilizační. Je v nich velmi přesně popsáno, co má uživatel očekávat, jaký bude úbytek hmotnosti, co má jíst, jak jídlo připravovat, jak často a co cvičit, atd. Následují kapitoly s recepty, rozdělené na předkrmy, chuťovky, hlavní jídla a dezerty. Nechybí rejstřík receptů a seznam použité literatury. Velmi oceňuji celkové zpracování jednotlivých fází hubnutí. Jsou popsány krok za krokem i pro laika, který se s dietou setkává úplně poprvé v životě. Nechybí příklady, jak si rozvrhnout týdenní jídelníček, a pokud jsou uvedeny konkrétní recepty, jsou u nich čísla stránek, na kterých je pak najdete celé v receptové části.

Co musím vytknout, a to není ani tak problém celkové diety, jako spíš problém České republiky, je horší dostupnost některých potravin, a především jejich vysoké ceny. Ingredience z mořských ryb a plodů a také některé druhy mas jsou u nás skutečně obtížně sehnatelné. Využívány jsou také různé druhy koření a dochucovadel, které se dají sehnat jen ve speciálních prodejnách a mají vyšší cenu. Ne vše se u nás dá sehnat čerstvé, ne každý má možnost nakupovat ve velkých supermarketech a ne každý má možnost nakupovat za tak vysoké ceny. Mám na mysli např. denní konzumaci lososa, tuňáka, krabů, humrů a jiných plodů moře, příp. masa jako libové hovězí, telecí, atd. Na druhou stranu obsahuje kniha i plno receptů pro vegetariány, a v tom případě nákup drahého masa a ryb odpadne.

Nejsem tady však od toho, abych hodnotila samotnou dietu, nýbrž publikaci. Jsem přesvědčena, že v tomto případě je kniha zpracována velmi kvalitně po odborné stránce, kde se odráží nejen znalosti, ale také zkušenosti. Dokazuje to nejen lékařská praxe pana Dukana, ale také mnoho spokojených pacientek/uživatelek. Vše je popsáno precizně, přehledně, a orientace a vyhledávání potřebných informací je rychlá a pohodlná. Proto věřím, že si publikace najde mnoho nových čtenářek, které budou spokojeně a snadno měnit svůj životní styl k lepšímu. Za sebe ji mohu jen doporučit.

DUKAN, Pierre. Dukanova dieta 2014 s novými recepty i pro vegetariány. 1. vyd. Bratislava: Noxi, 2014. ISBN 978-80-8111-116-7.

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení