Recenze: Odborná literatura

Nenechte si už kazit chuť

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Zkazí vám jakýkoliv požitek z dobrého jídla a pití následné trávicí potíže? Znepříjemňují vám život a ani vy, ani lékaři si s tímto problémem nevíte rady. Odpíráte si buď vše, na co máte chuť, nebo později trpíte a vyčítáte si, že jste svému pokušení opět podlehli? To vše se už od teď pro vás může stát minulostí díky knize Aby vám znovu chutnalo


knihaAutorka knihy Stanislava Jarolímková se již dvacet let zabývá dyspepsií, tedy funkční poruchou trávení, která postihuje nejen poměrně vysoké procento dospělých, ale také dětí. Tato kniha samozřejmě není určena jen těm, které trápí narušená funkce trávení a s ním spojené další nepříjemnosti, ale také těm, kteří si chtějí zlepšit a posílit trávicí systém, utužit své zdraví a tělesnou i psychickou rovnováhu.

V první části knihy nás autorka seznámí nejprve s trávicím systémem jako takovým – vysvětlí nám funkce jednotlivých orgánů a částí těla, které mají s trávením co do činění. Přitom si ale nehraje na suchopárnou hodinu biologie, ale stručně a jasně vysvětlí vše podstatné. Poté nám nastíní, jak vypadá potravinová pyramida. Jak asi většina z vás ví, potravinová pyramida představuje diagram, který nám názorně ukazuje, jak by mělo vypadat složení našeho jídelníčku. Ale pozor! Pokud právě kýváte odmítavě rukou, že je to zase jen nějaký blábol, který vám stejně přesně neporadí, paní Jarolímková vás mile překvapí. Nepředkládá nám klasický okleštěný graf a poraďte si s tím, jak chcete. Každé „patro“ potravin okomentuje, poradí kolik porcí či v jaké gramáži co sníst. A dodává, že člověk by měl jíst vše, ovšem v rozumné a vyvážené míře. Dále nás autorka seznamuje se zlatým desaterem, tedy radami, jakým způsobem jíst, čím jídelníček doplňovat a jak se chovat, abychom konečně vyloučili potraviny, které nám skutečně škodí a zabraňují nám si nejen užít dobré jídlo, ale i radost ze života všeobecně, protože právě tu dokáže nefungující trávení pěkně otrávit.

Na závěr první kapitoly pak přichází názory odborníků – rozebírá se zde například, zda je funkční porucha trávení také emoční problém, jak dalece souvisí s našimi potlačovanými negativními emocemi, jak se zbavit somatických, potažmo emočních obtíží, zda to vše lze vztáhnout také na děti, zda je možné, aby těžkosti s trávením souvisely se zablokovanou páteří, a nakonec také přichází klasické cviky z jógy, které uvolní náš organismus a pomohou nám trávicí potíže odbourat a nastolit v našem těle chybějící rovnováhu.

Ve druhé části knihy pak následuje seznam potravin (můžeme říct rovnou rostlin), které jsou vesměs protežovány jako potraviny vhodné pro utužení našeho zdraví. Ale autorka nás vždy upozorní, pro koho je daná potravina vhodná a proč, jak ji připravit, aby nám neuškodila, a nabídne také několik receptů!

Kniha Stanislavy Jarolímkové Aby vám znovu chutnalo je tady pro všechny – ať už trpíte funkční poruchou trávení nebo se zajímáte o zdravý životní styl a kuchyni založenou na přírodní rostlinné bázi.

Knihu Aby vám znovu chutnalo vydalo nakladatelství CPress

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení