Recenze: Odborná literatura

Chcete psát? Čtěte!

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Jan Kameníček je český spisovatel, jehož dílo je často srovnáváno s Franzem Kafkou, tzv.  „spisovatel kafkovského typu“. Pochází z rodiny s bohatou tvůrčí tradicí - vždyť je spřízněn s architektem budovy Hlavního nádraží, novinářkou Ma-Fa, překladatelkou Evou Horlivou a mnoha dalšími! Jenže Jan Kameníček je hlavně osobnost, svérázný a jedinečný autor rozhlasových her i knižních novel. Na přání rodičů vystudoval průmyslovku a na své vlastní toužebné přání poté i konzervatoř. Přesto zakotvil u psaní a v knize Zdánlivé zbytečnosti se dozvíte nejen to, jak k tomu došlo, ale jak se ke psaní můžete dostat i vy.


knihaPrvní zkušenosti se psaním získal Jan Kameníček v rozhlasu, spolu se Svatoslavem Gosmanem psal životopisné povídky a rozhlasové hry. Své vyprávění prokládá drobnými, chtělo by se říci „zdánlivě zbytečnými“ zajímavostmi. Například zjistíte, jakým zvukem se v rozhlase suploval zvuk hodin-kukaček. Dozvíte se, jak měl popsán domovní zvonek Ladislav Fuks a jak fungovalo vydávání knih za samizdatu.

Málokterá z učebnic tvůrčího psaní zaujme tak, jako Zdánlivé zbytečnosti. Ona to totiž není učebnice. Jejím přečtením sice získáte pár rad, jak napsat povídku, čeho se vyvarovat a na co si při psaní dát pozor, ale hlavně se vám dostane milé společnosti. Otázky Jiřího Lojína na spisovatele jsou poskládány tak, aby se čtenář nenudil. Jan Kameníček je spisovatel, a to je z jeho odpovědí znát. Jeho vyprávění se od rétoriky dnes hojně vydávaných rad pro začínající spisovatele hodně liší. Kameníček se naštěstí vyvaroval suchého poučování a od rad odbíhá ke vzpomínkám na vlastní život. Ne každá otázka se týká psaní a ne každá odpověď dává návod na to, jak se stát spisovatelem. To je asi hlavní přednost knihy. Potěší tak i čtenáře, který nemá spisovatelské ambice. Kameníčkovy vzpomínky a historky jsou velmi čtivé, zábavné a proložené spoustou citátů. Spisovatel cituje Čapka, Čechova i například hudební skupinu Lucie. Jeho intelektuální záběr je opravdu pozoruhodný, dokáže své vyprávění oživit metaforou z hudebního světa, doložit vysvětlovaný fakt na dialogu z filmu či na podporu své myšlenky citovat několik řádků z různých knih. Citace i termíny, které jsou v textu použity, jsou uvedeny a objasněny ve vysvětlivkách pod čarou.

První část knihy se skládá především ze vzpomínek, sem tam se objeví v textu nějaká rada či spíše nahlédnutí do tvůrčího procesu samotného Kameníčka. Když už začíná být čtenář netrpělivý, kdy dojde k nějakým konkrétním radám, objeví se povídka druhého účastníka rozhovoru – redaktora Jiřího Lojína. Jestliže v první půlce knihy dostával více prostoru spisovatel Kameníček, v druhé polovině se to obrací. Lojín v textu několikrát uvede, že nikdy povídky nepsal, a i proto mu patří můj obdiv. Zveřejnit první pokusy a nechat si je zkritizovat od Jana Kameníčka, a pak to celé ještě otisknout v knize, je totiž opravdu statečné. A pro ty, kteří mají spisovatelské ambice, jsou i hodně povzbudivé. Lojínovy první povídky jsou opravdu zdařilé. Možná i proto, že se snaží držet rad, které mu doporučil Kameníček. Minimálně jednu z povídek bych si ráda přečetla jako novelu nebo román. Nicméně stejně jako autor povídek Jiří Lojín dávám za pravdu Kameníčkovi ve všech škrtech, které v povídkách provedl. Byly ku prospěchu vyprávění.

Právě k povídkám a jejich opravám bych měla jednu výtku. Opravy v textu nejsou vyznačeny. Nejprve je otištěna povídka tak, jak ji Jiří Lojín napsal, poté následuje tatáž povídka, už opravená Janem Kameníčkem. Je náročné porovnávat dva texty a hledat, kde byla odstraněna věta, kde přeformulované souvětí. Čtenářsky vděčnější by bylo Kameníčkovy zásahy zvýraznit.

A co že to jsou ty zdánlivé zbytečnosti?
„Zdánlivé zbytečnosti, to je cosi navíc, postřeh, zmínka, originální popis. V jedné Čechovově povídce má starý generál tolik medailí, že když si je všechny připnul, říkalo se mu oltáříček. Zbytečnost. Zajímavé, název povídky si nepamatuji, ale toto ano. Zdánlivá zbytečnost.“
(KAMENÍČEK, Jan a LOJÍN, Jiří. Zdánlivé zbytečnosti. 1. vyd. Praha: Powerprint, 2013. 196 s. ISBN 978-80-87415-76-4. Str. 86)

Knihu Zdánlivé zbytečnosti vydalo nakladatelství Powerprint

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení