Recenze: Odborná literatura

Správnou životosprávou proti rakovině

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
k

 Stravování je prý zrcadlem naší osobnosti („Člověk je tím, co jí.“). A jídlo a duše drží při sobě. Dnes si řekneme, jak správně jíst, když trpíte rakovinou. Johannes F. Coy napsal kuchařku Výživou proti rakovině. Vydalo ji nakladatelství Ikar.

 

kPakliže má člověk rakovinu, je velice důležité, jak se stravuje. Změna stravování připraví rakovinové buňky o základ jejich výživy – glukózu. Proto odlišné složení stravy představuje vedle přírodní medicíny a správné zvolené fyzické aktivity důležitý doplněk konvenční onkologické léčby.

Dr. Johannes Coy, biolog, zakladatel farmaceutické firmy a diagnostického ústavu, odvodil ze svých obsáhlých výsledků bádání souvisejících s genem TKTL 1 speciální způsob výživy, který zvyšuje účinnost ozařování a chemoterapie a navíc znamená ochranu zdravých buněk v těle. 

Lidé jsou v dnešní uspěchané době mnohdy tak ve stresu, že sáhnou po nezdravé stravě. Výzkumy navíc ukazují, že jídlo i pití má rozhodující vliv na naše zdraví a dobré fungování našeho imunitního systému. Kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadváha, nedostatek fyzické aktivity i nevyvážená strava s velkým obsahem tuku a cukru mohou oslabit imunitní systém, a potom tak vznikají choroby jako kupříkladu srdeční a oběhové potíže, cukrovka typu 2 či rakovina. Záleží jen a jen na našem přístupu změnit svůj životní styl. S touto knihou můžete využít situace stravovat se zdravě, a přitom labužnicky. 

Potrava může mít skutečně léčivé účinky. Správně sestavený jídelníček dokáže pozitivně ovlivnit látkovou výměnu, optimálně zásobit tělo a posílit imunitní systém v boji proti onemocnění.

Už německý lékař Christoph Wilhelm Hufeland, který zveřejnil knihu „Makrobiotika neboli umění prodloužit lidský život“ poukazoval na to, jak je zdravá výživa důležitá pro délku života. Tvrdil, že záleží nejen na jednotlivých složkách výživy, ale i na denní době, kdy se jídlo konzumuje, a na způsobu, jakým se jí a pije.

(COY, F. Johannes: Výživou proti rakovině – kuchařka. Praha: Ikar, 2013.)

Kniha je důkazem, že mottem výživy proti rakovině není vzdát se všeho dobrého, ale naopak jíst rozmanitě a chutně.

Kniha je určena pro onkologické pacientky a byla testována v každodenním provozu na klinice. Jíst a připravovat pokrmy mohou i zdraví lidé, kteří si tak mohou udržet zdravý životní styl. A když zapojíte ještě alespoň půl hodiny běhu nebo cvičení, jen vám to prospěje.

Kniha tak poukazuje na to, že i zdravá protirakovinová výživa je lákavá a posilující. V knize se dočtete o základních kamenech zdravého života, řeč přijde i na tuky a cukry v kostce, povíme si o cenných vitálních látkách, dozvíte se, jak funguje naše buněčná látková výměna. Řekneme si, jaké jsou nejlepší potraviny pro naše zdraví, jaké optimální potraviny si pořídit do naší spíže a nebudou chybět ani tabulky vhodností potravin. Přechod na novou výživu může být snadný. Záleží však na správných přísadách a je také důležité si dávat pozor na sacharidy. V závěru knihy se dozvíte, jaké pochoutky si udělat do zásoby a nechybí ani čtyřtýdenní plán, kdy se můžete řídit jídelníčkem na příštích osmadvacet dní. Uvidíte sami, jak vám tato strava prospěje.

Knihu Výživou proti rakovině – kuchařka vydalo nakladatelství Ikar


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení