Recenze: Odborná literatura

Naučte se fotografovat modelky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Vytvořte z ženy dokonalé pozadí značkového oblečení, drahých šperků nebo kosmetiky. To řečeno zaujatě. Pravda je, že v knize Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz se jedná výhradně o módní pózy, o fashion fotografie. U nich je důležitý klient, což nebývá žena na fotce. Žena na fotce je nástroj. A vaším úkolem je naučit se s ním zacházet.


knihaČekala jsem něco jiného. Čekala jsem víc. Měla jsem na to ale právo? Kniha slibuje pózy, neslibuje zachycení osobnosti člověka. A že nabízí módu, reklamu a zase módu, u které pomalu člověk neví, jestli se jedná o ženy nebo figuríny, to jsem údajně měla vytušit hned.

Nezatracujme všechny. Někteří fotografové, kteří zde prezentují svoji tvorbu a dávají amatérům i profesionálům různé tipy na osvětlení, prostředí, navození dobré atmosféry atd., jsou vynikající. Milovníkům fashion fotografie by nejspíš plesalo srdce víc, pro mě jsou to dočista neznámá jména. Autorem publikace Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz je Eliot Siegel, který mě provedl od začátku až do konce svými výběry fotografií a komentáři, ve kterých výběr vysvětloval včetně technických podmínek a postupů.

Hned na úvod seznamuje čtenáře s technickým know-how. Jaký úhel pohledu vytvoří jaké zkreslení modelky (subjektu); jaké osvětlení je vhodné a co které způsobí – ukázky studiového osvětlení jsou přiložené i u některých póz z nabídky 1000 póz, což může být velikou úlevou a vzpruhou pro začátečníky v oblasti světel a jejich účinků; kdy volit výřez a jaký (například aby vynikla rtěnka, o kterou nám celou dobu jde); tajemství stylingu a úlohy stylisty, make-up, úprava vlasů atd.; použití rekvizit a tipy na navození příjemné atmosféry. Siegel se také věnuje postprodukci v Adobe Photoshop. To k první kapitole.

Druhá kapitola už před námi rozevírá vějíř póz. Vestoje, vsedě, ve dřepu, vkleče, vleže, v pohybu, přehnané pózy, řeč těla, hlava a ramena a něco, co vzdáleně připomíná emoce – výrazy. Úplně slyšíte toho fotografa, jak modelku nabádá: „Udělej rebelský výkřik, teatrální údiv, naprosté uvolnění, nadšenou dívku na večírku…“

Většina fotografií v této knize je vynikající po technické stránce a inspirativní po stránce póz, rekvizit, prostředí, úhlu pohledu nebo volby oblečení. Módní fotografové mají určitou tvůrčí svobodu, ale musí vyjít vstříc i podmínkám svého klienta – i proto musím ocenit jejich hravost a originalitu, s jakou k úkolu mnohdy přistupují. Kdo se snaží zachytit osobnost člověka, kdo fotí například dokumentární portrét, kniha ho zklame. Kdo si neví rady s focením lidí na zakázku (ne modelek, ale například známých a jejich známých) nebo například focením svatebčanů, kniha pro něj může být dobrým zdrojem inspirace. A pro fashion fotografy? K nezaplacení. Důležité je si tedy uvědomit rozdíly v cílových skupinách. Kam patříte vy, co očekáváte vy? Kniha Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz vás naučí dokonale fotit ženské tělo a módu, ne však ženskou osobnost. Ale to koneckonců ani neslibuje.

Ukázka z kapitoly Navození příjemné atmosféry:

„Vytvoření přátelského prostředí
Seznamte se a přivítejte se Po příjezdu přivítejte svůj subjekt vřelým stiskem ruky a úsměvem. Třebaže jste měli mizerný týden, nedopusťte, aby tato skutečnost ovlivnila vztah, který se svým subjektem vytváříte. Pokud model cítí, že jste v dobré náladě, tento pocit přejde i na něj, takže bude vnímavější k vašim představám. Jestliže jsou vaše nápady originální, je důležité, aby byl model na vaší straně. Vždy je velkým přínosem pro tvůrčí proces, když model pracuje s vámi, nikoliv proti vám.“
(SIEGEL, Eliot. Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz. Brno: Zoner Press, 2013. s. 28. ISBN 978-80-7413-239-1.)

Knihu Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz vydalo nakladatelství Zoner Press

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení