Recenze: Odborná literatura

Enrich your english vocabulary

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Umíte se domluvit anglicky v nepříliš složitých situacích, přečíst si jednodušší text v tomto jazyce a porozumět mu, nebo bez větších problémů používat základní gramatiku? Máte pocit, že to nestačí? Pokud jste na předchozí otázky odpověděli ano, a pokud si v první řadě chcete otestovat slovní zásobu, je právě vám určena kniha Mariusze Misztala Practise Your English s podtitulem Tematická slovní zásoba.


knihaDvojjazyčný název naznačuje, ve kterých jazycích je kniha psána. Spíše však mate, protože mimo obal knihy najdete češtinu pouze v tiráži. Takže:

If you are unable to read this short English paragraph without any difficulties, or if it is even incomprehensible for you, don’t even think about using the book. Even though there are leveled exercises and some of them should be easier than the others, you would only throw your money away and become depressed because of the fact that you don’t get it although you try as hard as you can.

Pokud jste bez sebemenších obtíží přečetli a porozuměli předchozímu odstavci, čtěte dál. Pokud snad ne, vězte, že kniha Practise Your English není určena vám a nemá ani smysl číst tuto recenzi.

Publikace nakladatelství FRAGMENT je rozdělena do devatenácti kapitol, přičemž v každé můžete pomocí cvičení otestovat svoji slovní zásobu. Kapitoly uvozují vtipy, jež obvykle pracují s mnohovýznamovostí anglických slov:

Artillery Commander: „Fire at will!“
Recruit: „Where’s Will?“ [1]

Přestože má každá kapitola své téma, jako například Clothing, History, nebo Sea travel, neznamená to, že v ní procvičíte pouze slova s nimi bezprostředně spjatá. Na řadu totiž přijdou též předložky, obecné fráze a další. Cvičení zahrnují především klasické doplňování vhodných slov do vět s i bez nabízených odpovědí, ale též popisy obrázků, přiřazování slov k jejich definicím a křížovky. Cvičení většinou odpovídají jazykové úrovni B2 (zkouška FCE), ale jsou v ní i těžší na úrovni C1 (CAE). Ta jsou označena hvězdičkou. Kniha obsahuje i cvičení se dvěma hvězdičkami, jež testují specifickou slovní zásobu, kterou nevyužije každý čtenář.

Kromě cvičení obsahuje Practise Your English samozřejmě i správné odpovědi na konci knihy. Pokud vám tedy stačí možnost procvičit si různými způsoby svoji slovní zásobu na dané úrovni, nemusíte hledat dál. Jestli ale chcete svůj anglický verbální rejstřík rozšířit, musíte počítat s tím, že budete potřebovat další zdroj informací. Odpovědi totiž obsahují pouze příslušná slova v angličtině, nikoliv jejich český překlad, nebo snad dokonce vysvětlení, proč je správné zrovna toto slovo a ne jiné, i kdyby šlo do češtiny přeložit stejně (např. jako become-happen, či before-ago). Ostatně sám autor na tuto skutečnost upozorňuje již v předmluvě, kde píše: Thematic Vocabulary, while giving the right answers to the tests and exercises, does not give explanations of the usage of the words or the differences between them. Therefore, for a detailed treatment of vocabulry and the clarification of doubts, a good monolingual dictionary designed for foreign students should be consulted. [2]

Chcete-li si tedy vyzkoušet, jak je na tom vaše slovní zásoba a jste někde na úrovni B2, či C1, je Practise Your English knihou pro vás. Jestli se však chcete nová anglická slova naučit, jen tato kniha vám stačit nebude.

[1] MISZTAL, Mariusz. Practise your English: tematická slovní zásoba. 3. vyd. Praha: Fragment, 2014, 350 s. ISBN 978-80-253-2090-7. Str. 29.
[2] Tamtéž str. 7.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení