Recenze: Odborná literatura

Poznejte svou osobnost

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Stručnost. Odbornost. Přehlednost. To jsou hlavní vlastnosti publikace, kterou na podzim 2013 vydalo nakladatelství Grada. Nese název Moderní psychologie a jejím autorem je Mgr. Dalibor Kučera.


Ráda bych upozornila nejprve na to, kdo je autor a proč kniha vlastně vznikla. Dalibor Kučera obor moderní psychologie vyučuje a vzhledem k tomu, že při své práci chce poskytovat svým studentům co nejlepší studijní podmínky, objevil problém v použitelném studijním materiálu. Dalibor Kučera došel k názoru, že pro české studenty neexistuje žádná vhodná publikace, kterou by mohli využít jako studijní materiál a doplnit tak jeho přednášky. Proto se rozhodl vzít situaci do svých rukou a z vlastních poznámek sestavil učební pomůcku – publikaci Moderní psychologie.

knihaPublikace zaujme už svým formátem, který je podlouhlý na šířku, a tudíž se odlišuje od většiny jiných knih. Je tematicky rozdělena na osm hlavních oddílů, které se dále dělí na kapitoly, případně ještě na další podkapitoly. Autor tím klade důraz na přehlednost, která má usnadnit orientaci v tématu, a výuku. V tomto musím autora pochválit, kniha je skutečně přehledná a usnadňuje čtenáři orientaci v problematice i studium.

Co mě překvapilo a trochu pobavilo, byl návod „Jak číst tuto knihu“. Autor v ní vysvětluje, proč jsou některé výrazy zvýrazněné, jakou funkci mají doplňující okénka, odkazy na další literaturu, členění textu, obrazové podklady a citace. I toto musím přičíst ke konečnému výsledku, který je skutečně vynikající.

Jako historika mě nejvíce zaujala první část – „Hlavní psychologické směry 20. století“. Autor v ní seznamuje čtenáře se vznikem psychologie a jejích jednotlivých směrů, stejně jako s významnými osobnostmi tohoto oboru. I zde autor dodržuje přehlednost a kniha tak slouží jako skvělá učební pomůcka.

Osobně jsem publikaci nečetla jako student psychologie, ale jako laik, kterého dané téma zajímá. Kniha se mi velice líbila, přinesla mi mnoho nových poznatků a zajímavostí. Kdybych měla knihu hodnotit jako případný student, budu rovněž hodnotit kladně. To, co si autor kladl za hlavní úkol a co v předmluvě představil čtenářům – tj. vytvoření vhodné a maximálně využitelné pomůcky pro své studenty, to se mu skutečně podařilo. Jeho publikace je praktická, nezahlcuje zbytečnými informacemi, pro zájemce uvádí seznam další odborné literatury a je prakticky členěná.

Nakolik bude publikace užitečná pro skutečné studenty, to ukáže čas. Věřím však, že se autorova snaha setká s velkým ohlasem a publikace se zařadí mezi kvalitní a doporučovanou literaturu a učební pomůcku.

Knihu Moderní psychologie vydalo nakladatelství Grada

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Země odpoledního slunce

  Ode dneška soutěžíme o knihu Země odpoledního slunce z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení